Altın Koza yarışı çok zorlu geçecek

Altın Koza yarışı çok zorlu geçecek
Altın Koza yarışı çok zorlu geçecek

Gözetleme Kulesi

Erden Kıral, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Reis Çelik gibi önemli yönetmenlerin son filmlerini toplayan Altın Koza, rekabette Altın Portakal'ın önüne geçti
Haber: ERMAN ATA UNCU - erman.uncu@radikal.com.tr / Arşivi

17 - 23 Eylül’de gerçekleştirilecek 19. Adana Altın Koza Film Festivali’nin jürisini zorlu bir sene bekliyor. Bu sene 14 filmin yer aldığı yarışmalı bölümde usta yönetmenler ve daha önce Adana dahil birçok festivalden ödülle dönen genç meslektaşları bir arada. Antalya’yla Adana arasındaki rekabette, Altın Koza, bu yıl film çeken önemli yönetmenleri toplayarak şimdiden öne geçti.
Altın Koza için yarışacak usta isimlerden biri de Erden Kıral. Yönetmen, iki sene aradan sonra çektiği yeni filmi ‘Yük’le Adana’nın en iyi film adaylarından. 2007 Altın Koza’da ‘Cenneti Beklerken’le jüri özel ödülü ve en iyi müzik ödülünü alan Derviş Zaim ‘Devir’le, festivalde 1997’de ‘Masumiyet’le Altın Koza ve en iyi yönetmen ödüllerini alan Zeki Demirkubuz da yeni filmi ‘Yeraltı’yla bu sene yine Altın Koza için yarışacak. Altın Koza adaylarından diğer deneyimli isim ise Reis Çelik. Yönetmen, Berlin’den Kristal Ayı ödüllü ‘Lal Gece’yle programda.
Malum Adana, yeni Türkiye sineması için de bir çekim merkezi. Örneğin, Özgür Doğan’la beraber yönettiği ‘İki Dil Bir Bavul’la 2009’da festivalden Yılmaz Güney ve Sinema Yazarları ödüllerini alan Orhan Eskiköy, bu sene Zeynel Doğan’la beraber çektiği ‘Babamın Sesi’yle festivalde yarışacak. Film kurmaca ile belgeselin sınırlarını geçersiz kılıyor, Zeynel Doğan’ın, Maraş olaylarından sonra Türkiye’den Elbistan’a göçen ve burada bir iş kazasına kurban giden babasının izini bulma çabasını perdeye getiriyor. Altın Koza adayları arasında belgeselin sınırlarını genişleten başka bir yapım daha var. Veli Kahraman, İstanbul Film Festivali’nde de ilgi gören ilk filmi ‘Anadilim Nerede?’de konuştuğu dili sonraki nesillere aktarmak için görüntülü ve sesli bir sözlük oluşturmaya çalışan babasını merceğe alıyor. İnan Temelkuran’ın Kristen Stevens’la yönettiği ‘Siirt’in Sırrı’ ise güreş şampiyonu olmak için çabalayan 16 yaşındaki Siirtli Evin Demirhan’ın hikâyesini perdeye getiren bir belgesel. Temelkuran, daha önce de ‘Made in Europe’la Büyük Jüri ödülü dahil 2008 Adana’dan üç ödül kazanmıştı. Filmografisinde Adana’dan birden çok ödül sahibi olan bir diğer 2011 Altın Koza adayı da Pelin Esmer. İlk filmi ‘Oyun’la Yılmaz Güney ödülü alan, sonraki filmi ‘11’e 10 Kala’ ile en iyi film dahil üç Altın Koza alan Pelin Esmer’in ‘Gözetleme Kulesi’ programda senenin merakla beklenen yapımlarından.
Yeşim Ustaoğlu’nun Venedik Film Festivali’nde Orrizzonti bölümünde yarışacak ve başrolünü Özcan Deniz’in oynadığı yeni filmi ‘Araf’ da Türkiyeli izleyiciyle Adana’da buluşuyor. İsmail Güneş’in ‘Ateşin Düştüğü Yer’i, Belmin Söylemez’in ‘Şimdiki Zaman ’ı, Filiz Alpgezmen’in ‘Yabancı’sı, Selim Evci’nin ‘Rüzgârlar’ı Elfe Uluç'un 'Aziz Ayşe'si diğer Altın Koza adayları. En iyi film seçilecek yapımın 350 bin TL para ödülü kazanacağı festivalin Ferzan Özpetek başkanlığındaki jürisinde yer alan isimler ise Eyüp Boz, Hasan Saltık, Hülya Uğur Tanrıöven, oyuncular Nejat İşler ile Nurgül Yeşilçay ve yapımcı Zeynep Özbatur Atakan.