Altın Portakal için geri sayım

38'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı.

ANTALYA - 38'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı. 1-5 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan festivalde 11 film yarışacak. 250 sanatçının katılması beklenen festivalin muhtemel programı açıklandı.
Festival Yürütme Kurulu'nun aldığı kararlar gereği bu yıl festivalde, birçok yeni uygulama hayata geçirilecek. Geçtiğimiz yıllarda eleştirilen ödül törenine bu yıl sanatçıların simokinle gelmesi zorunlu tutuluyor. Ayrıca, geçerli mazereti olmaksızın törene katılmayan ve ödül
alan sanatçıların ödülleri iptal edilecek.
38'inci Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin etkinlikleri merkeze bağlı köylere de yayılacak. Kent merkezinin yanı sıra çevredeki köylerde açık hava sinemaları kurulacak ve ödüllü filmler halkla buluşturulacak. Sanat, kültür ve turizm konularının yer alacağı söyleşi ve panellerin gerçekleştirileceği festivalin
'Akdeniz'den Türk Cumhuriyetlerine Barış
ve Sevgi Şiirleri' bölümüne Azerbaycan,
Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Çuvaşya, Kabartay, Tataristan ve Başkırdistan'ın yanı sıra Portekiz,
İspanya, Fransa, İtalya, Yugoslavya, Arnavutluk, Yunanistan, KKTC, Fas, Cezayir, Tunus, Mısır, Suriye, İsrail, Lübnan ve Filistin'den şairler katılacak.
38'inci Altın Portakal Film Festivali'nde
İtalyan filmleri de gösterilecek. 'Düş ile Gerçek Arasında', 'Fioreli' ve 'Gökyüzü Düşüyor' gibi İtalyan yapımlarının gösterileceği festivalde 'Moskova Güzeli' adlı filmin ise dünya galasının gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülleri
bu yıl Ediz Hun, Suna Pekuysal, Bülent Oran ve Sırrı Gültekin'e verilecek. Yaşam Boyu Onur Ödülleri, 3 Ekim'de Cam Pramit'te düzenlenecek törenle sahiplerine dağıtılacak.
Festivalde yarışacak filmler
1) Vizontele (Yön: Yılmaz Erdoğan - Ömer Faruk Sorak)
2) Fotoğraf (Yön: Kazım Öz)
3) Dansöz (Yön: Savaş Ay)
4) O Da Beni Seviyor (Yön: Barış Pirhasan)
5) Maruf (Yön: Serdar Akar)
6) Şarkıcı (Yön: Ersin Pertan)
7) Hemşo (Yön: Ömer Uğur)
8) Yazgı (Yön: Zeki Demirkubuz)
9) İtiraf (Yön: Zeki Demirkubuz)
10) Dava (Yön: Gani Rüzgar Şavata)
11) Küçük Adam Büyük Aşk
(Yön: Handan İpekçi)