'Altın kelebekler' nereye uçtu?

'Altın kelebekler' nereye uçtu?
'Altın kelebekler' nereye uçtu?
Hürriyet Gazetesi'nin 37 yıllık geleneği "Altın Kelebek" ödülleri dün akşam düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Mustafa KÜÇÜK-


İSTANBUL- Hürriyet ve Kelebek okurlarının oylarıyla belirlenen ve 25 ayrı kategoride "En İyiler"in ödüllendirildiği gecede, ayrıca ’Özel Ödüller’ ve ’Altın Mikrofon Özel Ödülleri’ de dağıtıldı. Gecede, ’Yılın Olayı’ Nefes filmi seçilirken, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Kenan İmirzalıoğlu, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü ise Beren Saat aldı. Törende, ödülün sevinci ile İskenderun’da şehit edilen 6 askerimiz ve İsrail askerlerinin silahlı saldırısı sonucu Mavi Marmara gemisinde hayatını kaybeden 9 sivilin burukluğu bir arada yaşandı. Ödül alanlar şehitleri yad edip İsrail’i kınayan konuşmalar yaptı. Gazzeli bir çocuğun çığlığını anlatan ’Nakba’ adlı şarkıyı seslendiren Mor ve Ötesi’nin solisti Harun Tekin, dünyada çok fazla isyan, öfke ve nefretin olduğunu belirterek, "Galiba onları anlayışa ve sevgiye dönüştürmekle yükümlüyüz. Bütün dünya Gazze’ye bakarken, Gazze’den dünyaya bakmayı deneyen bir şarkı çalacağız. Bu şarkı Gazzeli bir çocuğun haykırışı" dedi.

Bu yıl 37'incisi gerçekleştirilen geleneksel “Altın Kelebek 2010 TV Yıldızları Yarışması" ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Star Tv’nin canlı yayınladığı, Haliç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene katılanlar 20 metrelik kırmızı halıda yürüyerek kokteyl alanına ulaştı. Bazı davetliler ise özel teknelerle tören alanına taşındı. Cem Davran ile Burcu Esmersoy'un birlikte sunduğu gecede, Hande Yener, Işın Karaca, Canan Anderson, Kutsi, Mor ve Ötesi sahne aldı. Gecede, Emrah ile Ferhat Göçer de düet yaptı.

EĞLENCE DEĞİL GELENEK
Açılışta konuşan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, genellikle habercilerin ışık tutulan yerde olmaktan çok rahat edemeyeceğini belirterek, "Şu anki ruh halim, gözüne far tutulmuş tavşan misali. İçinizdeki çoğu kişi gibi ben de buraya, ’acaba doğru mu yapıyorum’ diyerek geldim. Hakikaten Mavi Marmara gemisi ortada, İskenderun ortada. Eğer, eğlenmekle alakalı bir şey düşünseydim, belki vicdan azabı çekecektim. Ayrıca sadece ağlayarak değil, bazen isyan ederek haykırarak, bazen bir araya gelerek zorlukları aşmak gerekir. Ama ben bu geceyi eğlence hadisesi olarak görmedim. 37 yıldır gelenek haline gelmiş o ödüllerin, gerçekten hak eden insanlara teslimine tanık olmaya geldim. Arkamıza yaslanıp emekle hak edilmiş bu ödüllerin, o güzel insanların başını taçlandırılmasını izlemeye davet ediyorum sizi" dedi.

TÜRK MİLLETİ ÇOK GÜÇLÜDÜR KIZDIRMAYA GELMEZ
En iyi kadın ve erkek fantezi müzik ödüllerini kazanan Ebru Gündeş ve İbrahim Tatlıses’in ödüllerini, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sema Işıl Doğan açıkladı ve kendilerine verdi. Ödülünü alan Ebru Gündeş, "Hepimizin başı sağ olsun. Türk Milleti çok güçlüdür. Kızdırmaya hiç gelmez" derken İbrahim Tatlıses de, "Şehitlerimizi rahmetle anıyorum burada. Onların acısını yaşarken, hunharca bir katliam daha yaşanıyor. İnsanlık adına, hayatlarını hiçe sayarak oradaki aç insanların, yaralı insanların yaralarını sarmaya, karnını doyurmak için yola çıkan insanlara ateş eden bir millet değil. Ben kesinlikle İsrail halkını suçlamıyorum. Ben inanıyorum ki onlar da buna karşıdır. Ama bir hükümet ki bir milleti nasıl dünyada zan altında bırakır. Şaşırmamak elde değil. Allah ıslah etsin" diye konuştu.

YAŞLANMAK İÇİN YAŞAMIYORUM
En iyi kadın ve erkek haber sunucusu seçilen Banu Güven ve Uğur Dündar’a ödüllerini Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ verdi. Banu Güven gündemin ağır olduğunu nesnel haberciliğin söze gerek bırakmadığını belirterek, "Biz de bu koşullarda görevimizi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz" derken Uğur Dündar da "Ulusumuzun acısını tüm kalbimle paylaşıyorum. Ben de itiraf edeyim ki ödül peşinde koşmayı çoktan bıraktım. Ama çok değerli bir ekiple çalışıyorum. En başta kardeşim Yılmaz Özdil olmak üzere arkadaşlarımın emeklerinin boşa gitmediğini anlamış oluyorum. Ayrıca sadece yaşlanmak için yaşamadığımı anlıyorum" dedi.

