Alalım bu arkadaşları biz...

"Eğer homo, fahişe, muhallebi çocuğu, lezbiyen vb. kelimelere güceniyorsanız o zaman bu b.ku hemen şimdi kapatın!"
Haber: TÜMAY YAZICI / Arşivi

İSTANBUL - "Eğer homo, fahişe, muhallebi çocuğu, lezbiyen vb. kelimelere güceniyorsanız o zaman bu b.ku hemen şimdi kapatın!" Eminem, Kuniva, Kon Artis, Swifty, Bizarre ve Proof'tan müteşekkil D12'nin ilk albümü 'Devil's Night', bu anonsla başlıyor. Bir nevi kamu hizmeti onlarınki. Ebeveynlere ve sosyal bilinçli herkese duyurulur: Bu albümü çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajlarda saklayınız!
2000 yılı 'Eminem' lakaplı Marshall Mathers için hayli verimli(!) geçti: Avustralya'da konser vermesi, şarkılarının içerdiği şiddet öğeleri nedeniyle sakıncalı bulundu. Karısıyla boşandı. Üç Grammy, iki Source ödülü kazandı. Kadınlar ve gay'ler tarafından
protesto edildi. Grammy ödül töreninde
'Stan' şarkısında Elton John'la düet yaptı. İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi'nde şarkılarının çalınması yasaklandı.
Ebeveynlerin gözünde en az 'Hannibal Lecter' kadar şeytani olan Eminem'in şarkı sözlerinin
kadınlara, gay'lere, kimi zaman ailesinin fertlerine karşı içerdiği şiddet, 'The Marshall Mathers LP' albümünün 14 milyon satmasını ve üç dalda Grammy ödülü kazanmasını engelleyemedi.
Bir tek Eminem değil ki!
Eminem'in hışmından yalnızca kadınlar ve gay'ler nasibini almadı: Eğlence sektörünün rezilliğine, Amerikalı beyazların en az siyahlar kadar zor koşullarda yaşadığına üç maymun kesilenlere, ekmeğine yağ sürdüğü halde MTV kültürüne de laf sokuşturdu.
Büyükannesi Betty Kresin "Hayır, onun kötü çocuk olduğunu düşünmüyorum. Torunumu seviyorum" demiş ve eklemişti: "Şarkı sözlerinden hoşlanmıyorum, ama o, böyle sözler yazan tek rap'çi değil ki!"
Evet, 28 yaşındaki rap'çi, camiada tek değil. Nitekim D12 bunun en bariz örneği. Kuniva, Kon Artis, Swifty, Bizarre ve Proof'un da yer aldığı D12'yle artık Eminem'in 'sevgi dolu' sözleri 'koro' halinde yükseliyor.
Aslında D12, 1990'larda Detroit'te, Proof ve Bizarre tarafından kuruldu. Bizarre yanyana büyüdüğü ama ayrı liselere gittikleri
için bir dönem koptuğu çocukluk arkadaşı Eminem'i de gruba dahil edince D12'in alanı genişledi. Kuniva, Kon Artis ve 1998 yılında vurularak öldürülen Bugz'ın yerine gelen Swifty'le D12, şimdiki halini aldı.
Eminem dışında Bizarre, Swifty ve Proof'un hip-hop camiasında hatırı sayılır solo kariyerleri var. Bizarre 1997'de, 'Attack Of The Weirdos'u piyasa sürdü. Swifty, BMG/Mecca Don Records'un şarkıcısıydı. Proof da 1995 yılında, bağımsız bir single çıkardı.
Albümden çıkan ilk single 'Purple Hills',
İngiltere 45'lik listesinde iki numara oldu. Şarkının orijinal ismi 'Purple Pills'di. Ancak piyasaya sürülürken adı değiştirildi. Grup elemanları, 'isim değiştirme' hususunda tamamıyla bilinçli davranmışlar! Çünkü amaçları, 'kaka şeylerin' reklamını yapmak değilmiş. Sadece, uyuşturcu kullanan milyonlarca insanın varlığına, sosyal bir yaraya parmak basmak istemişler.
Konser vermesi yasak ama...
Bir albümde Eminem olur da Britney Spears, Christina Aguilera, Backstreet Boys, N'SYNC anılmaz mı? Eminem'in 'The Marshall Mathers LP' albümündeki 'The Real Slim Shady' şarkısının devamı niteliğindeki 'Ain't Nuttin' But Music'de, malum şahıslara, malum 'methiyeler düzülmüş'.
'Devil's Night', ilginçtir, Eminem'in şarkıları nedeniyle konser vermesi sakıncalı bulunan Avustralya'da, temmuz ayı içinde
'haftanın albümü' seçildi. Eminem'in ve arkadaşlarının birer hip-hop dehası olduğu konusunda herkes hemfikir. Hip-hop şarkılarındaki en önemli iki unsurun kafiye ve mizah olduğunu kabul edersek, gerek Eminem'in solo albümleri gerekse D12'nin albümü, bu konuda kusursuz.
Devil's Night/D12/Universal Music