Aklın oyunları...

Aklın oyunları...
Aklın oyunları...
Amerikalı satranç duayeni Bobby Fisher'ın Rus rakibi Boris Spassky ile 1972 yılında karşılaştığı 'yüzyılın maçı'nı konu alan 'Şah Mat', yönetmen Edward Zwick'in ustalıklı anlatımı ve başta Fischer'ı canlandıran Tobey Maguire olmak üzere Liev Schreiber ve Peter Sarsgaard'ın ışıltılı performanslarıyla kayıtsız kalınmayacak bir yapım olmuş.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

ŞAH MAT (Not: 3.5/5)
PAWN SACRIFICE
Yönetmen: Edward Zwick
Oyuncular: Tobey Maguire, Liev Schreiber, Peter Sarsgaard, Lily Rabe, Evelyne Brochu
Yapım: 2015, ABD
Süre: 115 dakika

Uzayda yer kapma mücadelesi, olimpiyat oyunlarındaki bitmez tükernmezi rekabet, CIA-KGB çekişmesi vs... ‘Soğuk Savaş Dönemi’nin onca cephesinden biri de satrançttı. “Biz daha zekiyiz” havasındaki Sovyetler kanadı, arka arkaya çıkardığı ‘ Dünya şampiyonları’yla bu iddiasını adeta ete kemiğe büründürüyordu.
Bobby Fischer işte bu açıdan çok önemli bir figürdü. ABD cephesinin satrançta Sovyet hükümranlığına son verebilecek yegâne isimdi ve arkasında ciddi bir ideolojik destek vardı.
Lakin nasıl bir değer olduğunu çok küçük yaşlardan beri müjdeleyen Fischer, giderek mental problemlerle daha fazla boğuşuyor, paranoid kişiliğinin yarattığı sorunlar böylesi gerilimli bir rekabet alanında uluslararası krizlere yol açıyordu. Fischer Yahudi asıllı bir Rus annenin oğluydu ama kendisinin ‘Dünya şampiyonu’ olmasını komünist ve Yahudilerin ortaklaşa engellediği yönünde korkuları vardı. Ona göre her yerde KGB tarafından dinleniyordu ve karşı taraf için ortadan kaldırılması gerekilen bir tehlikeydi. Sözün özü aklı ona oyun oynuyor, paranoyasının boyutları giderek genişliyordu.

Demirkubuz'un 'burjuva aydını'nı takdimidir

‘Deha kapıyı yalnız başına çalmaz’
Bu haftanın kayda değer yapımlarından ‘Şah Mat’ (‘Pawn Sacrifice’), asıl olarak Fischer’ın Boris Spassky’yle 1972’de ‘Dünya Satranç Şampiyonası Finali’nde oynadığı seri maçlara odaklanırken öyküsü boyunca da Amerikalı yeteneğin hayatındaki dönemeçlere uğruyor.


Birkaç hafta önce vizyona giren ve ünlü müzik grubu ‘The Beach Boys’un beyni konumundaki Brian Wilson’ın psikolojik sorunlarla soğuştuğu hayat hikâyesinden pasajlar sunan ‘Aşk ve Merhamet’ dolayısıyla altını çizdiğimiz “Deha kapıyı yalnız başına çalmaz” düsturu, tıpkı ‘A Beautiful Mind’ ya da ‘Shine’ filmlerinde olduğu gibi ‘Şah Mat’ta da kıyıya vuruyor. ‘Şah Mat’, deneyimli yönetmen Edward Zwick’in ustalıklı anlatımı ve başta Fischer’ı canlandıran Tobey Maguire olmak üzere Liev Schreiber ve Peter Sarsgaard’ın ışıltılı performanslarıyla kayıtsız kalınmayacak bir hayat hikâyesi. Sovyet tarafına da önyargısız yaklaşan yapım, haftanın önemli seçeneklerinden… Bu hüzünlü ve çarpıcı öykünün filmini kaçırmayın derim.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  CIA

  ,

  hayat

  ,

  aşk

  ,

  Merhamet

  ,

  Müzik

  ,

  Oyun

  ,

  Ünlü

  ,

  Taraf

  ,

  Karşı

  ,

  komünist

  ,

  Yahudi

  ,

  2015