Ahmet Ümit Agatha Christie'ye komşu oldu

Ahmet Ümit Agatha Christie'ye komşu oldu
Ahmet Ümit Agatha Christie'ye komşu oldu
Pera Palas'ta, 410 numaralı odanın adı artık Ahmet Ümit. Otel daha önce Ernest Heminway, Pier Loti, Greta Garbo'nun adlarını odalarına vermişti.
Haber: ESRA ÜLKAR - esraulkar@gmail.com / Arşivi

İstanbul Hatırası’, ‘Sultanı Öldürmek’ gibi romanlarıyla tanınan, polisiye roman türünün en önemli temsilcilerinden Ahmet Ümit’in ismi Pera Palas Oteli’nde 410 numaralı odaya verildi. Daha önce Ernest Heminway, Pier Loti, Greta Garbo gibi ünlü yazarların isimlerinin verildiği otelde, Ümit’in isminin verildiği oda cinayet romanları yazarı Agatha Christie’nin adının verildiği 411 numaralı odanın yanında yer alıyor.

Pera Palas’ta düzenlenen basın toplansında konuşan Ahmet Ümit, İstanbul’un simgelerinden biri olan anıt bir binada adının geçiyor olmasından ve sevdiği yazarlarla birlikte anılacak olmaktan onur duyduğunu belirtti. Pera Palas’ın kendisinde önemli bir yeri olduğunu söyleyen Ümit, İlk polisiye romanı ‘Sis ve Gece ’nin basın toplantısının burada yapıldığını sözlerine ekledi. İttihat ve Terakki Partisi’ni konu alan, ismi henüz belli olmayan yeni romanınında karakterin bu odada konaklayacağını söyleyen Ümit şöyle konuştu: “Baş karakterlerden bir tanesi Şehsuvar Sami, odanın numarası belli değildi ama şimdi belli 410 numaralı odada kalacak.”

Toplantının ardından Ahmet Ümit basın mensuplarına odayı tanıttı. Yeni romanının bir kısmını da burada yazdığını belirttiği odada yazarın el yazmaları, romanlarını yazdığı bilgisayarı, kitapları ve farklı kişisel eşyaları yer alıyor. İlk kez yaşayan bir Türk yazarın isminin odaya verildiğini söyleyen Pera Palace Hotel Jumeirah Genel Müdürü Pınar Kartal Timer, Ahmet Ümit severlerin odada kış sezonunda 325 Euro , yaz sezonunda 500 Euro karşılığında konaklayabileceklerini belirtti.


  ETİKETLER:

  Cinayet

  ,

  Euro

  ,

  İstanbul

  ,

  Ünlü

  ,

  Gece

  ,

  kış