AIDS'e karşı edebiyat aşısı!

Gabriel Garcia Marquez, Woody Allen, Margaret Atwood, Arthur Miller, Salman Rüşdi, Günther Grass, Susan Sontag, Nadine Gordimer, Es'kia Mphahlele, Jose Saramago'nun da bulunduğu 20 sanatçı AIDS'le mücadele için kaleme sarıldı.

NEW YORK - Gabriel Garcia Marquez, Woody Allen, Margaret Atwood, Arthur Miller, Salman Rüşdi, Günther Grass, Susan Sontag, Nadine Gordimer, Es'kia Mphahlele, Jose Saramago'nun da bulunduğu 20 sanatçı AIDS'le mücadele için kaleme sarıldı. 'Telling Tales' (Hikâyeler Anlatmak) adıyla ABD'de yayımlanan kitap, dünyaca ünlü edebiyatçılarının hikâyelerinden oluşuyor. Kitabın tüm geliri Afrika'da AIDS'le mücadele eden kuruluşlara aktarılacak.
Projeye önderlik eden isim Türkiye'de de tanınan Güney Afrikalı edebiyatçı Nadine Gordimer. Türkçede de yayımlanan 'Ayartma' isimli kitabıyla 1991 Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan yazar müzisyenlerin bir araya gelerek kampanyalar düzenlemelerinden ilham alarak yola koyulmuş: "Birçok müzisyen AIDS'le mücadele için bir araya geliyordu, yazarlar nerede diye sordum. Yalnızca bireysel olarak maddi destek veriyorduk, ancak bir arada hareket edilmediği için paranın miktarı az oluyordu."
Aynı zamanda BM Kalkınma Programı'nın iyi niyet elçisi olan Gordimer, sanatçıların politik ve toplumsal duyarlılık sahibi insanlar olması gerektiğini savunuyor ve bu konuyla ilgili en güzel sözün Albert Camus tarafından söylendiğini belirterek ondan alıntı yapıyor: "Yalnızca yazar olduğum gün yazarlığım bitecektir." Gordimar, fikrini yazarlara açtığında son derece olumlu tepkilerle karşılaşmış ve yazarların yazılarını bir bir ortaya koymalarıyla 'Hikâyeler Anlatmak' ortaya çıkmış. 12 dile çevrilecek kitap yakında Avrupa'da satışa çıkacak. (The Independent)