Akbank 10'uncu Kısa Film Festivali başladı

Akbank 10'uncu Kısa Film Festivali başladı
Akbank 10'uncu Kısa Film Festivali başladı
Bu yıl 10'uncusu düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali başladı.

Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali başladı. 20 Mart’a kadar sürecek festivalde kısa film gösterimlerinin yanı sıra atölye çalışmaları ve söyleşiler de yer alıyor. 309 filmin başvurduğu festivalin ‘Uluslararası Bölüm’ünde bu yıl Japonya, İran, İspanya, Finlandiya, Lübnan, Hindistan, Fransa , İzlanda, Avustralya, ABD ve Polonya filmlerinden oluşan bir seçkinin yanı sıra Cannes, Venice, Rotterdam, Clermont Ferrand gibi dünyanın saygın festivallerinde gösterilen ve ödül alan kısa filmler de sinema tutkunlarıyla buluşacak. ‘Kısadan Uzuna’ bölümü bu yıl yönetmen Mehmet Eryılmaz’a ayrıldı. Eryılmaz, uzun metraj filmi ‘Hazan Mevsimi’, Nuri Bilge Ceylan’ın başrol oyuncusu olarak yer aldığı ‘Seviyorum Ergo Sum’ ve ‘Sessiz’ isimli kısa filmleri ve bir söyleşiyle festivalde yer alıyor. Bu yılki ‘Belgesel Sinema’ bölümünün konuğu ise, Derviş Zaim. Festival kapsamında Panicos Chrysanthou ile birlikte yönettiği ‘Paralel Yolculuklar’ filmi ile izleyici ile buluşacak olan yönetmen, ‘Belgesel Sinema’ söyleşisi ile de deneyimlerini izleyiciyle paylaşacak.

Festival’in ‘Deneyimler’ bölümüne bu sene Fransa ve Amerika’da film danışmanlığı yapan Hayet Benkara konuk oluyor. Cannes, Rotterdam, Berlin, Toronto ve Dubai Film Festivali’nde çalışmaları bulunan Benkara’nın, danışmanlığını yaptığı üç kısa film Festival’de gösterilecek. Hayet Benkara gerçekleştireceği söyleşide mesleki deneyimlerini izleyicilerle paylaşırken, merak ettikleri soruları da yanıtlayacak. Festival’in ‘Canlandırma Kısalar’ bölümünde Türkiye ’den 11 Film, ‘En İyi Canlandırma Film’ ödülü için yarışacak. Aynı bölümde dünyadan seçkin canlandırma örnekleri de izleyiciyle buluşacak. ‘Deneysel Kısalar’ bölümünde ise beş film sergilenecek. ‘Özel Gösterim’ bölümünde bu yıl Akbank 1’inci Kısa Film Festivali’nden itibaren belgesel ve kurmaca dalında ödül alan tüm filmler ve Mehmet Güleryüz’ün ‘Sessizlerin Sesi: Orhan Kemal’ isimli belgeseli gösterilecek.

Jüri kurulları tarafından ‘Kurmaca’, ‘Belgesel’ ve ‘Canlandırma’ kategorisi olmak üzere üç farklı kategoride belirlenecek Festival’in en iyi filmleri, 20 Mart Perşembe günü düzenlenecek ödül gecesinde açıklanacak ve Akbank Sanat tarafından 8 bin lira ile ödüllendirilecek. 16 ülkeden 98 film, 21 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 19 konuğu ile festival herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. Ayrıca seanslara geç kalanlar için film gösterimleri, Akbank Sanat’ın kafesinde de eş zamanlı olarak gösterilecek.