Akın'a liyakat nişanı

Akın'a liyakat nişanı
Akın'a liyakat nişanı

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, başarılı yönetmen Fatih Akın a liyakat nişanı verdi.

BERLİN - Yönetmen Fatih Akın’a, kültürel alanda yaptığı üstün hizmetler dolayısıyla Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff tarafından Liyakat Nişanı (Verdienstorden) verildi. Berlin’deki Cumhurbaşkanlığı konutu Bellevue Sarayı’nda düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Wulff, nişan alan kişilerin çabalarını sürdürmelerini dilediğini ve isteklerini de dinlemek istediğini kaydetti.
Törende Akın’ın, filmlerinde ağırlıklı olarak göçmenlerin Alman toplumuna uyumunu, kültürel çeşitliliği, yurt sevgisini ve yabancılığı konu aldığı, büyük bir doğallık ve açıklılıkla Türk kökenli Almanların Almanya’daki sorunlarını ve Almanya ile Türkiye arasında mevcut olan toplumsal farklılıkları işlediği belirtildi.
Liyakat Nişanı’nı almaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Akın, Cumhurbaşkanı Wulff’un, dün iki Almanya’nın birleşmesi vesilesiyle yaptığı konuşmayı nasıl bulduğu şeklindeki soruya, “Wulff, sürekli insan hakları için mücadele eden bir kişi. Konuşmasında ırkçılığa karşı birlik çağrısı yapması önemli. Irkçılığın Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede yayılıyor” diye cevap verdi. (aa)


    ETİKETLER:

    Almanya

    ,

    Türkiye