Ali Poyrazoğlu ile orkestra

Ali Poyrazoğlu ile orkestra
Ali Poyrazoğlu ile orkestra
Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) geliri yetenekli genç müzisyenlerin yurt dışı eğitimlerine aktarılacak özel konserini bu yıl yönetecek olan Ali Poyrazoğlu, prova yaptı.

Borusan Oto'nun İstinye'deki binasında gerçekleştirilen provada Poyrazoğlu, orkestra şefi Gürer Aykal'la birlikte çalışarak, orkestrayı yönetti.

Provada, “Asi Kuş” adını verdiği tüylü şapkasını da takan Poyrazoğlu, daha sonra Aykal'la birlikte gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ali Poyrazoğlu, orkestra şefliği teklifinin nasıl geldiğinin sorulması üzerine, “Teklif gökyüzünden düşer gibi geldi. İstanbul Uluslararası Tiyatro Festivali için 'Asi Kuş' diye bir oyun yazmıştım. Sadece 2 gösteri yaptım. Carmen operası, müzik, müziğin hayatımızdaki yeri, çok sesli klasik batı müziğinin demokrasiyi nasıl simgelediği, yaratıcılığın sırları üzerine bir oyun. Herhalde oyun zihinlerde kıvılcım çaktı, becerir diye düşündüler. Teklif ettiklerinde çok sevindim, mutlu oldum. Çünkü Gürer Aykal'ın adını verdiler” şeklinde konuştu.

"KOŞA KOŞA GELDİM"

Poyrazoğlu, yıllardır sanatçı olarak tanıdığı ama dostluk kurmadığı Aykal ile bu çalışma sayesinde yıllarca sürecek bir dostluğun başlangıcını yaptıklarını anlattı. Poyrazoğlu, “Önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğu için teklifi kabul ettim. Koşa koşa geldim” dedi.

Ali Poyrazoğlu, orkestrayı yönetmeyi ise “Orkestrayı yönetirken, fırtınalı denizde rüzgarın nereden eseceği belli değil ama siz rüzgarı yönetebileceğinizi, yelkenleri istediğiniz tarafa doğru şişirebileceğinizi hissediyorsunuz. Müthiş fırtınalı, inen, çıkan, bazen hiç beklemediği anda dümdüz olan bir denizde, bir teknede sen ve arkadaşların müthiş bir yolculuk yapıyorsunuz” şeklinde ifade etti.

Poyrazoğlu, kendisine böyle onurlu bir işi yapma heyecanı sunulduğu için teşekkürlerini dile getirerek, riskli bir iş yaptığını söyledi.

“Asi Kuş” adlı oyunu, insanların içindeki Carmen'i ortaya çıkarmaları, kadınların içlerindeki Carmen ile yüzleşmeleri, erkeklerin içlerindeki kadını tanıması, kadınların da içindeki erkeği keşfetmesi için yazdığını belirten Poyrazoğlu, BİFO'nun 11 Aralık akşamı vereceği bu özel konserle “Asi Kuş” adlı oyunun da açılışını yapacağını, ardından da kendi tiyatrosunda oyununa devam edeceğini kaydetti.

Poyrazoğlu, özel konser için biletlerin de şimdiden tükendiğini ifade ederek, bunun kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

TİYATRO'DA 40. YIL

Daha önce Stravinski'nin “Askerin Öyküsü”nü oyunlaştırdığını, Aykal'ın kendisini ön sırada izlediğini ifade eden Poyrazoğlu, şimdi Prokofiev'in “Peter ve Kurt” isimli eseri üzerine çalıştığını anlattı.

Bulgar Devlet Kukla Tiyatrosu ile çocuklar için hazırladıkları bu gösteriyle tiyatrodaki 40. yılını kutlayacağını anlatan Poyrazoğlu, “Tiyatro yapmaya çocuk tiyatrosunda başladım. 40. yılımı da çocuk oyunuyla kutlayayım istedim. Çocuklar için yazılmış müzikli masalı hazırlıyorum” dedi.

BİFO'da şeflik yapacağının duyulması üzerine bazı teklifler de aldığını belirten Poyrazoğlu, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ve Bilkent Senfoni Orkestrası ile de çalışacağını anlattı.

Poyrazoğlu, “Şeflik yaparken zorlanmadım. Yanımda Gürel Aykal gibi büyük bir usta var. Tüm tekniği sonuna kadar anlattı. Ben de konservatuvar mezunuyum. Yabancısı olduğum işler değil bunlar. Çok sevdiğim, dinlediğim, hakim olduğum eserden yola çıktığım için, Asi Kuş'u yazdığım için bir çeyrek hazır sayılırdım. Kendimi Gürer'in kollarına bırakınca iş kolayca yürüdü. Orkestra da çok yardımcı oldu” diye konuştu.

“ÇUBUK GÖZÜME GİRİYOR DEYİNCE, AYKAL KISALTTI"  

BİFO'nun özel konserinde 2 kez orkestra şefliği yapan Cem Yılmaz'ı seyretmediğini belirten Poyrazoğlu, önümüzdeki yıl verilecek özel konserde de şeflik yapacağını belirtti.

Orkestra çubuğunun kendisi için 44'ten 38 santimetreye indirildiğini kaydeden Poyrazoğlu, “Çubuk gözüme giriyor deyince Aykal kısalttı” diye konuştu.

Provada taktığı tüylü şapkayı, “Asi Kuş” oyununu simgelediği için konserde de takacağını anlatan Poyrazoğlu, “Bana uğurlu gelen bir şapka. Dostum Ali Koç'un hediyesi” dedi.

Gürer Aykal ise Poyrazoğlu'nun anlatırken elleriyle duygularını da ifade ettiğini belirterek, “Size dalgalar, rüzgarlar dedi. İki elini şimdiden orkestra şefi gibi zaten kullanıyor. Ali ile bunu yapmak bir iş değil, bir zevk. Carmen, Ali'nin yorumuyla çok başka bir şey. Bence Türkiye 'de kadınların ihtiyaç duyduğu bir Carmen'i Ali burada çıkartıyor. Bu çok önemli bir şey. Bunları yapmak kolay değil. Vereyim değneği yapın” diye konuştu.

Borusan Holding'in girişimiyle 2006'da Türkiye'de klasik müziğin geliştirilmesi amacıyla başlatılan, iş dünyasının önde gelen isimlerinin ve Cem Yılmaz'ın konuk şef olarak yönettiği, bu yıl da Poyrazoğlu'nun şeflik yapacağı konser, 11 Aralık Salı akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

Özel konserin başlangıcını, onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO ve projenin eski bursiyerlerinden kemancı Nihat Ağdaç yapacak. Konserde, opera dünyasının kuşkusuz en ünlü yapıtlarından biri olan Carmen'den seçtiği bölümleri yönetecek olan Poyrazoğlu, “Asi Kuş” adlı oyunundan da bazı bölümler seslendirecek. (AA)