"Alanımızı terk etmiyoruz mücadelemiz sürecek"

"Alanımızı terk etmiyoruz mücadelemiz sürecek"
"Alanımızı terk etmiyoruz mücadelemiz sürecek"
51. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde patlak veren sansür skandalının ardından nasıl tavır alacakları merak konusu olan ulasal yarışma filmlerinin yönetmen ve yapımcılarından beklenen açıklama geldi.

"Alanımızı, yani festivalimizi terk etmiyoruz. Sansürle mücadelemiz sürecek" denilen açıklama şöyle:

KAMUOYUNA 51. ANTALYA ALTIN PORTAKALFİLM FESTİVALİ İLE İLGİLİ DUYURU
 

Sanat eserleri, ceza kanunlarına göre değerlendirilemez.Bir festivalin programında yer alacak filmlerin seçim süreci sadece ve sadece sinema profesyonelleri tarafından yürütülmelidir.

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali ne yazık ki bir sansür ile başlamıştır. Reyan Tuvi’nin “Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek” isimli filmi sansüre maruz kalmıştır. Fakat gerek festivalden çekilen arkadaşlarımızın gerek festival yönetiminden bazı isimlerin gayretleri gerekse filmlerini geri çekmeyip kalarak mücadele eden sinemacıların çabaları sonucunda festival filmi geri almış ve üzüntülerini bildirmiştir. Ancak teknik hatalar zinciri ile başlayıp hâlâ devam etmekte olan sansüre karşı mücadeleyi sürdürmek için,sinemacılara ait olan festivali, yani alanımızı terk etmiyoruz. Festivalde olduğumuz müddetçe de sansür ileilgili platformlar oluşturarak, olası girişimler karşısındabütün kuvvetimizle durmak için pratik yöntemler geliştireceğimizi ve bu süreci sansürle mücadelede bir fırsat olarak gördüğümüzü beyan ederiz.

Son olarak belirtmek isteriz ki bize bu süreci yaşatanların sorumluluklarını kabul etmeleri ve gereğini yapmaları konusunda ısrarcıyız, ısrarcı olacağız.

Festival hepimizindir.

7 Ekim 2014

Aşağıda İmzası Olan 51. Antalya Altın Portakal Ulusal Yarışma Filmleri Yönetmen ve Yapımcıları: Balık (Derviş Zaim)
Çekmeköy Underground (Aysim Türkmen Keskin)
Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku (Çiğdem Vitrinel, Marsel Kalvo)
Guruldayan Kalpler (Ömer Uğur)
İtirazım Var (Onur Ünlü )
İyi Biri (Ayhan Sonyürek)
Klama Dayika Min / Annemin Şarkısı (Erol Mintaş, Aslı Erdem)
Kumun Tadı (Melisa Önel, Aslı Erdem, Yamaç Okur)
Neden Tarkovski Olamıyorum (Murat Düzgünoğlu)
Oflu Hoca’yı Aramak / O.H.A. (Osman Levent Soyarslan)
Sivas (Kaan Müjdeci)