Alkor'dan Schubert'e sevgiyle

Franz Schubert'in yazar Müller'in metinleri üzerine bestelediği 24 şarkıdan oluşan 'Kış Yolculuğu' adlı eseri ressam Bilge Alkor'a esin kaynağı oldu.

İSTANBUL - Franz Schubert'in yazar Müller'in metinleri üzerine bestelediği 24 şarkıdan oluşan 'Kış Yolculuğu' adlı eseri ressam Bilge Alkor'a esin kaynağı oldu. Alkor'un, Schubert'in eseriyle aynı adı taşıyan ve 'sanatlararası etkileşim' niteliğindeki sergisi İş Sanat Kibele Galerisi'nde açıldı. Alkor'un 11 Aralık'a kadar sürecek sergisinde, 10 metre eninde bir pano, 20 büyük boyutlu resim ve el baskısı, desen, kolaj gibi değişik tekniklerle yapılmış çok sayıda çalışma yer alıyor.
Sanata sanatla yanıt
Sergide Alkor'un sekiz yıl önce Shakespeare'den esinlenerek gerçekleştirdiği 'Bir Sanattan Öbürüne Yolculuk' başlıklı sergisi de dijital projeksiyonla gösteriliyor. Alkor, bu sergideki eserlerini Shakespeare'in 'Bir Yaz Gecesi Rüyası' ve 'Fırtına' adlı oyunlarından esinlenerek yapmıştı. Bilge Alkor, sanatlararası yolculuğunun nedenini, "Sanat yapıtlarından ve onların yaratıcılarından çok şey öğrendim. Bu sürecin sonunda ise tüm bu öğrendiklerime yine sanat aracılığıyla bir yanıt vermek istedim" sözleriyle açıklıyor. Tel: 0212 316 15 80 (Kültür Sanat)