Altın Koza'ya rekor başvuru

17.Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali"nin yarışmalı bölümlerine, 500'e yakın film başvurdu.

ADANA- Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından 7-13 Haziran tarihleri arasında sinemaseverlere buluşmaya hazırlanan "17.Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali"nin yarışmalı bölümlerine, 500’e yakın film başvurdu.
Festival, kapsamında gerçekleştirilecek ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’, ‘Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’ ve ‘Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na rekor düzeyde başvuru yapıldı.

Festivalde son bir yıl içinde üretilen Türk filmlerinin Altın Koza ödüllerine sahip olmak için yarışacağı ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 40 film başvurdu. Bunlardan 9’unun yapım aşaması henüz tamamlanmış filmler olması dikkat çekti. Seçici kurulun ön değerlendirmesinin ardından başvuru yapan filmlerden 12’si, yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Ön elemeyi geçen filmler, 9 Mayıs 2010 tarihinde kamuoyuyla paylaşılacak.

ULUSAL ÖĞRENCİ VE AKDENİZ ÜLKELERİ KISA FİLM YARIŞMASI’NA  450 BAŞVURU
Güzel sanatlar ve iletişim fakültelerinin sinema - televizyon bölümlerine devam eden öğrencilerin deneysel, belgesel, kurmaca ve canlandırma dallarında ürettikleri filmlerin çekişmesine sahne olacak Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması’na ise 130; Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Mısır, Suriye, Cezayir gibi Akdeniz Havzası’nda yeralan ülkelerdeki kısa filmcilerin, yine deneysel, belgesel, kurmaca ve canlandırma dallarında yarışacakları Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması’na da çeşitli ülkelerden toplam 320 film, finalist olmak için başvurdu.
Bu her iki yarışmada ise, ön elemeyi geçen filmler 10 Mayıs 2010 tarihinde açıklanacak. Yarışmalı bölümleri dışında gösterim bölümleriyle de iddialı olan festivalin devam edeceği bir hafta boyunca, 7 sinema salonunda dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’ü aşkın film, sinemaseverlerle buluşacak.(anka)