EN İYİ ÖDÜLÜ SEYİRCİ VERDİ
En iyi kadın ve erkek sunucu ödüllerini kazanan Saba Tümer ve Acun Ilıcalı ’ya altın kelebeklerini Doğan TV Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı verdi. Saba Tümer, iki yıl önce programı yapmaya karar verdiklerinde herkesin ’bu tutmaz’ dediğini ama kimseyi dinlemeden projeye girdiklerini belirterek, "Televizyonun dahi çocuğu Erdoğan Aktaş ve ben kimseyi dinlemedik. Bu ödülle de gördük ki başarılı olduk" dedi. Acun Ilıcalı ise, "Çok koşturduğum bir sezon oldu. Bunun en güzel ödülü de böyle değerli bir kurumdan ödül almak oldu. Çok yorulduk ama çok mutlu olduk. Bana en güzel ödülü seyirciler vermiş oldu" dedi. En iyi yarışma programı seçilen ’Yetenek Sizsiniz Türkiye’ ödülünü de alan Acun Ilıcalı ekibine teşekkür ederken, "Buradan ayrıca ekibimize yeni katılan Beyaz’a da teşekkür ediyorum" diye gönderme yaptı. Beyazıt Öztürk de gecede en iyi Talk Show ödülünü aldı.

BURUK BAŞLADIK KEYİFLE BİTİRDİK
En İyi Yerli Dizi ödülünü kazanan ’Ezel’ ekibine altın kelebek veren Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı kapanış konuşmasında, güzel bir gece yaşandığını belirterek, "Katılan herkese teşekkür ediyorum. Ama özellikle Kelebek okurlarına ilgi gösterdiler, zaman ayırdılar ve oyladılar. Hepsi gönüllerini verdiler. Bu yarışmayı 37 yıldır gerçekleştiriyoruz. Onların ve sanatçıların sayesinde çok da tatlı olmayan bir geceyi müthiş keyifle sonlandırıyoruz" dedi.

3 BİN DAVETLİ KATILDI
Ödül törenine, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sema Işıl Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan TV Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazarı Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı Doğan Hızlan, Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Yazıişleri Müdürü Emre İskeçeli, Magazin Müdürü Selim Akçin, yazarlar Eyüp Can, Ahmet Hakan , Ferai Tınç, Hürriyet Gazetesi yönetici ve yazarları ile sanat, sosyete ve iş dünyasından yaklaşık 3 bin davetli katıldı. Gecenin sonunda 37 yıllık Altın Kelebek tarihinin yer aldığı özel bir gazete davetlilere dağıtıldı.

ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ:

En iyi kadın sunucu: Saba Tümer
En iyi erkek sunucu: Acun Ilıcalı
En iyi kadın haber sunucusu: Banu Güven
En iyi erkek haber sunucu: Uğur Dündar
En iyi haber programı: 32. Gün
En iyi yerli dizi: Ezel
En iyi kadın oyuncu: Beren Saat
En iyi erkek oyuncu: Kenan İmirzalıoğlu
En iyi komedi dizisi: Geniş Aile
En iyi kadın komedi oyuncusu: Demet Evgar
En iyi erkek komedi oyuncusu: Haluk Bilginer-Ufuk Özkan
En iyi yarışma programı: Yetenek Sizsiniz Türkiye (Acun Ilıcalı)
En iyi talk show: Beyaz Show
En iyi spor programı: Yüzde Yüz Futbol (Rıdvan Dilmen-Güntekin Onay)
En iyi magazin programı: Star Life
En iyi güncel kültür-sanat programı: Gece Gündüz
En iyi Türk Halk Müziği kadın solist: Sabahat Akkiraz
En iyi Türk Halk Müziği erkek solist: Volkan Konak
En iyi Türk Pop Müziği kadın solist: Candan Erçetin
En iyi Türk Pop Müziği erkek solist: Yalın
En iyi fantezi müzik kadın solist: Ebru Gündeş
En iyi fantezi müzik erkek solist: İbrahim Tatlıses
En iyi çıkış yapan solist: Mustafa Ceceli, Atiye, Gökhan Türkmen, Soner Sarıkabadayı
En iyi klip Ceynur / “Yağmur” - Yönetmen: Murat Onbul
Yılın şarkısı: Sıla-Efe Bahadır (Sevişmeden Uyumayalım)

ÖZEL ÖDÜLLER
Yılın Olayı: Nefes: Vatan Sağolsun
Söz-Beste: Emrah
Solist: Ferhat Göçer-Emrah
Türk Sanat Müziği Özel Ödülü: Fasl-ı Şahane
Türk Pop Müziği Özel Ödülü: Nükhet Duru

ALTIN MİKROFON ÖZEL ÖDÜLÜ
Necati Zincirkıran, Ferdi Özbeğen, İlham Gencer, Kanat Gür, Mavi Işıklar (Nejat Toksoy, Çetin Yavuzdoğan, Metin Yavuzdoğan, Cihat Günaydın, Atilla Şimşek), Selçuk Alagöz, Rana Alagöz, Silüetler (Erol Bilem, Koral Yılmaz), Cahit Oben, Uğur Dikmen, Cahit Berkay, Mavi Çocuklar (Dinçer Erdoğan), İlhan Telli. (dha)