Akdeniz sabahları bir başka oluyor!

Akdeniz sabahları bir başka oluyor!
Akdeniz sabahları bir başka oluyor!
Tuval resimlerinde soyut formlara yer veren İdil Güral'ın 'Akdeniz'de Sabah' başlıklı ilk kişisel sergisi Nişantaşı'ndaki NişArt Sanat Galerisi'nde bugün açılıyor. Güral'ın sergisi 19 Kasım'a kadar devam edecek.

Grafik tasarım kökenli sanatçı İdil Güral, soyut formlara yer verdiği tuval resimleriyle ilk kez izleyici karşısına çıkıyor. Güral’ın Nişantaşı’ndaki NişArt Sanat Galerisi’nde bugün açılacak ‘Akdeniz’de Sabah’ başlıklı ilk kişisel resim sergisi 19 Kasım’a kadar sürecek.

1998 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olan İdil Güral, reklam ajanslarında sanat yönetmeni olarak çalıtı. Sanatsal çalımalarının yanı sıra, 2009 yılından bu yana Okan Üniversitesi GSF Görsel Iletiim Tasarım Bölümü’nde dersler veren Güral, 2014 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temel Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans programına katıldı. 1998 yılında ‘Kültürel Çatıma’ konulu enstalasyonu Bilkent Üniversitesi’nde sergilendi ve ‘Etki’ adlı kısa filmi Ankara Kısa Metrajlı Film Festivali’nde yer aldı. 2015 yılında Gaziantep Hıva Han Gelenekten Gelecege sergisinin küratörlügünü yaptı ve aynı sergide ‘Baharat’, ‘Bakır ve Sonsuzluk’ ve ‘Tezgah’ adlı yerleştirmeleri gerçekleştirdi. Aynı yıl, ‘Sanatçı Kitabı Olarak Taxidermi Müze Katalogu’ yapıtını tamamladı.

Grafik, serigrafi, foto-manipülasyon, enstalasyon gibi farklı disiplinleri birbirine yaklaştıran çalışmalara imza atan Güral, tuval resimlerinde spontan ve soyut formlara yer veriyor. Sezgilerini ve sanat yapıtının kendine özgü niteliklerini öne çıkartarak, duygusal yaklaşımlara bağlı kalan sanatçı, tüm çalımalarında şiir, müzik gibi farklı sanat dallarıyla bağını korumakta ve farklı teknikler arasında dolamakta.