Altın Koza'da iddialı yarışma

Altın Koza'da iddialı yarışma
Altın Koza'da iddialı yarışma
22. Adana Altın Koza Film Festivali'nin merakla beklenen ulusal yarışma filmleri açıklandı. Hayli çekişmeli geçeceğe benzeyen yarışmada 'Abluka', 'Sarmaşık', Anayurdu', 'Saklı', 'Kar Korsanları', 'Nefesim Kesilene Kadar' gibi uluslararası festival karnesi iyi olan iddialı filmler dikkat çekiyor. Yarımada yer alan 15 filmden dördü dünya, sekizi ise Türkiye prömiyerini Adana'da yapacak.

14 – 20 Eylül tarihleri arasında yapılacak 22. Adana Altın Koza Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın finalistleri belli oldu. Sinema dünyasının heyecanla beklediği yarışmaya başvuran 58 eserden 15’i jüri önüne çıkmaya hak kazandı.

Bu yılki yarışmanın hayli çekişmeli geçmesi bekleniyor. Zira finale kalan filmlerin çoğu çeşitli uluslararası festivalde yarışma başarısı gösteren iddialı filmler...

Abluka - Emin Alper
‘Tepenin Ardı’yla tanınan Emin Alper’in son filmi ‘Abluka’, eylül başında dünyanın en önemli festivallerinden 72. Venedik Film Festivali’nde ana yarışmaya kabul edildi. Mehmet Özgür ve Berkay Ateş’in rol aldığı politik film, yoğun bir politik şiddet ortamında ayakta kalmaya çalışan iki kardeşin hikayesi...

Emin Alper'in politik filmi 'Abluka' Venedik'te ana yarışmaya seçildi

Anayurdu - Senem Tüzen
Genç yönetmen Senem Tüzen’in ilk uzun metraj filmi ‘Ana Yurdu’, 72. Venedik Film Festivali’nin Eleştirmenler Haftası bölümünde dünya prömiyeri yapacak ve Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak. Başrolünde Esra Bezen Bilgin ve Nihal Koldaş’ın oynadığı film, romanını bitirmek için anneannesinden kalan köy evine giden Nesrin’le beklenmedik bir şekilde ziyaretine gelen annesi Halise’nin tansiyonu gitgide yükselen öyküsünü anlatıyor.

Senem Tüzen ilk filmiyle Venedik'te yarışacak

Çalsın Sazlar - Nesli Çölgeçen
Türk sinemasının klasikleri arasında yer alan ‘Züğürt Ağa’, ‘Selamsız Bandosu’ gibi filmlere imza atan Nesli Çölgeçen’in son filmi, hayatı hafife alan, dalgacı iki yakın arkadaşı kendisine aşık eden bir şarkıcının hikayesi. Filmde Belçim Bilgin, Caner Cindoruk ve Engin Hepileri başrolde.

Sazlar Belçim Bilgin için çalacak

Dolanma - Tunç Davut
Dış dünyadan yalıtılmış aile yadigarı bir evde yaşayan ve hayatlarını kaçak odun keserek zorluklarla sürdüren iki erkek kardeş ile bir kadının hikayesini anlatan Tunç Davut’un ilk filmi ‘Dolanma’, Balkanların önemli etkinliği 21. Saraybosna Film Festivali’nin ana yarışma bölümüne seçilmişti. Filmde Muhammet Uzuner, Defne Halman ve Baran Şükrü Babacan rol alıyor.

Tunç Davut'un ilk filmi 'Dolanma' Saraybosna'da yarışacak

Eksik - Barış Atay
Oyuncu olarak tanınan Barış Atay’ın ilk yönetmenlik çalışması ‘Eksik’,12 Eylül faşizminin darmadağın ettiği bir ailenin yıllar sonra bir araya gelmesi üzerinden sosyolojik bir bakışa soyunuyor. Filmde Özgür Emre Yıldırım , Nur Sürer, Barış Atay, Toprak Sağlam, Şebnem Sönmez, Funda Eryiğit, Sarp Akkaya ve Uğur Polat gibi isimler rol alıyor.

Eksiği yok fazlası var...

Gece - Erden Kıral
Usta yönetmen Erdan Kıral’ın yönettiği ‘Gece’, 90’larda İzmir’e göç etmek zorunda kalmış paramparça bir Kürt ailesinin hikayesi. Filmin başrolünde Nurgül Yeşilçay, Vildan Atasever ve Mert Fırat var.

