Alaska'ya Osman Akan heykeli

Alaska'ya Osman Akan heykeli
Alaska'ya Osman Akan heykeli
New York'ta yaşayan sanatçı Osman Akan'ın iki yılda tamamladığı heykeli, Alaska'nın kalıcı bir parçası olacak

Çalışmalarını 16 yıldır New York ’ta sürdüren ve kamusal alanlara özgü yapıtlarıyla tanınan sanatçı Osman Akan’ın, Anchorage şehri için tasarladığı ‘Fragmenta’nın yapım ve yerleştirilme süreci tamamlandı. 2010 yılında Alaska Eyaleti Sanat Konseyi tarafından siparişi verilen Akan’ın projesi için ayrılan bütçe 600 bin dolar olarak belirlenmişti. Yapımı yaklaşık iki yıl süren eser, şehrin sanat koleksiyonunun kalıcı bir parçası olacak.
Akan’ın bütün ile bütünü oluşturan parçalar arasındaki ilişkiden yola çıktığı heykelin altyapısı birkaç heliks (burgu) eğriden oluşuyor. Söz konusu eğrilerin üzerlerini dağınık bir biçimden toplu yapıya doğru bir araya gelen yüzeyler kaplıyor. Metal ve camdan oluşan bu yüzeyler, form yükseldikçe renkli ve geçirgen bir görüntü kazanıyor.
Osman Akan’ın diğer işlerinde de görmeye alıştığımız ışığa duyarlı yüzeyler bu eserde de ön plana çıkıyor ve yerleştirme gün içerisinde farklı renklere bürünüyor. Büyük bir bölümü paslanmaz çelik, cam, ışık filtreleri ve HID ışık kaynaklarından oluşan heykel yaklaşık olarak 1.000 metrekarelik bir alanı kaplıyor.


  ETİKETLER:

  New York

  ,

  sanat

  ,

  bütçe