Ai Weiwei'nin dört yıldır beklediği an!

Ai Weiwei'nin dört yıldır beklediği an!
Ai Weiwei'nin dört yıldır beklediği an!
Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei, hükümetin 2011'den beri el koyduğu pasaportuna sonunda kavuştu. Uzaktan yürütmek zorunda kaldığı sergilerine katılmasının ve bir yıldır kavuşamadığı ailesini ziyaret etmesinin önündeki engel sonunda kalktı.

Çinli muhalif sanatçı Ai Weiwei’nin yıllardır beklediği an geldi.  4 yıldan fazladır Çin hükümeti tarafından el konulan pasaportunun geri verildiğini Instagram hesabından duyurdu. Sanatçı yeni pasaportunu tuttuğu fotoğrafını “ Bugün bana bir pasaport geldi” başlığıyla paylaştı.

2011’de Pekin’den Hong Kong’a uçacağı sırada pasaportuna el konularak ülke dışına çıkması yasaklanan sanatçı, NBC’nin pasaportunu geri almasıyla ilgili sorusunu “Sanırım sadece ‘Neden olmasın?’ cevabını verebilirim. Bu pasaport kesinlikle benim ve çok uzun zamandır el konulmuştu, o yüzden geri vermeleri gayet doğal bir hareket” diyerek yanıtladı ve yetkililerin bir bilgi vermediğini belirtti. Weiwei’nin avukatı Liu Xiaoyuan da “Pasaportunun neden geri verildiğiyle ilgili bir yorum yapamıyorum ama 2011’de pasaportuna el koyulmasının da yasal bir dayanağı yoktu” dedi.

57 yaşındaki sanatçı bir yıldır Almanya’da yaşayan 6 yaşındaki oğlunu ziyaret etmek için bir seyahat planladığını ve önceden de bunun için vizeye başvurmayı düşündüğünü söyledi. Pasaportuna el konulduğu sürece başka ülkelerdeki sergilerini uzaktan idare etmek zorunda kalan sanatçının Eylül ayının başında Londra’da Royal Academy of Arts’ta kurulacak sergisine katılımının önündeki engel de kalkmış oldu. Röportajında Londra’ya gitmeye karar vermek için çok erken olduğunu şimdilik Almanya seyahatini gerçekleştirmeye odaklandığını belirtti.

2008 Pekin Olimpiyatları için inşa edilen “Kuş Yuvası Stadyumu”nun tasarım danışmanlığını da yapan Weiwei 2011’de pasaportuna el konulduktan sonra vergi kaçakçılığı suçundan 81 gün hücre hapsinde tutulmuş sonrasında da para cezasına çarptırılmıştı. Pasaportsuz ve baskıyla geçirdiği yılları da bir sanat eseri haline getirmiş stüdyosunun önüne kilitlediği bisikletinin sepetine her gün koyduğu çiçekleri fotoğraflayıp sosyal medya hesaplarında paylaşmıştı. Geçtiğimiz aylarda Çin hükümetinin sanatçının Pekin’de arka arkaya 4 sergi açmasına izin vermesi hükümet baskısının azaldığına bir işaret olarak yorumlanmıştı.