Vildan Atasever: Kürtçe öğreniyor olmam neden bu kadar garipsendi

Kar Korsanları - Faruk Hacıhafızoğlu
Faruk Hacıhafızoğlu’nun ilk uzun metrajlı filmi ‘Kar Korsanları’, sinema dünyasının prestijli etkinliği 65. Berlin Film Festivali’nin Genetarion bölümünde dünya prömiyeri yapmıştı. Film, Kars’ta 12 Eylül darbesinin gölgesinde üç çocuğun evlerini ısıtabilme uğruna kömür bulmak için verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

'Kar Korsanları' Berlin Film Festivali'ne seçildi

Kasap Havası - Çiğdem Sezgin
Çeşitli televizyon işlerine yönetmen ve senarist olarak imza atan Çiğdem Sezgin’in ilk uzun metrajlı filmi.

Misafir - Mehmet Eryılmaz
Montreal Film Festivali’nde ana yarışmaya seçilen ‘Misafir’, anne-kız ilişkisini, ölüm teması çerçevesinde ele alıyor. İlk filmi ‘Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikayesi’nin yanı sıra dramatik belgesel filmlere de imza atan Mehmet Eryılmaz’ın yönettiği filmin ana meselelerinden biri de aile içi cinsel taciz. Filmde Zümrüt Erkin, Tamer Levent ve Ayten Uncuoğlu başrolde.

Montreal Film Festivali'nde üç Türk filmi yarışacak

Nefesim Kesilene Kadar - Emine Emel Balcı
Emine Emel Balcı’nın ilk filmi ‘Nefesim Kesilene Kadar’, 65. Berlin Film Festivali’nin resmi bölümlerinden Forum’da dünya prömiyeri yaptı. Bir tekstil atölyesinde ortacılık yapan Serap’ın hikayesini konu alan filmde ‘Çoğunluk’taki rolüyle dikkat çeken genç oyuncu Esme Madra’nın yanı sıra Rıza Akın, Sema Keçik, Gizem Denizci, Ece Yüksel rol alıyor.

İlk filmiyle Berlin'e seçildi

Saklı - Selim Evci
‘İki Çizgi’yle tanınan Selim Evci’nin yönettiği ‘Saklı’, kızının arkadaşı ile gizli bir ilişki yaşayan müzisyen Mahir Bey’in öyküsü…Filmde İlhan Şeşen, Türkü Turan, Settar Tanrıöğen, Pelin Akil, Ümit Çırak rol alıyor.

İşte 'Saklı'dan ilk görüntüler!

Sarmaşık - Tolga Karaçelik
Dünya prömineyirini Sundance Film Festivali’nde yapılan İngiltere’deki East End Film Festivali’nde en iyi film seçilen ‘Sarmaşık’, bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor. Tolga Karaçelik’in yönettiği filmde Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Özgür Emre Yıldırım rol alıyor.

'Sarmaşık' şimdi de Toronto'da

Toz Bezi - Ahu Öztürk
Yönetmen Ahu Öztürk, ilk filminde iki gündelikçi kadının hikayesini anlatıyor. Asiye Dinçsoy ve Nazan Kesal başrolde.

'Toz Bezi'nde katkınız olsun

Yarım - Çağıl Nurhak Aydoğdu Kılıç
Bir çocuk gelin sorununu konu alan ‘Yarım’, Çağıl Nurhak Aydoğdu Kılıç’ın ilk filmi. Filmde 13 yaşındaki Ece Tatay ile 35 yaşındaki Serhat Yiğit başrolde.

Yemekteydik ve Karar Verdim - Görkem Yeltan
‘Uzak İhtimal’, ‘Güneşin Oğlu’, ‘Gölge’, ‘Eylül’ gibi filmlerde rol alan ödüllü oyuncu ve yazar Görkem Yeltan’ın yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı filmi ‘Yemekteydik ve Karar Verdim’, Rıza Gürsoy ve ailesinin bir Kurban Bayramı süresince yaşadıklarını anlatıyor. Gökçer Genç, Ayçıl Yeltan, Kaan Çakır, Mehmet Güreli, Sema Poyraz gibi isimlerin rol aldığı filmde Yeşilçam’ın ünlü oyuncusu Arzu Okay da 37 yıl sonra ilk kez seyirci karşısına çıkıyor.

'Yemekteydik ve Karar Verdim'in fragmanı hazır

Altın Koza Film Festivali’nin dünyaca tanınan bir organizasyon haline gelmesi ve Türk sinemasının büyüyüp gelişmesi için çaba harcamaya devam edeceklerini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, “Festivalimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın gördüğü ilgi her yıl daha da artıyor. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Türk sinemasının gelişmesi için destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

En iyi film seçilecek yapıma 350.000 TL’lik ödülün sahibi olacağı yarışmada, finalist filmlerden dördünün dünya prömiyeri, sekizinin ise Türkiye prömiyeri Adana’da yapılacak. Yarışmanın ödülleri, 19 Eylül Cumartesi gecesi gerçekleştirilecek ödül töreninde belli olacak.