'Akil insan' İnanır'dan Kürt sorununa film önerisi

'Akil insan' İnanır'dan Kürt sorununa film önerisi
'Akil insan' İnanır'dan Kürt sorununa film önerisi
Kadir İnanır, akil insanlar toplantısında Kürt sorunuyla ilgili 'vicdani filmler yapalım' önerisinde bulundu. İnanır fikrinin çok ilgi gördüğünü söyledi

RADİKAL -  Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu Üyesi sinema sanatçısı Kadir İnanır, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile buluşmalarını değerlendirerek, "İçeride konuşulanlar gerçekten ciddi, faydalı ve önemli şeylerdi. Tek yanlı da konuşulmadı, bütün meseleler enine boyuna tartışıldı" dedi. Toplantıda çeşitli eleştiriler de yapıldığını ifade eden İnanır, şunları kaydetti: "Yani sadece hükümet yanlısı değil. Zaten bizim teklifimizle o toplantı yapıldı bu sefer biliyorsunuz. Arkadaşlar arasında 6-8 Ekim olaylarıyla ilgili yoğun eleştiriler de vardı toplantıda. Ben demagojik söylemler ve kara propagandadan vazgeçilmesini ve demokratik siyasetin hızlandırılmasını istedim.

Oral Çalışlar yazdı. "Dolmabahçe'den izlenimler..."


Sosyal adaletin kesimler arasında eşit dağıtılmadığından örnekler verdim. Toplam olarak benim için toplantı iyi geçti. Dışarıya yansıyan konuşmalar o arkadaşların kişisel görüşleri ama içeride konuşulanlar gerçekten ciddi, faydalı ve önemli şeylerdi. Tek yanlı da konuşulmadı, bütün meseleler enine boyuna tartışıldı."

İnanır, toplantıda kendisinin bir önerisinin de olduğunu ve ilgi gördüğünü belirterek, "Bu gerginliği, sorunu yaratan ana sebeplerin içinde olduğu tam, gerçek ve hiç sansüre uğratmayan vicdani filmler yaparak, halka dokunmanın çok etkili olacağını söyledim. Bu fikrim çok ilgi gördü" diye konuştu. Bütün dünyanın bu gibi konularda sinemayı çok etkili kullandığını söyleyen İnanır, "Halka dokunmanın daha çok sinemayla olacağını söyledim. Sansüre uğramadan bütün çıplaklığıyla halka bu sorunu sinema aracılıyla anlatmamız lazım" dedi.

Dolmabahçe'de 10 saatlik toplantıMarmara Bölgesi Grubu Üyesi sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit de iki yıla yakın zamandır çatışmasızlık döneminin yaşandığını belirterek, ölümlerin olmadığı bir dönemin yaşandığını ama son 6-7 Ekim olaylarının yara verdiğini ve toplumu sarstığını dile getirdi. Başbakan'ın bu konuda elini taşın altına koyduğunu ve Akil İnsanları bir araya toplayarak tekrar toplumun bu konudaki nabzını tutmak istediğini düşündüğünü dile getiren Koçyiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: "Çünkü hükümet son derece kararlı. Buna Türkiye 'nin 100 yıllık en önemli tarihi ve stratejik projesi olarak bakıyor. Fakat bu fikrin daha geniş kitlelere yayılması gerekiyor. Çözüm sürecinin sahibinin ülkenin vatandaşları olması gerekiyor. Herkes bu barış fikrini benimsemeli ve buna sahip çıkmalı. Bir vatandaş olarak benim toplumsal sorumluluk duygum bunda etkili. Bu konunun Akil İnsanlarla sınırlı kalması bence doğru değil daha geniş sivil toplum örgütlerinin de harekete geçmesi gerekiyor."

Koçyiğit, kamusal düzen noktasında toplumda "hükümet olaylara ses çıkarmıyor" diye bir algının olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Halbuki hükümet her şeyin bilincinde, her şeyin farkında bütün kanalları açık ancak bu barışa giden yolda belki de sabırlı davranmaya çalışıyor. Ancak bu olaylar onların tekrar güvenlik önlemlerini gözden geçirmelerine neden oldu bence. Genel anlamda toplantıyı kararlılık açısından olumlu değerlendiriyorum. Bu çözüm sürecinin daha geniş kitlelere yayılabilmesi için sivil toplum örgütlerinin bu çabaya katılması gerek. Toplumun çözüm sürecine katılması konusunda toplantıyı olumlu buluyorum."