Akbank Caz Festivali 20'nci yılında iddialı

Akbank Caz Festivali 20'nci yılında iddialı
Akbank Caz Festivali 20'nci yılında iddialı

Festivalin açılışını 17 Grammy ödüllü Count Basie Orchestra yapacak.

İSTANBUL - Has caz tutkunlarının merakla beklediği Akbank Caz Festivali, 20’nci yılını iddialı bir programla kutluyor. Pozitif organizasyonuyla 23 Eylül- 12 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek festival Count Basie Orchestra, Sun Ra Arkestra, John Surman ve Diane Schuur gibi cazın önemli isimlerini ağırlayacak.
Akbank Caz’ın açılışını bu yıl; Count Basie Orchestra yapıyor. Amerikalı efsanevi orkestra şefi Count Basie’in yenilikçi oluşumlarından biri olarak kabul edilen ve 17 kez Grammy’e layık görülen orkestra, Bill Huges yönetiminde ve Carmen Bradford’un vokalleri eşliğinde sahnede olacak.
Festivalin önemli sürprizlerinden biri de müzik efsanesi Sun Ra’nın mirasını devam ettiren Sun Ra Arkestra. 86 yaşını geride bırakan Marshall Allen yönetimindeki Sun Ra Arkestra, 1 Ekim akşamı 20.00’de Cemal Reşit Rey sahnesine çıkacak. Sadece cazla sınırlı kalmayıp, sanatın birçok alanında ilham kaynağı olmasıyla da dikkat çeken, liderleri Sun Ra’nın izindeki grup, canlı performanslarında özellikle doğaçlama tekniğini kullanıyor.
Akbank 20. Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise Avrupa caz müziğinin gelişimine büyük katkı sağlayan soprano saksofon ve bas klarnetçi John Surman. Modern Avrupa cazına folk elementleri ve hatta İngiliz kilise müziklerini de katarak farklı müzikal karışımlar elde eden John Surman, lirik performansıyla 24 Eylül Cuma 20.30’da Aya İrini’de olacak. Sahnede Surman’a kontrbasta Chris Laurence ve yaylı dörtlüsü eşlik edecek.
Doğumunda yaşanan bir komplikaston sonucu görme yeteneğini kaybeden ‘Cazın First Lady’si’ unvanlı, Diane Schuur da ses getirecek bir konsere imza atmak için festivaldeki yerini alıyor. İki Grammy ödülü sanatçı, 30 Eylül 20.00’de Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak.
Konserler dışında çeşitli atölye çalışmalarının ve panellerin de düzenleneceği festivalin bu yılki mekanları Aya İrini Müzesi, CRR Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, The Seed, Ghetto, Nardis ve Salon olacak. Festivalin 20. yılı vesilesiyle Hülya Tunçağ önderliğinde bir Akbank Caz kitabı hazırlandığını da belirtelim. İnternet www.akbanksanat.com, www.akbankcaz.com (Kültür Sanat)


    ETİKETLER:

    İstanbul

    ,

    caz