Aksoy koleksiyonu satışta

Türk resim tarihinin en büyük koleksiyonlarından biri 10 Ekim'de dağılacak. Kamuoyunda 'İktisat Koleksiyonu' olarak bilinen koleksiyona, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Erol Aksoy'un borçlarına karşılık el konulmuştu.

İSTANBUL - Türk resim tarihinin en büyük koleksiyonlarından biri 10 Ekim'de dağılacak. Kamuoyunda 'İktisat Koleksiyonu' olarak bilinen koleksiyona, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Erol Aksoy'un borçlarına karşılık el konulmuştu. Sanat çevrelerinin baskısı sonucu Kültür Bakanlığı koleksiyonun korunup bu haliyle sergileneceğini duyurmuş, ama Maliye bu karara geçit vermemişti. Kültür Bakanlığı'nın sahip çıkamadığı koleksiyon 10 Ekim'den itibaren dağılıp yeni sahiplerinin yalı ve köşklerine doğru yola çıkacak.
TMSF, Erol Aksoy'un koleksiyonunu Dinç Bilgin'in tabloları ve eski eserleriyle birlikte satışa sunacak. 10 Ekim saat 13.00'ten itibaren, daha önce Uzanlara ait binlerce içkinin satışının da yapıldığı Maçka'daki Antik Palace'ta toplam 299 kalem eser açık artırmaya çıkarılacak. Ancak 2 trilyon değer biçilen 'Kaplumbağa Terbiyecisi'nin de aralarında bulunduğu pek çok tablo bu satışta yer almayacak. 10 Ekim'de Erol Aksoy'un yalısındaki tablolar satılacak. İktisat Bankası'na ait toplam değeri 10 tirilyonu aşan diğer tablolar ise Aralık ayında satışa çıkacak. Erol Aksoy'a ait toplam 350'ye yakın tablo olduğu biliniyor.
Sanat tarihi çekicin ucunda
Erol Aksoy'un satılacak tabloları arasında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Halil Paşa, Nazmi Ziya, Avni Lifij, Hikmet Onat, Avni Arbaş, Hoca Ali Rıza, Osman Hamdi, Şevket Dağ gibi Türk resminin ustalarına ait eserler yer alıyor. Henry Durand Brager ve Felix Ziem gibi oryantalist ressamlara ait biri İstanbul konulu eserler de satışa sunulacak.
Müzayedeye çıkacak eserlerden kimileri için belirlenen muhammen bedeller şöyle: Hoca Ali Rıza'nın 'Boğazdan Görünüm'ü 175 milyar, Halil Paşa'nın 'Mısırdan Manzara'sı 150 milyar, Felix Ziem'in 'Çeşme
Önünde Osmanlı Kadınları' 125 milyar, Halil Paşa imzalı manzara 100 milyar, Nazmi Ziya'nın 'Anadolu Hisarı ve Göksu'su 110 milyar, Osman Hamdi'nin 'Eyüpsultan Mezarlığı' 100 milyar, Şevket Dağ'ın 'Ayasofya Camii'nden' 90 milyar lira...
Müzeyedede ayrıca Osmanlı Bankası'na ait 1875 tarihli hisse senetleri, antika halılar, İznik çinileri de satışa çıkacak. Dinç Bilgin'in Alsit'teki villasında el konulan 'toprakaltı tarihi eserler' de 200 milyonla 10 milyar lira arasında değişen fiyatlarla el değiştirecek. Bugüne dek müzayedelerde satışı yasak olan arkeolojik eserler Türkiye'de ilk kez açık artırmaya çıkarılacak, ama bu eserleri sadece Kültür Bakanlığı'ndan koleksiyoncu belgesi olanlar satın alabilecek.
Antik A.Ş.'nin sahibi Turgay Artam tarafından yönetilecek müzeyededeki eserler, 4-9 Ekim tarihlerinde Antik Palace'ta sergilenecek. TMSF, 540 adet tablo ve antikanın satışa çıkarılacağı açık artırmadan yaklaşık 2 trilyon lira gelir bekliyor. Artırmaya 2 milyar lira teminatla katılınabiliyor. Fiyatların muhammen bedelin yüzde 75'inden aşağı olması veya alıcı çıkmaması halinde ise 16 Ekim 2004 tarihinde saat 13.00'te aynı yerde ikinci satış yapılacak. Ödemelerin 48 saat içinde yapılması gereken satışlarda KDV yok. (Kültür Sanat)Beyhude bir çaba
 • 15 Mart 2001'de BDDK İktisat Bankası'na el koydu.
 • 6 Haziran 2001 Tasarruf Mevduatı Fonu İktisat Bankası Koleksiyonu'nun satılacağını duyurdu. Koleksiyondaki eserler müzayede yoluyla teker teker 27 Ocak 2002'de satışa çıkacak.
 • 16 Aralık 2001 Radikal gazetesinde başlayan ve üç gün süren tartışmalar sonucu sanat dünyası koleksiyonun parçalanmaması gerektiğini imledi.
 • 13 Ocak 2002 'Eserlerin bütün olarak korunması Türk sanatı açısından çok önemli' diyen Kültür Bakanı İstemihan Talay BDDK Başkanı Engin Akçakoca ile görüştüğünü açıklayıp koleksiyonun satışını durdurdu.
 • 17 Ocak 2002 TMSF koleksiyonun Kültür Bakanlığı'na verileceğini açıkladı.
 • 10 Şubat 2002 koleksiyon Topkapı Sarayı'nda koruma altına alındı.
 • 25 Haziran 2002 Kültür Bakanlığı'nın oluşturduğu komisyon, koleksiyondaki Halil Paşa imzalı 'Deve Üzerinde Adam' ile 'Nil Nehri', Nejat Melih Devrim imzalı 'Kompozisyon', sanatçıları bilinmeyen 'Peyzaj Çeşme', 'Peyzaj', 'Portre' konulu eserlerin orijinal olmadığına karar verdi.
 • 20 Aralık 2002 Kültür Bakanlığı Hazine'ye bir yazı göndererek "Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun Hazine'ye olan borçlarına karşılık mahsup edilerek devredilmesini" istedi.
 • 25 Şubat 2003 koleksiyonun sergilenmesi düşünülen Atlas Pasajı'ndaki İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi üç yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra açıldı.
 • 28 Ocak 2003 Hazine, Kültür Bakanlığı'na gönderdiği cevabi yazıda "Bakanlığınız bütçe imkânlarından kaynak ayrılmak suretiyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na ödenmesi ve bu tutarın TMSF tarafından ikraz borcu karşılığında Hazine Müsteşarlığı'na aktarılması yoluyla çözümlenebileceği belirtildi" diyerek Kültür Bakanlığı'nın isteğini kesin dille reddetti
 • 26 Ağustos 2004 TMSF, koleksiyonu satışa sunacağını açıkladı