Akbank Sanat, genç küratörleri çağırıyor

 

Akbank Sanat , genç küratörlere destek vermek ve güncel sanat alanında yeni projeleri teşvik etmek amacıyla bir küratör yarışması başlatıyor. Küratör Başak Şenova tarafından geliştirilen Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması, 40 yaşını aşmamış tüm genç küratörlerin katılımına açık olacak.
“Daha çok desteğe ve kaynağa gerek duyan genç küratörleri hedef aldığı için yaş limiti var” diyen Şenova, ‘araştırmaya dayalı, ezbere kalıpların dışına çıkan sergi önerileri’nin kendisi için öncelikli olacağını ve beklentisinin ‘iyice düşünülerek kurgulanmış, detaylara önem veren öneriler’ olduğunu söylüyor. Bireysel ya da grup olarak başvuruların kabul edileceği yarışma için, katılımcıların 5 Kasım’a kadar akbanksanat.com/icc adresindeki başvuru formunu İngilizce olarak doldurmaları ve sergi önerisinin kavramsal çerçevesini, sanatçı isimlerini ve işlerini açıklamaları gerekiyor.
Yarışmaya katılan adaylar kasım ayında Kudüs Al-Ma’mal Güncel Sanat Vakfı Direktörü ve Darat Al Funun, Khalid Shoman Vakfı Sanat Direktörü Jack Persekian, CCA Glasgow Direktörü ve Glasgow School of Art Öğretim Görevlisi Francis McKee ve küratör Başak Şenova’dan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek ve yarışmanın birincisi 23 Kasım’da duyurulacak. Yarışmayı kazanan küratöre, taslak olarak önerdiği sergiyi, sergi kataloğu ve ek etkinliklerle birlikte 15 Şubat - 30 Nisan 2013 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta gerçekleştirme imkânı sunulacak.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  sanat

  ,

  İngilizce

  ,

  Akbank

  ,

  sergi

  ,

  genç

  ,

  Güncel