Altın Koza 876 bin TL ödül dağıtacak

Altın Koza 876 bin TL ödül dağıtacak
Altın Koza 876 bin TL ödül dağıtacak
14-20 Eylül tarihlerinde 22'ncisi düzenlenecek Adana Altın Koza Film Festivali, yönetmeliklerini yayımlayarak bu yıl toplam 876 bin TL para ödülü dağıtacağını duyurdu. En iyi filme 350 bin TL para ödülünün verileceği festivalde kurgudan yardımcı oyuncuya her kategoriye para ödülü var. Yönetmelikte yer alan 'eser işletme belgesi' şartına önceki yıllardaki gibi göz yumulup yumulmayacağı ise merak konusu.

Türkiye ’nin saygın film festivallerinden 22. Adana Altın Koza, yarışma yönetmeliklerini yayımlayarak film kabul etmeye başladığını duyurdu. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 14-20 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 22. Adana Altın Koza Film Festivali’nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve ‘Adana’ Konulu Senaryo Yarışması için son başvuru tarihi 31 Temmuz 2015 olarak belirlendi. Kurgudan yardımcı oyuncuya her kategoride para ödülü dağıtmasıyla benzerlerinden ayrılan 22. Adana Altın Koza’da 350 bin TL’si ulusal yarışma en iyi filme olmak üzere toplam 876 bin TL para ödülü verilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Adana Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü “Sinemayı ve sinemacıları desteklemek amacındaki festivalimize her yıl olduğu gibi bu yıl da yoğun ilgi ve katılım bekliyoruz. Bunların yanı sıra dünyadaki çeşitli festivallerden ödül almış pek çok seçkin film izleyiciyle buluşacak. Galalar, söyleşiler, atölyeler ve konserler de festivalimiz kapsamında sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca bu yıl “Adana” Konulu Senaryo Yarışması ile bir ilki daha gerçekleştirecek olmanın heyecanı içindeyiz” şeklinde konuştu.

‘ESER İŞLETME BELGESİ’ ŞARTI İŞLETİLECEK Mİ?
Festivalin açıklanan ulusal yarışma yönetmeliğine göre önceki yıllarda olduğu gibi filmlerden ‘eser işletme belgesi’ isteniyor. Ancak önceki yıllarda göz yumulan bu şartın bu yıl işletilip işletilmeyeceği merak konusu. Zira geçen nisan ayında Kültür Bakanlığı’nın ‘eser işletme belgesesi’ hatırlatması sonucu İstanbul Film Festivali’nde yarışan Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel’in yönettiği ‘Bakur’ belgeselinin gösterimi iptal edilmiş, bu gelişmeye tepki gösteren sinemacılar da filmlerini festivalden çekme kararı almış ve yarışmalar iptal olmuştu. Denetleme ve Sınıflandırma Kurulu’ndan geçen yapımlara verilen ‘eser işletme belgesi’ dayatmasının Kültür Bakanlığı tarafından gerektiğinde sansür kılıcı olarak kullanıldığını düşünen sinemacıların ‘Bakur’ tepkisi Ankara Film Festivali’ne de sirayet etmiş ve buradaki yarışmalar da iptal edilmişti.

Kültür Bakanlığı’nın yönetmeliği gereği festivallerde gösterilen yabancı filmler ‘denetimden’ muhaf tutulmuşken yerli yapımlara ‘eser işletme belgesi’ şartı getirilmişti. Ancak festivaller yıllardır bu şarta göz yumuyordu...

Yarışma yönetmeliklerine ve başvuru formlarına http://www.altinkozafestivali.org.tr adresinden ulaşılabilir.


22. ALTIN KOZA FİLM FESTİVALİ ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI PARA ÖDÜLLERİ
1. EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ: 350.000 TL.
2. YILMAZ GÜNEY ÖDÜLÜ: 75.000 TL.
3. ADANA İZLEYİCİ ÖDÜLÜ: 25.000 TL.
4. EN İYİ YÖNETMEN ÖDÜLÜ: 50.000 TL.
5. EN İYİ SENARYO ÖDÜLÜ: 20.000 TL.
6. EN İYİ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ: 20.000 TL.
7. EN İYİ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ: 20.000 TL.
8. EN İYİ MÜZİK ÖDÜLÜ: 15.000 TL.
9. EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ: 15.000 TL.
10. EN İYİ SANAT YÖNETMENİ ÖDÜLÜ: 10.000 TL.
11. EN İYİ KURGU ÖDÜLÜ: 10.000 TL.
12. EN İYİ YRD. KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ: 10.000 TL.
13. EN İYİ YRD. ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ: 10.000 TL.

UMUT VEREN GENÇ KADIN OYUNCU ÖDÜLÜ: Altın Koza Heykeli
UMUT VEREN GENÇ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜ: Altın Koza Heykeli