Altın Koza'da filmler değişmiyor

Altın Koza'da filmler değişmiyor
Altın Koza'da filmler değişmiyor

Adana Altın Koza da yarışacak filmlerden biri de Semih Kaplanoğlu nun yönettiği Bal .

Haziranda ertelenen ve 20-26 Eylül arasında yapılması kararlaştırılan Adana Altın Koza Film Festivali'nde daha önce belirlenen 12 film yarışacak

ADANA - Haziran ayında İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırı gerekçe gösterilerek eylül ayına ertelenen Altın Koza Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünde daha önce açıklanan 12 film yarışacak. Programı uymayan üyeler dışında jüride bir değişiklik yapılması düşünülmüyor.
20-26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalle ilgili Referans gazetesinden Şenay Aydemir’e konuşan Altın Koza AŞ Genel Müdürü ve Festival Genel Koordinatörü Ozan Aksu, “Ertelemeyle ilgili kararı biz vermedik. Bu karar belediyenin tasarrufu. İşverenimiz o. Bize de ertelemeyi ve yeni tarihi yazılı bir kararla bildirdiler. Biz uygulayıcıyız.” dedi. Belediye yetkililerinin haziran ayının final dönemi olması nedeniyle üniversite öğrencilerinin festivale yeterince katılamamasını dikkate alarak gelecek yıllarda festival için yeni bir tarih belirleyebileceğini ifade eden Aksu, bu yıl için daha önce açıklanan programa sadık kalacaklarını söyledi.
Aksu’nun verdiği bilgiye göre festivalin ulusal uzun metraj yarışma bölümünde yarışacağı duyurulan 12 filmin bu hakkı korunuyor. Aksu, o tarihte programı uymayan jüri üyelerinin yerine yenilerinin atanabileceği bilgisini de verdi.
‘Bal’, ‘Beş Şehir’, ‘Bizim Büyük Çaresizliğimiz’, ‘Büyük Oyun’, ‘Denizden Gelen’, ‘Eyvah Eyvah’, ‘Kanatsız Taklalar’, ‘Kavşak’, ‘Kıskanmak’, ‘Nefes’, ‘Orada’ ve ‘Ses’in yer aldığı ulusal yarışmada en iyi filme 250 bin, Yılmaz Güney Ödülü ve Halk Jürisi Ödülü ve yönetmene 50’şer bin lira para ödülü verilecek. Festivalin usta yönetmen Reha Erdem ’in başkanlığındaki ulusal yarışma jürisinde yazar Buket Uzuner, görüntü yönetmeni Erdal Kahraman, Radikal gazetesi sanat editörlerinden Erkan Aktuğ, oyuncu Fikret Kuşkan, senarist  yönetmen Işıl Özgentürk, yönetmen Pelin Esmer, oyuncu Saadet Işıl Aksoy ve müzisyen Selim Atakan’dan oluşuyor. (Kültür Sanat)