Akbank Caz'ın yıldız haritası

Akbank Caz'ın yıldız haritası
Akbank Caz'ın yıldız haritası
'Şehrin caz hali' sloganıyla yola çıkan 24. Akbank Caz Festivali'nin programı açıklandı. Festivalin 23 yıl boyunca direktörlüğünü üstlenen Mehmet Uluğ'un anısına adanacak Akbank Caz, 23 Ekim- 2 Kasım tarihleri arasında Jamie Cullum, Kenny Barron & Dave Holland, Christian McBride Trio, Chet Faker, İbrahim Maalouf, Jasmina Hamdan, Mario Biondi, China Moses, Dillon gibi cazın yıldız isimlerini ağırlayacak.

Türkiye ’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali, 23 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında 24. kez şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak. 24. Akbank Caz Festivali’nin programı, dün gece Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın ev sahipliğinde Hilton ParkSA Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.
Festivalin 23 yıl boyunca direktörlüğünü üstlenen Mehmet Uluğ’suz bir festival yapmanın burukluğunu yaşadıklarını ve bu yılki Akbank Caz’ı geçen yıl hayata veda eden Mehmet Uluğ’a adadıklarını belirten Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, “İstanbul’un her an canlı, farklı zenginlikleri bir arada taşıyan, herkesi büyüleyen havası caz müziğine çok yakışıyor. Biz de İstanbul’un enerjisini, dinamizmini, o büyülü havasını cazın farklı renkleriyle daha da zenginleştirmek için bir kez daha yola çıktık” diye konuştu.

Caz tutkunları için usta müzisyenlerin yanı sıra Avrupa caz sahnesinin yükselmekte olan genç yıldızlarının da yer aldığı cazın farklı renklerini yansıtan zengin bir program hazırladıklarını söyleyen Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, “Cazın dahi isimleri arasında gösterilen Jamie Cullum, festivalin en önemli isimleri arasında. Bu sene iki önemli ustayı birlikte aynı sahnede izleyeceğiz, Kenny Barron & Dave Holland ikilisi cazseverlere unutamayacakları bir konser verecek. Bununla birlikte, caz müziğinin yaşayan en iyi kontrbasçılarından biri olarak kabul edilen Christian McBride grubuyla 24. Akbank Caz’ın konuğu olacak. Son olarak ülkemizde merakla beklenen cazın parlak sesi Chet Faker da müzikseverlere unutulmaz bir konser verecek” dedi.

Festival genel programını açıklayan Pozitif Live Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Uluğ ise Mehmet Uluğ anısına özel bir gece düzenleneceğini ve gecenin bilet gelirinin Kaş’ta Mehmet Uluğ adına kurulan Müzik Evi’ni destekleme fonuna aktarılacağını duyurdu.

24. AKBANK CAZ FESTİVALİ’NDEN SEÇMELER
YILDIZLAR GEÇİDİ

* Genç yaşında kariyerine sığdırdığı biri Grammy, ikisi Altın Küre olmak üzere sayısız ödülleri, dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerdeki müthiş enerjisi ile izleyenleri kendisine hayran bırakan Jamie Cullum, 30 Ekim Perşembe günü Zorlu Center’da. 


* Rocktan caza onlarca farklı türü ustaca bir araya getiren başarılı trompetçi Ibrahim Maalouf, yeni projesiyle 25 Ekim Cumartesi günü CRR’de. 


* Sahne ismini Kaybedenler Kulübü’nün gerçek üyelerinden efsanevi caz trompetçisi Chet Baker’dan alan, günümüzde elektronik müziğin en özgün sanatçılarından biri kabul edilen Avustralyalı besteci ve şarkıcı Chet Faker da 24. Akbank Caz Festivali’nde bir konser verecek. Rolling Stone dergisi tarafından 2013 yılında ‘en iyi bağımsız sanatçı’ seçilen Chet Faker, 2014 yılında kaydettiği albümü ‘Built On Glass’ın dünya turnesi kapsamında 1 Kasım Cumartesi Babylon’daki konserde, caz ve dans tutkunlarına unutamayacakları bir gece yaşatacak.

