Alternatif sahnenin en iyi ruh hali

Alternatif sahnenin en iyi ruh hali
Alternatif sahnenin en iyi ruh hali

?İyi ruh hali? manasına gelen Bon Mod, yani Doruk Öztürkcan ve Aslı Köse.

İlk albümünü çıkarmaya hazırlanan Bon Mod, dans müziğini pop formatıyla birleştiren şarkılarını çarşamba akşamı Beyoğlu Box'ta çalacak
Haber: ERAY AYTİMUR / Arşivi

Alternatif sahnenin giderek sık duyduğumuz isimlerinden Bon Mod, ‘Chocolate Cheesecake’ isimli EP’nin yayınlanmasının ve mp3 store’larda satışa sunulmasının ardından bu aralar ilk albümü ‘Idolize Yourself’ için son kontrolleri yapıyor. Doruk Öztürkcan (synth’ler, davullar) ve Aslı Köse’den (vokal) oluşan ekip geçen hafta Little Dragon’ın ön grubu olarak Babylon’u şenlendirdikten sonra 17 Mart gece yarısından itibaren de Beyoğlu Box’ta arz-ı endam edecek. İki performans arası söyleşi olur diyerek Doruk Öztürkcan’a gidişatla ilgili sorular sorduk.

Bon Mod ne demek?
Bon Mod  ‘iyi ruh hali’ demek. Yan anlamları da var aslında ama onları dinleyicinin hayalgücüne bırakıyoruz. 

Peki Aslı’yla birbirinizi nereden buldunuz?
Tanıştıktan sonra benzer şeylerin peşinde olduğumuz anlayıp birlikte çalışmaya başladık. 

Bon Mod’un ses estetiğini ve düzenlemelerini en basit biçimde nasıl formüle ederiz?
Bon Mod dans müziğini pop formatı ile birleştirerek şarkılarını düzenliyor. Yani müzik, dans müzik formu ile yola çıkıp vokal odaklı arajman mantığı ile ilerliyor. Kullandığımız sesler elektro, disko ve house türlerini çağrıştıyor ama onlara da bir parça farklılık getirmeye çalışıyoruz. Çok kullanılmış, kalıplaşmış öğelerden kaçınıyoruz.

Müzik kısmını halletik; pekâlâ Chocolate Cheesecake gibi gayet lezzetli parça isimlerine nasıl karar veriyorsunuz?
Bon Mod sözleri, kendi hayatından esinlenerek yazıyor. Olabildiğince bizim ve bizim gibilerin görüşlerini, duruşlarını, yaşam biçimini, mizahını ve zamanımızın ruhunu yansıtmaya çalışıyoruz.  Parça isimleri de bu sözlerden çıkıyor dolayısıyla.

Eğitimli müzisyenler olmanızın bu yaptığınız müziğe ne gibi avantajları ve/veya dezavantajları olabilir sence?
Hani bir parodi vardır ya  ‘çekirge şimdi sana öğrettiğim herşeyi unut’ diye...  Okulda öğretilenlerle müzik yapsak Bon Mod olmazdık sanırım. Müziğimizi özgür kılan şey müzikal vizyonumuz.

Bon Mod’unki dışında da kayıtlar yayınlayan bir de firma kurdun: Remoov Recods. Çok sıkıcı olduğumu biliyorum ama Remoov Records’ın misyon ve vizyon tanımı ne?
Remoov yerel bağımsız dans müziği desteklemek için varlığını sürdürüyor. Eğer gruplarımızı yeterince iyi tanıtır, izleyicisi ile buluşturabilir ve müziklerini yayınlayabilirsek, kentimizde böyle bir kültürün oluşumuna katkıda bulunabiliriz diye düşünüyoruz.

O halde Türkiye’deki indie-elektro-disko potansiyelinden söz edebilir miyiz?
Indie-elektro-disko harmanlayan başka grup bilmiyorum ama indie-dans sahnesi olarak değerlendirecek olursak, Türkiye’de 2008 itibariyle birşeylerin kıpırdamaya başladığını söyleyebiliriz. Remoov’un dört grubu var, Remoov ile birlikte olmayan benim bildiğim 5-6 grup daha var.  Yani bu türe spesifik bir festival yapacak kadar adam var piyasada aslında. 

Öyleyse bu potansiyelin yurtdışına yayılımı ne şekilde olur?
Yurtdışına yayılım için ön şart İngilizce sözler olacaktır doğal olarak. Bu gruplar içerisinden kimin nereye gideceğini ise hep beraber göreceğiz. Bu işler müziğin iyiliğiyle ilgili olduğu kadar tanıtım, pazarlama ve şans meselesi.
Çok yakında ilk albümünüz Idolize Yourself çıkıyor. Bu albüme neler dinleyerek ısınma turları atmamızı önerirsin?
Ting Tings, Crystal Castles, Peaches, Roisin Murphy ve benzer diğer gruplar, sanatçılar olabilir.