Ahmet Ümit: 'Elveda Güzel Vatanım' için çok çalıştım, yorgunum...

Ahmet Ümit: 'Elveda Güzel Vatanım' için çok çalıştım, yorgunum...
Ahmet Ümit: 'Elveda Güzel Vatanım' için çok çalıştım, yorgunum...
Usta yazar Ahmet Ümit, İttihat ve Terakki'nin 20 yılını anlattığı tarihsel romanı 'Elveda Güzel Vatanım'ı bu sabah romanın ana kahramanının kaldığı Pera Palas'ta düzenlediği basın toplantısında tanıttı. İlk baskısı 250 bin yapılan ve 560 sayfa olmasına karşın 20 liraya satışa sunulan roman için Ahmet Ümit, "Bu kitap için çok gezdim, çok okudum. Çok yorgun ama huzurluyum" diyor.

RADİKAL - Türkiye edebiyatının usta ismi Ahmet Ümit, merakla beklenen yeni romanı ‘Elveda Güzel Vatanım’ın basın tanıtım toplantısını romanın ana kahramanı Şehsuvar Sami’nin kaldığı Pera Palas otelinde yaptı. Bundan tam 19 yıl önce ilk romanı ‘Sis ve Gece’nin basın toplantısını da burada yaptığını hatırlatan usta polisiyeci, 24’üncü kitabı ‘Elveda Güzel Vatanım’ın tümüyle tarihsel ilk romanı olduğunu söyledi. “Önceki romanlarımda genel olarak günümüzde bir cinayet işlenir, Başkomser Nevzat da olayı çözer. Ama bu tümüyle tarihsel ilk romanım” diyen Ahmet Ümit, ‘Elveda Güzel Vatanım’da öldürüleceği korkusuyla Pera Palas’a sığınan Şehsuvar Sami ve unutamadığı aşkı Ester üzerinden 1906’da orduyla buluşup büyük güce dönüşen ve 1926’da İzmir Suikasti’yle sona eren İttihat ve Terakki’nin 20 yılını anlatıyor.

İttihat ve Terakki’nin tartışmalı bir dönem olduğunu, bu nedenle çok çalıştığını, çok kitap okuyup araştırdığını, Balkanlar’da çok yer gezdiğini ve konuya olabildiğince objektif bakmaya çalıştığını anlatan Ahmet Ümit, “Dört yılda yazdım. Çok yorgunum ama iyi bir iş yaptığımı hissettiğim için huzurluyum, mutluyum” diye konuştu.
Kitaplarında 1. tekil şahıs kullanmayı sevdiğini hatırlatan Ahmet Ümit, yeni romanında mektup yöntemi kullanarak 1. tekil’e biraz daha yakınlaşıyor. Zira Ümit’e göre mektup yöntemi 1. tekil’in de en özeline giriyor, dolayısıyla samimiyeti artırıyor.
İttihat ve Terakki’nin kendisinin polisiye olduğunu, cinayetlerin ve suikastlerin hiç eksik olmadığını anlatan Ümit, “Entrikası bol, büyük olayların yaşandığı akıcı bir roman oldu” diyor.

560 SAYFA ULAŞILABİLİR FİYATA: 20 LİRA

Everest Yayınları’ndan çıkan ‘Elveda Güzel Vatanım’ın ilk baskısı 250 bin adet yapıldı. “10 Ekim 2015 Cumartesi günü Ankara’da katledilen barış savunucularının aziz hatırasına” adanan 560 sayfa uzunluğundaki kitap sayfa sayısına göre oldukça makul bir fiyattan, 20 liradan satışa sunuldu. Ahmet Ümit’in birçok yabancı yayıncısı ve çevirmeninin de hazır bulunduğu basın toplantısına katılan Everest Yayınları’nın patronu Vedat Bayrak, böylesine kalın romanın ulaşılabilir bir fiyattan okurla buluşmasına katkılarından dolayı Ahmet Ümit’e teşekkür etti.

Ahmet Ümit, 5 Aralık Cumartesi günü 16.00’da D&R Zorlu’da, 6 Aralık Pazar günü 16.00’da ise D&R Marmara Forum’da düzenlenecek etkinlikte yeni kitabı 'Elveda Güzel Vatanım'ı imzalayacak.