* İtalyan cazının müzik dünyasına en önemli katkılarından Mario Biondi de geçen yıl yayınlanan ‘Sun’ isimli son albümünün dünya turnesi kapsamında 24 Ekim Cuma Babylon sahnesinde olacak. 


* Dünyanın yaşayan en önemli caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater’in kızı olan ve etkileyiciyle ses renginin yanı sıra sahne performanslarıyla da izleyenleri büyüleyen China Moses, 23 Ekim Perşembe günü The Seed’de piyanist Raphael Lemonnier ile kaydettikleri son albümü ‘Crazy Blues’dan besteler seslendirecek.

* Elektronik müzikseverlerin yanı sıra melankolik besteleriyle pop ve folk tutkunlarını da etkileyen Brezilya doğumlu Alman şarkıcı Dillon, 2014 yılında yayınlanan ikinci albümü ‘The Unknown’nun dünya turnesi kapsamında 31 Ekim Cuma Babylon’da.

CAZIN USTALARI

* Dizzy Gillespie ve Miles Davis gibi caz tarihinin efsaneleri tarafından keşfedilen piyanist Kenny Barron ve efsane kontrbascı Dave Holland, 31 Ekim Cuma günü Zorlu Center’da.


*Festivalin bir diğer konuğu ise kontrbas sanatçılarının günümüzdeki en önemli temsilcilerinden Grammy ödüllü Christian McBride, 24 Ekim Cuma CRR’de.

ÖZEL PROJELER
*Tasavvuf muziğinin ana enstrümanı ney’i caz enstrümanları arasına sokan neyzen Kudsi Erguner, “Alman cazının kuyruklu yıldızı” olarak tanımlanan piyanist Michael Wollny ve perküsyon ustası Hamdi Akatay ile 25 Ekim Cumartesi günü CRR’de.

*Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan, 1990’da düzenlenen ilk Akbank Caz Festivali’nden, Kasım 2013’e kadar festivalin direktörü olarak görev alan ve sayısız caz müzisyeniyle çok sayıda proje gerçekleştiren Mehmet Uluğ, 24. Akbank Caz Festivali kapsamında özel bir geceyle anılacak. İlhan Erşahin’in ev sahipliğinde 28 Ekim Salı günü Babylon’da gerçekleştirilecek bu özel gecenin bilet geliri, Kaş’ta Mehmet Uluğ adına kurulan Müzik Evi’ni destekleme fonuna aktarılacak.


YENİ KITADAN CAZ VE ÖTESİ
* The New Yorker dergisinin “Sadece heyecan verici bir trompetçi değil, aynı zamanda zeki bir grup lideri” olarak tanımladığı Ambrose Akinmusire, 23 Ekim Perşembe Babylon sahnesinde.

* Eleştirmenlerin 21. yüzyılın söz yazarlığı tanımını değiştiren isim olarak nitelendirdiği ‘şair müzisyen’ Patricia Barber, 26 Ekim Pazar Babylon’da unutulmaz bir gece yaşatacak.

* 80’li yıllarda pop şarkıcısı olarak tanınan, 90’lı yıllardan itibaren cazın çekiciliğine kapılan ve Chiago Tribune’un “Cazın en çekici seslerinden biri” olarak tanımladığı Amerikalı sanatçı Kathy Kosins, 31 Ekim Cuma günü Nardis’te.

* Modern caz, hip hop, soul ve drum’n’bass’ı ustalıkla birleştiren Jose James, 29 Ekim Çarşamba günü Babylon’da gerçekleştirilecek konserde son albümü ‘While You Were Sleeping’den parçalar seslendirecek.

AVRUPA CAZINDAN FARKLI SESLER & BAŞKA RENKLER
* İtalyan cazının yeni ‘harika cocuğu’ piyanist Claudio Filippini, basta Luca Bulgarelli ve davulda Marcello Di Leonardo’dan oluşan triosu ile 01 Kasım Cumartesi günü Akbank Sanat’ta olacak.

* Rock grubu Radiohead’den ilham alan Hollandalı müzisyenlerden oluşan Zapp4’ün tüm üyeleri yaylı çalgılar çalıyor. Caz formunda altı albüme imza atan ve eleştirmenlerin “doğaçlama ve melodiyi tutkulu sololarla birleştiriyor” diye tanımladığı Zapp4’ün 7 Ekim Pazartesi günü Akbank Sanat’ta vereceği konserden yüzünüzde büyük bir gülümseme ile ayrılacaksınız.

