Alpler'de Asya zirvesi

Locarno Film Festivali, bu yıl da salonlardan
kopamayan sinemaseverleri Alpler'de görsel bir ziyafete davet ediyor.

İSTANBUL - Locarno Film Festivali, bu yıl da salonlardan kopamayan sinemaseverleri Alpler'de görsel bir ziyafete davet ediyor. Bugün, Türkiye'de yarın gösterime girecek Hironobu Sakaguchi'nin 'Final Fantasy: The Spirit Within'iyle açılacak festival, dünyanın Cannes, Rotterdam ve Berlin gibi diğer önde gelen festivalleri 'Asya rüzgârına' kapılmış.
Altın Leopar yarışında iki Asya filmi yer alsa da 'Out of the Shadows: Asians in American Cinema' (Gölgelerin Dışında: Amerikan Sinemasında Asyalılar) retrospektifinin ve diğer bölümlerde de birçok Asya yapımı dikkat çekiyor. 54'üncü Locarno Film Festivali, 12 Ağustos'ta festival klasiği haline gelmiş 'Moulin Rouge'la kapanacak.
Geçen yıl Altın Leopar'ı Çinli yönetmen Wang Shuo'nun 'Baba'sı ve ikincilik ödülü olan Gümüş Leopar'ı ise Hong Kong'lu Fruit Chan'ın 'Little Cheung'i kazanması
üzerine Locarno, Asyalı filmcilerin gözdesi halini aldı.
Tanınmamış filmler
Bu yıl festival kapsamında verilen Onur Leopar'ını da ilk defa bir Asyalı yönetmen Chen Kaige alacak. 1993'te Cannes Film Festivali'nde 'Elveda Cariyem'le Altın Palmiye'yi alarak adını tüm dünyaya duyuran Kaige, Asya sinemasına katkılarından dolayı ödüle değer bulundu.
Locarno'da yarışmaya katılacak olan filmlerin dünya genelinde ilk gösterimlerini yapma şartı olması nedeniyle seyircinin pek de aşina olmadığı yapımlarla karşı karşıyayız.
Yarışmada çoğunluğu ilk film olan Tang Xiaobal'ın 'Dongci Bianwet'i, Moon Seong-Wook'un 'Nabi'si, Amalia Escriva'ın 'Avec Tout Mon Amour'u, Alain Gomis'in
'L'Afrance'si, Dominique Cabrera'nın 'Le Latt de la Tendresse Humaine'si, Anne Fontaine'nin 'Comment J'ai Tue Mon Pere', Subrahmanian Santakur'un 'Mankolangal'ı,
Abolfazl Jalili'nin 'Delbaran'ı, Peter Sehr'in 'Love the Hard Way'i ve Neil Hunter'ın 'The Lawless Heart'ı gibi filmler yer alıyor.
Yarışmalı bölümün tek ünlü ismi de, geçen sezon Türkiye'de de gösterime giren
'Korkusuz'un yönetmeni John Singleton. Singleton, ABD'yi 'Baby Boy'la temsil ediyor.
54'üncü Locarno Film Festivali'nin Asya'ya adanışının en büyük kanıtlarından biri ise kuşkusuz 'Out of the Shadows: Asians in American Cinema' retrospektifi. Asya kökenli Amerikalılar tarafından hazırlanan, 'gölgede kalmış' yapımlara yer verilecek bölümde, Hollywood'da tanınan ilk Asyalı oyuncu Sessue Hayakawa'nın (Kwai Köprüsü) filmleri de gösterilecek.
Genç filmcilere keşfedilme olanağı vermeleri nedeniyle bu yıl 50'nci yaşını kutlayan Cahiers du Cinema ve Sundance Film Festivali'nin yaratıcısı Sundance Enstitüsü de Locarno'da onur ödülleri alacak. Festival kapsamında ayrıca 'B' sınıfı filmlerin gösterileceği bir bölüm ve öğrenci filmlerinin yer alacağı 'Geleceğin Leoparları' bölümleri de bulunuyor. (Kültür Sanat)