Akbank Caz'daki yerliler

Akbank Caz Festivali, caz ve türevi yenilikçi, deneysel müzisyen ve grupları kapsayan belki en önemli organizasyon. Bu yıl 14'üncüsü gerçekleşen festivalde uluslararası üne sahip birçok caz ustasını gruplarıyla dinleme olanağı buluyoruz.
Haber: ORHAN KAHYAOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - Akbank Caz Festivali, caz ve türevi yenilikçi, deneysel müzisyen ve grupları kapsayan belki en önemli organizasyon. Bu yıl 14'üncüsü gerçekleşen festivalde uluslararası üne sahip birçok caz ustasını gruplarıyla dinleme olanağı buluyoruz. Festivalin bu yılki önemli özelliklerinden biri de dikkate değer çok sayıda Türkiyeli caz müzisyeninin grup ve projelere yer vermesi.
Festival kapsamında bugün Babylon'da üç farklı konser gerçekleşiyor. Bunlardan ilki, 16.00'da başlayacak olan Selen Gülün Trio'nun konseri. Gülün, Caz piyano çalışmalarına uzun yıllar önce Aydın Esen'in gözetiminde başladı. Ardından Berklee Müzik Koleji'nde caz kompozitörü eğitimi gören Gülün'ün caz ve senfonik eserleri, başta İngiltere olmak üzere büyük ilgi topladı. Uzun yıllardır beklenen ilk albümünü önümüzdeki günlerde çıkaracak Gülün, basçı İlker Özalp ve davulcu Emir Özoğul'la vereceği konserde caz vizyonunu ve birikimini yansıtacak. Saat 18.00'de bu kez Elvan Aracı Dörtlüsü aynı sahnede yerini alıyor. İstanbul Gelişim Orkestrası ve Okay Temiz'le 1970'lerde çalmaya başlayan bu ilginç piyanist, yaklaşık 30 yıldır İsveç'te yaşıyor. Bazı dönemler Türkiye'de de çalan Aracı, uzun yıllar Bernt Rosengren Big Band'de çalmanın yanında, birçok dünyaca ünlü cazcıyla birlikte çalıştı. Festivalde izleyeceğimiz dörtlüsünde, Türkiye'deki yeni caz kuşağının çok önemli üç müzisyeni görev alıyor; gitarist Sarp Maden, basçı Eylem Pelit ve davulcu Volkan Öktem.
Babylon'da günün son konseri 20.00'deki K-34 konseri. Bu grup projesinde öncelikle ünlü Can grubunun davulcusu, günümüz 'drum machine'in ilham kaynaklarından Liebezeit yer alıyor. Ekipte bu müzisyenin yanında Zen ve Baba Zula'nın beyni Murat Ertel var. Ayrıca, Ceren Oykut ve H. D. Moll projenin görsel kimliğini üstlenmiş. K-34'te Alman grup Last Affair'in de müzisyenleri yer alıyor. İstanbul ile Köln arasında görsel, işitsel ve müzikal köprüler kurabilmek için yapılanan K-34, müzikte çağdaş, yenilikçi arayışlara eğilimli müzikseverleri etkileyecek.
Yeni kuşağın yıldızları
Akbank Kültür ve Sanat Merkezi'nde 14 Ekim perşembe akşamı, Türk cazının genç yeteneklerinden Olcay Saral, trio'suyla konser verecek. Akbank Kültür ve Sanat Merkezi'nde 15 Ekim cuma günü ise yeni kuşağın önemli caz gitaristi Sarp Maden'le, klasik müzik kökenli, ama her tür çağdaş müziğe açık piyanist Reğent Bölükbaşı duo bir konser veriyor. Tamamen bir arayış ve deney müziğini kovalayan bu iki sanatçının altı yıllık bir geçmişleri var. Onları bir albüm projesinde de birlikte görmüştük. Farklı ses ve sound arayışlarıyla bezeli olacağı sanılan bu konserin özellikle dünyadaki avangard müzik arayışlarını izleyenlerin daha da ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.