Ai Weiwei mülteciler için Midilli'de

Ai Weiwei mülteciler için Midilli'de
Ai Weiwei mülteciler için Midilli'de
Çağdaş sanatın Çinli yıldızı Ai Weiwei, mültecilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla Yunanistan'ın Midilli adasında atölye kurdu. Dünyada mültecilerle ilgili farkındalık konusunda büyük bir yetersizlik ve isteksizlik olduğuna dikkat çeken Ai Weiwei, "Bir sanatçı olarak, insanlığın mücadelelerine ilgi göstermek zorundayım" diyor.

RADİKAL - Geçen yıl Çin hükümeti tarafından pasaportu geri verildikten sonra dikkat çekici projeleriyle dünyanın dört bir yanını dolaşan Ai Weiwei, bu kez mülteci sorununa dikkat çekmek için Midilli Adası’nı mesken tuttu. Midilli adasındaki stüdyoda öğrencileriyle birlikte sığınmacı kriziyle ilgili çalışmalar üreteceklerini belirten sanatçı, burada sınır noktasında mültecilerle görüşmeler gerçekleştirip sosyal medyada paylaşıyor. AP’ye yaptığı açıklamaca “Bir sanatçı olarak, insanlığın mücadelelerine ilgi göstermek zorundayım. Bu mücadeleleri hiçbir zaman sanatımdan ayrı tutmuyorum. Sınır burada değil sınır bizim aklımızda ve kalbimizde” diye konuşan Ai Weiwei, Hollanda, Norveç ve İspanya’dan gelen sivil toplum kuruluşlarının bu konuda olağanüstü bir çaba gösterdiğini ama dünyanın birçok ülkesinde bu olayın farkına varma konusunda büyük bir yetersizlik ve eyleme geçme konusunda da isteksizlik gördüğünü söyledi.

Sığınmacılara karşı son derece yardımsever ve hoşgörülü bir tavır takındıkları için Midilli halkından övgüyle söz eden sanatçı, Midillililerin bu sorunun üstesinden gelmek için sınırlı olanakları olduğunu da vurguladı.

Ai Weiwei, daha önce de ünlü heykeltıraş Anish Kapoor’la beraber mültecilere dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirmişti.