Ahmet Ümit'ten çok özel Notos

Ahmet Ümit'ten çok özel Notos
Ahmet Ümit'ten çok özel Notos
İki aylık edebiyat dergisi Notos, yeni sayısında Ahmet Ümit'in konuk yayın yönetmenliğiyle piyasada.

Türkiye ’nin önemli edebiyat eleştirmenlerinden Semih Gümüş, yayın yönetmenliğini üstlendiği Notos dergisindeki görevini bir aylığına Ahmet Ümit’e devretti. Polisiye yazarı Ümit de “İyi polisiye iyi edebiyattır” başlığıyla çok özel bir polisiye sayısı hazırladı.
Notos’un bugüne dek edebiyat dergilerinde pek alışılmamış bir tasarıyı gerçekleştirdiğini belirten Semih Gümüş, süreci şöyle özetliyor: “Dergiyi hazırlama görevini Ahmet Ümit’e önerdiğimizde, kapaktan içine, ne isterse yapabileceğini söyledik. O da doğal olarak bu sayının konusunu ‘Polisiye Edebiyat’ olarak belirledi. Hemen kolları sıvadı, derginin sayfa planını yaptı, ilişkileri kurdu. Bu arada birlikte birkaç toplantı yaptık, o bize düşündüklerini iletti, biz de ona önerilerimizi; kendisi ayrıca kapaklarımızı yapan Seda Mit ile görüştü. Geçen bir ay boyunca biz yalnızca onun istediklerini yaptık, ona yardımcı olduk. Notos artık bu uygulamayı her yıl bir yazarla sürdürecek.”
Polisiye edebiyat okumalarına katkıda bulunmak için hazırlanan dosyada Ahmet Ümit, Seval Şahin, Erol Üyepazarcı, G.K. Chesterton, Tzvetan Todorov, Selim İleri, Çağatay Yaşmut, Esmahan Aykol, Çağlayan Çevik, Rıza Kıraç, Murat Yetkin ve Armağan Tunaboylu’nun yazıları, Celil Oker’in de bir Remzi Ünal hikâyesi yer alıyor. Dosya Seda Mit’in resimleri ve Erol Üyepazarcı’nın çok özel arşivinden çıkan kitap kapaklarıyla bir arşiv niteliğinde tamamlanıyor.
‘Bir Yazarın Seçtikleri’ bölümünde Burcu Aktaş okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları; Figen Şakacı da en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.
Mehmet Anıl, Derviş Şentekin ve Özlem Akıncı kısa sorulara kısa yanıtlarla kendi yazarlık serüvenlerini ve yeni kitaplarını anlatıyor. Notos’un haziran-temmuz sayısında ayrıca Slavoj Zizek ile yapılmış bir söyleşi de var.