'Akdenizli Filmler' İzmir'de buluşacak

'Akdenizli Filmler' İzmir'de buluşacak
'Akdenizli Filmler' İzmir'de buluşacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1-9 Kasım tarihlerinde '1. Akdeniz Film Festivali' düzenliyor. Son başvuru tarihi 19 Temmuz olan yarışma bölümünde 'Uçan Balık' ödülünün yanı sıra çeşitli para ödülleri de verilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kente yeni bir festival kazandırıyor. Bu yıl 1-9 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ‘1. İzmir Akdeniz Film Festivali’ festivali kapsamında ‘Uçan Balık’ ödülleri de dağıtılacak.
Ekim 2009’da gerçekleştirdiği Kültür Çalıştayı ile İzmir’i ‘Akdenizlilik kimliği’ içinde yeniden uluslararası bir kültür, sanat ve tasarım metropolü haline getirme hedefini ortaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu hedefe ulaşma konusunda adımlar atıyor.
Film festivali kapsamında yurtiçinden ve dışından çok sayıda sanatçının İzmir’e konuk olması planlanırken, Akdeniz ülkelerinden filmler ile festival programında yer alacak.
Festival kapsamında ‘uzun metraj kurmaca’, ‘belgesel film’ ve ‘kısa film’ bölümleri olacak ve bu kategorideki filmler festivale kabul edilecek. Yarışmada dereceye girecek olanlara ‘Uçan Balık’ ödülleri verilecek. Ödüller, ‘En iyi film’, ‘En iyi yönetmen’, ‘En iyi kadın oyuncu’, ‘En iyi erkek oyuncu’ ve ‘Jüri Özel’ dallarında olacak. ‘Uçan Balık’ ile birlikte çeşitli para ödülleri de takdim edilecek. Ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından “SİYAD En iyi film’ ödülü verilecek. Yarışma filmleri yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek. 2012 yılından önce gösterime giren filmler ve Türkiye ’de ticari dağıtıma çıkmış olan filmler yarışmaya kabul edilmeyecek. 

Son başvuru 19 Temmuz 
Öte yandan 2011-2013 yılları arasında yapımı tamamlanmış uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler, ‘yarışma dışı’ bölümlerde gösterilmek için başvuruda bulunabilecek. Festivale katılım için, filme ait 3 adet DVD (PAL formatında) ve film ile ilgili basılı malzemelerin (basın kiti, basın dosyası, broşür, vb.) İzmir Sanat Merkezi, İzmir Akdeniz Film Festivali - Kültürpark adresindeki Festival Bürosu’na gönderilmesi gerekiyor. Akdeniz ülkelerindeki film endüstrilerine duyurusu yapılan yarışmaya başvuru için son tarih 19 Temmuz 2013.
Yarışma koşulları için www.affizmir.org ve www.mffizmir.org web sitelerindeki “Duyurular” başlığı altında yer alan “Yarışma Bölümü İçin Katılım Bilgileri” başlığı incelenebilir.