* Polonya cazının Tomasz Stanko sonrası yetiştirdiği en önemli caz müzisyeni kabul edilen piyanist ve film müziği bestecisi Leszek Mozdzer, 23 Ekim Perşembe günü Akbank Sanat’ta olacak.

* Henüz 24 yaşında olan ve dünyanın en önemli sahnelerinde konserler veren Amsterdam doğumlu piyanist, vokal, besteci, söz yazarı Karsu, 26 Ekim Pazar günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde caz tutkunlarıyla buluşacak. Burdur gölündeki kurumaya dikkat çektiği müzik videosu ile takdir toplayan ve Hollanda’da önümüzdeki dönemde en çok konuşulacak on isim arasına seçilen Karsu, konserde 2012 yılında yayınlanan ve eleştirmenlerce oldukça beğenilen ilk albümü ‘Confession’dan eserler seslendirecek.

* Kendilerine has müzikal stillerini eşsiz bir karışımla yeniden üretmek için bir araya gelen Amsterdamlı dokuz genç müzisyenden oluşan Jungle By Night, hip hop’dan caza, psychedelic rock’dan reggae ve latin müziklerine kadar çok çeşitli bireysel ilgi ve zevklerini, Afrika odaklı funk ekseninde birleştiriyor. Etiyopya’nın efsanevi müzik adamı Mulatu Astatke’yi müzikal fikir babaları kabul eden Jungle By Night, neşeli ve enerji dolu performanslarını 30 Ekim Perşembe günü Babylon sahnesinde sergileyecek.

KÜLTÜRLERARASI BULUŞMALAR
* İstanbul’un kaotik atmosferini ‘harikalar diyarı’ olarak gören müzisyenlerin bir araya gelmesiyle oluşan ‘Wonderland’ projesi 24. Akbank Caz Festivali’nde. Usta sanatçı İlhan Erşahin’in klarnet üstadı Hüsnü Şenlendirici ile kurduğu topluluk, geleneksel ile modern arasındaki ses dünyasını İstanbul ekseninde kaynaştırıyor. Arabesk, dub, trip-hop, elektronik caz, drum’n’bass, Balkan ve Roman ezgilerinin bütünleşmesine şahit olmak için 31 Ekim Cuma günü Moda Sahnesi’nde gerçekleşecek İlhan Erşahin’s Wonderland konserini kaçırmayın.


* Ortadoğulu kadın şarkıcıların duygu yoğunluğundan ve ince toplumsal eleştirilerinden ilham alsa da, sıradışı vokal anlayışı ile kendi müzik tarzını yaratan, Jim Jarmusch’un son filminden de hatırlayacağınız ‘Tanrıça’ lakaplı Yasmine Hamdan, 30 Ekim Perşembe Moda Sahnesi’nde.

BİZDEN SESLER
* Gitar tonu ve tekniğiyle kendi özgün tarzını oluşturan, cazın sadece duygu değil entelektüel birikim de barındırdığını albümlerinde gösteren Sarp Maden, solo projesiyle 24 Ekim Cuma Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği konserde doğaçlamalanın sakin atmosferini dinleyenleri ile paylaşacak.

* Open Jazz Orkestra ile 12. Avrupa Caz Festivali’nde sahne alan ve bu performanslar sonrası kazandığı burs ile İtalya’da SienaMasterclass Summer Course’da eğitimini tamamlayan Engin Recepoğulları, 25 Ekim Cumartesi günü triosu ile Akbank Sanat sahnesinde olacak.

* Trompet sanatçısı İmer Demirer’in girişimiyle 2013 yılında kurulan J’ZZ – XPR’SS, 2 Kasım Pazar günü Babylon sahnesindeki konserinde Türk caz sahnesinde önemli bir yere sahip olan Emin Fındıkoğlu, Ali Perret, Aydın Esen, Çağlayan Yıldız ve Can Çankaya gibi enstrümantalist ve bestecilerin özgün beste ve arajmanlardan oluşan bir repertuar seslendirecek.

