Altın Lale 'Vavien'in oldu

Altın Lale 'Vavien'in oldu
Altın Lale 'Vavien'in oldu
İstanbul Film Festivali Altın Lale Ödülü'nü Taylan Kardeşler'in filmi 'Vavien' aldı. Radikal Halk Ödülü'nün sahibi ise Semih Kaplanoğlu'nun filmi 'Bal' oldu

İSTANBUL - 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali dün gece, tıpkı açılış gecesinde olduğu gibi ‘Emek yıkılmasın’ protestolarıyla kapandı. Gecenin açılışında Emek Sineması’nın eski görüntülerinden hazırlanan bir video gösterildi ardından ödül törenine geçildi. Gecenin ilk ödüllerinden biri olan Radikal Halk Ödülleri’ni bu yıl gazetenin yayın yönetmeni İsmet Berkan sahiplerine sundu. Festival izleyicisinin oylarıyla verilen Radikal Halk Ödülü’nü, uluslararası yarışmada Xavier Dolan’ın filmi Annemi Öldürdüm alırken ulusal yarışmada ödülün sahibi ‘Bal’ filmiyle Semih Kaplanoğlu oldu. Böylece Semih Kaplanoğlu, Yusuf Üçlemesi’nin üç filmiyle de, Yumurta, Süt ve Bal’la ayrı ayrı Radikal Halk ödülünü kazanmış oldu.

Şakir Eczacıbaşı anısına, Eczacıbaşı Topluluğu’nun desteğiyle verilen ‘Uluslararası Yarışma Altın Lale Ödülü’ Belçikalı yönetmen Felix van Groeningen’in ‘Şeylerin Boktanlığı’na verildi. Uluslararası Yarışma’da ‘Jüri Özel Ödülü’nü ise Stéphane Brizé’nin ‘Matmazel Chambon’ filmindeki rolüyle Sandrine Kiberlain aldı.
Türk filmleri içinde ise 50 bin lira para ödülünü de kapsayan Altın Lale’yi Yağmur Taylan ve Durul Taylan’ın yönettiği ‘Vavien’ kazandı. Yine 50 bin liralık En İyi Yönetmen ödülü ‘Min Dit/Ben Gördüm’ün yönetmeni Miraz Bezar’ın oldu.

‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü de küçük oyuncusu Şenay Orak’la Min Dit’e gitti. Erkek Oyuncu ise Beş Şehir’deki rolüyle Tansu Biçer. Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nin ödülleri ise uluslararası dalda Stéphane Brizé’nin Matmazel Chambon filmine, Ulusal Yarışma’da Taylan kardeşlerin Vavien’ine verildi.
Sunuculuğunu Mehmet Ali Alabora’nın üstlendiği 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali Kapanış Galası ve Ödül Töreni, CNN TÜRK’ten canlı yayınlandı. Ödül törenine Kardeş Türküler de şarkılarıyla katıldı. Gecede ünlü oyuncu Klaus Maria Brandauer’e ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ de verildi.

Altın Lale Ulusal Yarışma Ödülleri
En İyi Film: Vavien
En İyi Yönetmen: Miraz Bezar, Min DÓt
En İyi Kadın Oyuncu: Şenay Orak, Min DÓt
En İyi Erkek Oyuncu: Tansu Biçer, Beş Şehir
En İyi Senaryo: Engin Günaydın, Vavien
En İyi Görüntü Yönetmeni: Barış Özbiçer, Bal
En İyi Müzik: Mustafa Biber, Min DÓt
Jüri Özel Ödülü: Bal, Semih Kaplanoğlu
FİBRESCİ Ödülleri: Matmazel Chambon (Uluslararası), Vavien (Ulusal)