Altın Küre'den bize kalan

Altın Küre'den bize kalan
Altın Küre'den bize kalan

TÜRKİYE VİZYON TARİHLERİ The Artist , Artist adıyla 27 Ocak ta The Descendants , Senden Bana Kalan adıyla 24 Şubat ta.

69. Altın Küre ödüllerinin galibi Türkiye'de 'Senden Bana Kalan' adıyla gösterilecek olan 'The Descendants' ve 'sessiz' film 'Artist' oldu

Altın Küre ödülleri 69. kez sahiplerini bulurken, en iyi film ödülü dışındaki dallarda büyük bir sürpriz yaşanmadı. Bu yıl en iyi film dalında ‘The Help’, ‘Hugo’, ‘The Ides of March’, ‘Moneyball’ ve ‘War Horse’ gibi önemli filmlerin arasından sıyrılmayı başaran ‘The Descendants’ ipi göğüsledi.
Beverly Hills’de düzenlenen ve Ricky Gervais’in sunduğu gecede ‘The Descendants’taki rolüyle George Clooney ‘En İyi Erkek Oyuncu’, Demir Leydi’deki rolüyle de Meryl Streep ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne değer bulundu. ‘Komedi- Müzikal’ dalında ise beklendiği üzere ‘The Artist’ ödülün sahibi oldu.
‘The Descendants’ın en iyi film ödülünü alması kimilerince ‘sürpriz’ olarak değerlendirilse de yönetmeni Alexander Payne’in kariyerine bakıldığında öyle olmadığını görmek zor değil. Zira 50 yaşındaki bu yaratıcı isim daha önceki iki filminde de Altın Küre’den eli boş dönmemişti. Bir önceki filmi ‘Sideways’, 2005 yılında ‘Komedi- Müzikal’ dalında en iyi film ve en iyi senaryo ödüllerini kazandı. Payne böylece bu kez de ‘drama’ dalında seçilen en iyi filmin yönetmeni olarak tarihe geçti. Yönetmen ayrıca 2003 yılında da ‘About Schmidt’ ile en iyi senaryo ödülünün sahibi olmuştu. 

Streep yine aldı
Ödül töreninin hiç sürpriz olmayan sonuçlarından birisi ise ‘Demir Leydi’ ile Meryl Streep’in drama dalında en iyi kadın oyuncu seçilmesiydi. Çünkü hemen herkesin yılın en iyi performanslarından birisi olduğu konusunda hemfikir olduğu tek dal bu gibiydi. Streep, böylece biri televizyon, yedisi sinema olmak üzere toplam sekizinci Altın Küre ödülünü kazandı. Erkek oyuncu da ise Brad Pitt’in adı öde çıkmasına rağmen George Clooney oldu. Clooney, ‘Neredesin Be Birader’ ve ‘Syriana’dan sonra üçüncü kez bu ödülü kazanma başarısını gösterdi. Sinema tarihinin yaşayan en büyük yönetmenlerinden birisi olan Martin Scorsese ise sekizinci kez aday olduğu ‘En iyi yönetmen’ dalında üçüncü kez bu ödülün sahibi oldu. Bu yıl ‘Hugo’ ile bu ödüle uzanan Scorsese, 2003’te ‘New York Çeteleri’, 2007’de ise ‘Köstebek’ ile iki kez en iyi yönetmen seçilmişti. Scorsese ayrıca 2010’da törenin onur ödülü olarak kabul edilen ‘Cecil B. DeMille Ödülü’nü almıştı.
‘Komedi- Müzikal’ dalında en iyi film ise, Michel Hazanavicius’un yazıp yönettiği, sinema sanatının sessiz dönemine bir saygı duruşu niteliğindeki Fransız yapımı diyalogsuz, siyah-beyaz sessiz film ‘The Artist’ oldu. Bu filmdeki rolüyle George Valentin en iyi erkek oyuncu seçilirken ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü ise Marilyn Monreo’nun hayatını anlatan ‘Marilyn ile Bir Hafta’ filmindeki rolüyle Michelle Williams’a gitti.
Woody Allen’ın ‘Paris’te Geceyarısı’ en iyi senaryo dalında, Steven Spielberg’ün ‘Tenten’in Maceraları’ ise en iyi animasyon film seçildi. En iyi yabancı film ödülüne ise İran yapımı ‘Bir Ayrılık’ sahip oldu. En iyi özgün şarkı ise Madonna’nın yönetmenğini yaptığı ‘W.E.’ için bestelediği ‘Masterpierce’ oldu.USTA OYUNCUYA BÜYÜK ÖDÜL
Gecenin en anlamlı ödüllerinden Cecil B. DeMille Ödülü ise usta oyuncu Morgan Freeman’a verildi. Freeman’ın ödülünün sunumunu yaşayan en büyük oyunculardan Sidney Poitier ve Helen Mirren yaptı.

Altın Küre’ye alışıklar
Televizyon kategorisinde dikkat çeken yapım ise ‘En İyi Dizi’ ve Claire Danes’in performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödüllerine değer bulunan ‘Homeland’ oldu. ‘Boss’ ile ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan Kelsey Grammer ise 1996 ve 2001 yılında ‘Frasier’ ile ulaştığı bu ödüle üçüncü kez uzandı. Müzikal -Komedi dalında ‘Enlightened’ ile en iyi kadın oyuncu seçilen Laura Dern de üçüncü kez Altın Küre kazandı. Kate Winslet ise 2008’de sinema dalında Revolutionary Road ile kazandığı en iyi kadın oyuncu ödülüne bu kez televizyon dalında ‘Mildred Pierce’ ile uzandı.

69. ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ

SİNEMA
En iyi film (drama): The Descendants/ Senden Bana Kalan
En iyi film (müzikal/komedi): The Artist
Yönetmen: Martin Scorsese (Hugo)
Erkek oyuncu (drama): George Clooney (Senden Bana Kalan)
Kadın oyuncu (drama): Meryl Streep (Demir Leydi)
Erkek oyuncu (müzikal/komedi): Jean Dujardin (Artist)
Kadın oyuncu (müzikal/komedi): Michelle Williams (Marilyn’le Bir Hafta)
Yardımcı erkek oyuncu: Christopher Plummer (Beginners)
Yardımcı kadın oyuncu: Octavia Spencer (The Help/ Duyguların Rengi)
Senaryo: Woody Allen (Paris’te Geceyarısı)
Yabancı film: Bir Ayrılık (İran)
Animasyon: Tintin’in Maceraları (Steven Spielberg)
Film Müziği: Ludovic Bource (The Artist)
Şarkı: Madonna (W.E.)

TELEVİZYON
En iyi dizi (drama): Homeland
En iyi dizi (müzikal/komedi): Modern Family
En iyi mini dizi/TV filmi: Downton Abbey
Erkek oyuncu (drama): Kelsey Grammer (Boss)
Erkek oyuncu (müzikal/komedi): Matt LeBlanc (Episodes)
Erkek oyuncu (mini dizi/TV filmi): Idris Elba (Luther)
Kadın oyuncu (drama): Claire Danes (Homeland)
Kadın oyuncu (müzikal/komedi): Laura Dern (Enlightened)
Kadın oyuncu (mini dizi/TV filmi): Kate Winslet (Mildred Pierce)
Yardımcı erkek oyuncu (mini dizi/TV filmi): Peter Dinklage (Game of Thrones)
Yardımcı kadın oyuncu (dizi, mini dizi/TV filmi): Jessica Lange (American Horror Story)