Akif'in gizli kalmış şiirleri gün yüzüne çıkıyor

Akif'in gizli kalmış şiirleri gün yüzüne çıkıyor
Akif'in gizli kalmış şiirleri gün yüzüne çıkıyor
Fotoğraf arkalarında gizli kalmış, daha önce hiç yayınlanmamış şiirlerin de yer aldığı yeniden hazırlanan"Safahat" okurlarla buluşacak

ANKARA - Mehmet Akif Ersoy'un mektuplarda, fotoğraf arkalarında gizli kalmış, daha önce hiç yayınlanmamış şiirlerinin de yer aldığı “Safahat” okurlarla buluşacak.

Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan eseri, gençler ve çocuklar da rahatlıkla okuyabilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 60. kuruluş yıl dönümü kapsamında hazırlanan kitapta, daha önce Akif'in Safahat'ta yayınlanmamış 150'yi aşkın şiiri ile mektuplarında ve fotoğraf arkalarına yazdığı şiirler de yer alıyor.
Orjinal hali 7 ayrı kitaptan oluşan eser, tek bir kitap haline getirildi. Yeniden hazırlanan Safahat'ın sol tarafında şiirin orjinali sağ tarafta ise günümüz Türkçesi'yle tercümesi yer alıyor.

GENÇLER VE ÇOCUKLAR DA RAHATLIKLA OKUYABİLECEK
Türkçe açıklamalarla gençler ve çocukların da rahatlıkla anlayabileceği kitap bin 400 sayfa olarak basıldı.

Ayrıntılı dipnotlar, yazıldıkları dönem, dönemin ve şairin içinde bulunduğu şartlar ayrıntılı şekilde ele alınan eserde ayrıca bulunamayan, kayıp ancak varlığı bilinen şiirlerin de hikayeleri yer alıyor.

Varlığı bilinen fakat ulaşılamayan şiirlerin kayıt altına alınmasıyla hem unutulmamaları hem de ileride yürütülecek çalışmalara zemin hazırlanması amaçlanıyor.

Yazar Mehmet Çetin'in destekleriyle hazırlanan eserde şiirler, Dr. Necmettin Turinay tarafından bir araya getirilerek bölüm açıklamalarıyla sunuluyor.

Bugünün Türkçesi'ne şair Necat Çavuş tarafından çevrilen eserin son okumalarını ve tashihini de Akif'in gönül dostu olarak bilinen yazar-mütercim Ersin Balcı yaptı.

aa