Altın Aslan için ilk gün

Altın Aslan için ilk gün
Altın Aslan için ilk gün

Festival, Mira Nair in The Reluctant Fundamentalist iyle açlıyor. Filmin oyuncularından Kiefer Sutherland ve Kate Hudson.

69. Venedik Film Festivali, bugün başlıyor. Paul Thomas Anderson'dan Terrence Malick'e 18 yönetmen Altın Aslan için yarışacak. Yeşim Ustaoğlu'nun 'Araf'ı da 'Ufuklar' bölümünde

Altın Aslan heyecanı başlıyor. ‘Üç büyüklerden’ Venedik Film Festivali, bugün 19.00’da Lido Adası’nda gerçekleştirilecek törenin ardından Mira Nair’in yeni filmi ‘The Reluctant Fundamentalist’in gösterimiyle açılıyor. Büyük ödül Altın Aslan için 18 filmin yarışacağı festival, 8 Eylül ’de sona erecek. Altın Aslan adayları arasında takipçisi bol yönetmenlerin merakla beklenen yeni filmleri ağırlıkta. Brian De Palma’nın Noomi Rapace ve Rachel McAdams’lı ‘Passion’ı, sıradışı fragmanıyla bile umut vaat eden ve Scientology benzeri bir tarikatı konu alan yeni Paul Thomas Anderson filmi ‘The Master’, Kim Ki Duk’un ‘Pieta’sı bu filmlerden sadece birkaçı. Terrence Malick’in, kariyerinde ilk defa cinsel içeriği dolayısıyla ‘R’ sınıflandırılmasıyla (17 yaşın altındakiler, ebeveyn gözetiminde izleyebilir) gösterilecek filmi ‘To The Wonder’ Altın Aslan adaylarından bir diğeri. Artık son dönemdeki film seçimleriyle ‘Highschool Musical’ günlerini iyice geride bıraktığını belli eden Zac Efron da ‘Chop Shop’ ve ‘Goodbye Solo’ gibi filmleriyle tanınan Ramin Bahrani’nin ‘At Any Price’ında seyirci karşısına çıkacak. Diğer büyük yönetmenlerden Oliver Assayas’nın ‘Apres Mai’le, Takeshi Kitano’nun ‘Outrage Beyond’la, Harmony Korine’in de ‘Spring Breakers’la Altın Aslan için yarışacağı festivalin jüri başkanı yönetmen Michael Mann. Tabii ki Venedik’in yıldız yönetmenleri Altın Aslan adaylarıyla sınırlı değil. Yarışma dışı bölüm de cazip bir içeriğe sahip. Spike Lee’nin Michael Jackson belgeseli ‘Bad’, Jonathan Demme’in ustası olduğu müzik belgesellerinden ‘Enzo Avitabile Music Life’, Amos Gitai’nin ‘Lullaby to My Father’ı, Robert Redford filmi ‘The Company You Keep’ ve Manoel De Oliveira’nın ‘O Gebo A E Sabre’si bu bölümdeki filmlerden bazıları.

Kırmızı halıdan kimler geçecek?

Bu seneki Venedik Film Festivali’nin kırmızı halısına beklenen isimler arasında Zac Efron ve Shia LaBeouf en çok dikkat çekenlerden. Saygın isimlerden Robert Redford ve Julie Christie’nin yanı sıra, daha sonraki kuşaktan Ben Affleck ile Joaquin Phoenix’in ve yarışma filmlerinden hem ‘To The Wonder’ hem de ‘Passion’da rol alan Rachel McAdams’ın da festivale katılması bekleniyor.