Albümü bitirdi ve gitti

Ülkemizin henüz yazılmamış blues tarihi, 90'lı yılların başında Beyoğlu caddelerinde başlamıştı.
Haber: GÜVEN E. ERKAL / Arşivi

İSTANBUL - Ülkemizin henüz yazılmamış blues tarihi, 90'lı yılların başında Beyoğlu caddelerinde başlamıştı. Canlı müziğin yeni mekânı rock barlar peş peşe açılıyor, ancak sıkı topluluklarla çalışan mekânlar bu rekabette öne çıkabiliyordu.
Sis Bar Volvox'la, Flatline Mad Madame'la Gitar Acil Servis'le... Hayal Kahvesi ve Kemancı'daysa Blue Blues Band' in çaldığı geceler müşterilere bira yetişmiyordu. Ter, duman ve blues dolu gecelerdi. İşte bu topluluğun gitaristi ikinci albümünü tamamlayarak 31 yıllık yaşamına nokta koydu.
İstanbullu müzikseverler, genç gitarist Yavuz Çetin'i 15 Ağustos akşamı kaybetti. Geçtiğimiz çarşamba gecesi Kadıköy Shaft Bar'da dinleyiciler ve grup arkadaşları tarafından beklenen Yavuz'un yerine acı haber geldi. Arnavutköy'deki evinden arabasıyla ayrılan Yavuz, saat 19.00 sıralarında arabayı köprünün Ortaköy ayağının ilerisinde durdurmuş ve 65 metrelik yüksekliğin korkuluklarına dayanmıştı. Her şeyi bitirmeyi seçti...
Önce cura ve bağlama
1970 yılında Samsun'da doğan Yavuz, 15 yaşına kadar cura ve bağlamayla ilgilendi, gitarla tanıştığında ise her şey değişti. 17'sinde elektro gitarı onun bir parçası oldu. Hard Time Passengers, 102. Sayfa, Labirent, Fethi Taner ve Toplama Adamlar, Ercan-Yavuz-Vahe, ve Pi ilk gençlik yıllarında yer aldığı topluluklar oldu.
Haydarpaşa Erkek Lisesi'ni bitirip Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü'ne başladığında hayatına önce Didem, sonra da oğlu Yavuzcan girdi. Hayat zordu... 1992'de Blue Blues Band kuruldu... Bodrum, Beyoğlu arası geçen yıllar, sabahlara kadar müzik... Okul bitemedi. Evliliğin yürümeyeceği anlaşıldı, dost kalındı... 1994'te ilk kez Fethi Taner'in 'İş Dönüşü İstanbul Kentinde' adlı albüm kayıtlarında yer aldı.
Fuat Güner'le tanıştı, FT Stüdyosu'nda ilk kayıtlar gerçekleşti. Çıkartacağı ilk albüm için onu destekleyen ve yalnız bırakmayan dostları oldu; Mazhar Alanson, Özkan Uğur, Erkan Oğur, Turgut Berkes, Hakan Özer... Ve manevi abisi Remzi. O günlerden beri MFÖ konserlerinde ekibin değişmez elemanlarından birisiydi.
1997'de çocukluk arkadaşı ve ilk topluluklarından birisinin elemanı olan Ercan Saatçi ve Aykut Gürel prodüksiyonuyla 'İlk' adlı albümünü çıkartttı. Bu albümde yer alan ve Erkan Oğur'un perdesiz klasik ve perdesiz elektro gitarlarıyla çaldığı 'Dünya' adlı enstrümantal çalışma, Sinan Çetin'in yönettiği 'Propaganda' filminde kullanıldı. Bu albümün teşekkür listesinde psikiyatristi Özkan Pektaş da yer alıyordu.
Kendisini sona doğru götürecek olan psikolojik sorunlarıyla yaşamaya ve müzik yapmaya çalışıyordu. Ve işini iyi yapıyordu. Popüler müzik piyasası içinde stüdyoların aranan gitaristleri arasındaydı.
Sibel Tüzün, Serüven, Fethi Taner, Kıraç, Göksel, Bulutsuzluk Özlemi, Teoman ve İzel'in albümlerinde yer aldı. Özellikle Teoman ve Göksel'in albümlerinde Bon Jovi'nin kullandığı 'Tolkbox' pedalıyla ilgi topladı. Birçok reklam ve film müziğini yine bu süreçte hazırladı.
Geçtiğimiz yıl TMC Müzik ile anlaşma yapan Yavuz, 'Satılık' adını verdiği ikinci albüm kayıtlarını kısa bir süre önce bitirmişti. Şimdi müzikseverler Yavuz'un bu son hatırasını dinlemek için bekliyor...