Akliye ve asabiye mütehassısı

Son yıllarda sayısı artan biyografi çalışmalarına bir yenisi daha eklendi.

İSTANBUL - Son yıllarda sayısı artan biyografi çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Liz Behmoaras iki yıllık araştırmaları sonucunda 'dillere destan' Mazhar Osman'ın hayatını kitaplaştırdı.
Remzi Kitabevi'nden yayımlanan 'Mazhar Osman Kapalı Kutudaki Fırtına', akıl hastalarına hiçbir teşhis ve tedavi uygulanmayan bir dönemde uzmanlık alanı olarak 'Akliye ve Asabiye'yi seçen ve arkadaşlarının alay konusu olan Mazhar Osman'ın, İstanbul Üniversitesi 'Psikiyatri Kürsüsü Başkanı Ordinaryus Profesör Doktor Mazhar Osman'lığa uzanan sıra dışı öyküsünü konu alıyor.
Kendini sağlık alanına adayan ve hem Osmanlı Devleti hem de yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nde bu alanda önemli yenilik ve gelişmelere imza atan Mazhar Osman, Bakırköy Akıl Hastanesi'nin kurulmasında da etkili olmuş.
Hastaları arasında Tevfik Fikret, Afife Jale, Fikret Mualla ve Naşit Özcan gibi isimlerin de yer aldığı Mazhar Osman'ın hayatı, başlı başına sıra dışı bir öykü olmasının yanı sıra, bir devletin yıkılıp bir diğerinin kurulduğu döneme 'deli doktoru' olarak tanıklık etmesiyle de ilginç.
Basım tarihi Mazhar Osman'ın 50. ölüm yıldönümüne denk gelen kitapla 'efsane' kapalı bir kutu olmaktan çıkıyor. Kutu açılınca da Liz Behmoaras'ın Mazhar Osman'ın ailesinden ve Cem Mumcu, Herkül Milas, Soli Özel, Mario Levi gibi pek çok kişiden aldığı bilgiler sonucunda yeniden kurduğu, masalsı bir yaşam çıkıyor ortaya. (Kültür Sanat)