Akademi'yle 'İş'birliği

Akademi'yle 'İş'birliği
Akademi'yle 'İş'birliği

İş Bankası?nın 2 bin tabloluk koleksiyonunda İbrahim Safi, Zahit Büyükişleyen, Feyaman Duran ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi sanatçılar yer alıyor.

İş Bankası, Mimar Sinan Üniversitesi'yle işbirliği yapıyor. Üniversite, bankanın koleksiyonunu tasnif edip onaracak, Beyoğlu'ndaki banka şubesini de bir müzeye dönüştürecek

İSTANBUL - Türkiye İş Bankası, geniş resim koleksiyonunu değerlendirmek üzere kapsamlı bir projeyi hayata geçiriyor. Önce resimler tasnif ve restore edilecek sonra da Beyoğlu’nda kurulacak bir müzede sergilenecek. ‘Türk resim tarihinin kapsamlı bir özeti niteliğinde’ olma iddasındaki İş Bankası koleksiyonun bugüne kadar tamamı sergilenebilmiş değil.
İş Bankası bu büyük projeyi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’yle (MSGSÜ) birlikte hayata geçirecek. Üniversite bünyesinde bankanın desteğiyle bir ‘resim bakım ve onarım laboratuarı’ açılacak. MSGSÜ, İş Bankası resim koleksiyonunun envanterini çıkararak bu laboratuvarda bakımını yapacak. Sonra bu kez MSGSÜ Mimarlık Fakültesi devreye girecek ve İş Bankası’nın Beyoğlu’ndaki tarihi şube binası bir sanat müzesine dönüştürülecek. Böylece Beyoğlu’nun müzeler denizine bir yenisi daha eklenecek. Söz konusu şube binası 1930 yılında yapılmış. Binanın müzeye dönüştürülme projesinin mimarlık çalışmalarının altı ayda tamamlanması ve 2010 yılı içinde inşaata başlanması planlanıyor.
Bankanın büyük koleksiyonu 9 Aralık 1940’ta Hikmet Onat’ın ‘Ortaköy Manzarası’, Şevket Dağ’ın ‘Rüstem Paşa Camii İçi’ ve Vecihi Bereketoğlu’nun ‘Kayık ve Evleri’ eserlerinin alımıyla başlamış. Bugün 800 sanatçının iki bindan fazla eserini kapsayan koleksiyonda Şeker Ahmet Paşa, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Osman Hamdi gibi artık ‘klasik’ sayılan sanatçıların yapıtlaıryla, günümüz sanatçılarının resimleri birada bulunuyor. Bu özellikleriyle koleksiyonun, ‘Türk resim sanatının gelişim çizgisini ve geçirdiği sanatsal evreleri gözler önüne serdiği’ ifade ediliyor.
Bankanın desteğiyle kurulan Resim Bakım ve Onarım Laboratuarı için, MSGSÜ bünyesinde özel bir bölüm açılıyor. Bakım ve onarım uzmanlarının yetiştirileceği Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restarosyonu lisans programı için gelecek yıl ilk öğrenciler alınacak. Yine bu projeye destek olması amacıyla, üniversite bünyesinde bir de Müzecilik yüksek lisans programı açılıyor. (Kültür Sanat)