* Türkiye’de cazın en eski kurumsal destekçilerinden biri olan Akbank’ın desteği ile hayata geçirilen İstanbul Gençlik Caz Orkestrası, piyanist, besteci ve eğitmen Baki Duyarlar’ın şefliğinde yolculuğuna devam ediyor. İstanbul Gençlik Caz Orkestrası’nda yer alan yaşları 19 ile 25 arasında değişen 17 genç müzisyen 27 Ekim Pazartesi günü Caddebostan Kültür Merkezi’nde.

* Adını Farfara grubuyla duyurmuş Tolga Böyük, solo projesi ‘Islandman’la 1 Kasım Cumartesi günü Babylon’da.


POLONYA CAZ SAHNESİ
24. Akbank Caz Festivali’nde, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümü vesilesiyle Akbank Caz Festivali ve Jazztopad Festivali işbirliğiyle ‘Keşif Yolculukları: Polonya Caz Sahnesi’ başlığı altında özel projeler yer alıyor.

* Yayınladıkları iki albüm ile Avrupa caz çevrelerince oldukça beğeni toplayan ve çok sayıda festivalde sahne alan Obara International, 30 Ekim Perşembe Akbank Sanat’ta.

* Polonyalı müzisyenler arasında önemli bir yere sahip Marcin Masecki, 26 Ekim Pazar günü Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği konserde ‘vahşi doğaçlamalar’ı ile dinleyenleri büyülemeye hazırlanıyor.

* Müziğindeki yoğun avangard unsurlara rağmen ülkesinin zengin halk müziği geleneğinden oldukça yararlanan Polonyalı besteci ve klarnet sanatçısı Waclaw Zimpell, festivale “HERA” adını verdiği proje ile katılıyor. Müzik otoritelerinin konser performanslarını “ateşli ve her an patlamaya eğilimli” olarak tanımladığı HERA, 31 Ekim Cuma günü Akbank Sanat’ta.

EĞLENCE KAPIYI ÇALIYOR
* Hollanda’nın en ünlü caz DJ’i olarak tanınan Maestro, efsanevi caz plak şirketi Blue Note imzalı sekiz albüm çıkardı ve altı tanesi platin ünvanını kazandı. Dünyanın bir çok festivalinde yer almış Maestro, funk, caz, latin ve elektronik müziği harmanlayan tarzıyla 24 Ekim Cuma Babylon’da.

* ‘Electro Swing’ tarzını bize tanıtan White Mink Swing’i yeniden yorumlayarak 20’ler ve 30’ların ruhunu günümüz modern dünyasına uyarlamayı başardı. Caz ve swing severler arasında büyük popülariteye sahip White Mink, 31 Ekim Cuma günü Babylon’da.


LİSELERDE CAZ ATÖLYELERİ
Soru ve cevap şeklinde gerçekleşecek sohbetler boyunca gençler, M. Cem Tuncer, Ercüment Orkut ve Ediz Hafızoğlu ile bir araya gelerek caz müziğini ve enstrümanlarını yakından tanıma fırsatı bulacak. Liselerde Caz Atölyeleri, 22 Ekim Çarşamba günü Üsküdar Amerikan Koleji ve Alman Lisesi, 23 Ekim Perşembe Özel Şişli Terakki Lisesi ve Özel Enka Lisesi, 24 Ekim Cuma Avusturya Lisesi ve Galatasaray Lisesi, 27 Ekim Pazartesi Kabataş Anadolu Lisesi ve İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

KAMPÜSTE CAZ
Kampüste Caz, 3-14 Kasım tarihleri arasında Gaziantep, Adana, Kayseri, Ankara, Eskişehir, Edirne, Çanakkale ve İzmir’de cazın coşkusunu ve heyecanını üniversiteli gençlerle buluşturuyor. Günümüzde ‘klez jazz’ olarak adlandırılan yeni bir caz türünün en özgün topluluklarından Cukunft, Kampüste Caz kapsamında Anadolu’yu dolaşacak. Polonyalı topluluk Cukunft, Kampüste Caz boyunca gençlere görsel ve işitsel bir şölen yaşatacak.

www.akbankcaz.com
www.akbanksanat.com