Akdeniz'den yeni 'Doğu'ya bakmak

Akdeniz'den yeni 'Doğu'ya bakmak
Akdeniz'den yeni 'Doğu'ya bakmak

Fikret Atay, 'Goaal' isimli 2009 tarihli videosuyla bienalde.

Türkiye'den Cengiz Tekin, Bashir Borlakov ve Fikret Atay'ın katıldığı İsrail'deki 2. Akdeniz Bienali, 'Re-Orientation' başlığıyla 'Doğu' kavramını Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki değişimler üzerinden yeni yönleriyle ele alıyor.

İsrail’in Sakhnin şehrinde düzenlenen 2. Akdeniz Bienali’ne Türkiye ’den Cengiz Tekin, Bashir Borlakov ve Fikret Atay katılıyor. ‘Re-Orientation’ başlığını taşıyan bienal, bölgenin içinden geçtiği süreçlere ve bu süreçlerin kültürel etkilerine vurgu yapıyor. ‘Orient’ (Doğu) kavramını ‘yeni bir yönelim, yeni bir oryantasyon’ başlıklarıyla birleştiren bienal Tunus, Mısır, Suriye, Libya, Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerinde yaşanan politik, sosyal , ekonomik ve kültürel değişimlere dair sorular soruyor.
13 Temmuz’a kadar devam edecek 2. Akdeniz Bienali’ne Bashir Borlakov, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Rusya’nın deneyimlediği geç kapitalizmi, yaşanan kitlesel hayalkırıklığını ve terk edilmişlik hissini anlattığı serisinden ‘SSCB Halklarının Kardeşliği Yıkılamaz’ ve ‘Çok Yaşa Proletarya’ fotoğraflarıyla katılıyor. Fikret Atay, Batman’da çektiği 2008 tarihli ‘Teorisyenler’ ve 2009 tarihli ‘Gooaal’ videolarıyla, Doğu - Batı, geleneksel hayat - yeni deneyimler gibi daimi zıtlıklardan doğan gergin sahneleri aktarıyor. Cengiz Tekin ise zemini ıslak ve kaygan bir mezbahada, tavandan asılmış etlerin arasında saklanırken görüldüğü ‘En Entegre’ ile gizlenme, kamufle olma halini kendine has ironisiyle yansıtıyor.
2. Akdeniz Bienali’nin katılımcıları arasında Marina Abramovic, AES+F grup, Adel Abdessemed, Bruce Nauman, Daniel Buren gibi uluslararası üne sahip isimler de yer alıyor.