Altın Portakal ikiye bölündü

Altın Portakal ikiye bölündü
Altın Portakal ikiye bölündü

'En İyi Film' ödülnü Deniz Baykal verdi.

Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'en iyi film' ödülünü 'Bornova, Bornova' ile 'Kosmos' adlı iki film paylaştı

 

ÖDÜL TÖRENİNDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

 

Ahmet İSTEK -Hamit SEÇİL


BU yıl 46'ncısı düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ‘en iyi film’ ödülünü ‘Bornova, Bornova’ ile ‘Kosmos’ adlı iki film paylaştı. ‘En iyi yönetmen’ ödülünü Reha Erdem, Kosmos filmiyle kazanırken 50 bin liralık para ödülünün de sahibi oldu. CHP Lideri Deniz Baykal'ın da katıldığı ödül töreninde Nergis Öztürk, ‘Kıskanmak’ filmindeki rolüyle ‘En iyi kadın oyuncu’ Öner Erkan da ‘Bornova Bornova’ filmindeki rolüyle ‘En iyi erkek oyuncu’ ödülüne layık görüldü. Uluslararası Uzun Metraj film Yarışması'nda Rus yapımı, ‘Kağıttan askerler’ ile ‘Sınır’ adlı filmler ‘En iyi film’ ödülü paylaştı.
Türk Sineması'nın oskarı sayılan ve bu yıl 46'ncısı düzenlenen Altın Portakal Uluslararası Film Festivali'nin kapanış töreni Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Geceye CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, belediye başkanları, sinema sanatçıları ve yaklaşık 2 bin davetli katıldı. 14 kategaride ödülün dağıtıldığı kapanış töreninin sunuculuğu sanatçı Burcu Kara yaptı. Orhan Şanlıer yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, ödül törenine müzikleri ile eşlik etti. Ödül gecesine özel sahne alan Hande Ataizi, Derya Durmaz, Sırrı Süreyya Önder, Yavuz Bingöl, Melika Demirağ, Şebnem Kösten, senfoni orkestrası eşliğinde film müziklerini seslendirdi.
10 Ekim'de başlayan ve bir hafta süren festivalde, ulusal uzun metraj film dalında 16, uluslararası uzun metrajlı film dalında 12, kısa film dalında 26, belgesel Film dalında 25 film, Altın Portakal'ı kazanmak için yarıştı.


HALKIN PORTAKALI, ‘DOMATES'E

Ödül gecesinde ilk olarak Halkın Portakalı ödülleri verildi. ‘Festivali tekrar halkla bütünleştirmek’ amacıyla eğitim alan 10 ayrı semt sakini kendi filmlerini çekip, festivale katılmıştı. Dima Mat ekipi, ‘Domates’ adlı filmiyle Halkın Portakalı ödülüne layık görüldü. Film ekibinden Alper Tabak, Altın Portakal Heykelciği'ni, AYÇOV Başkanı Canan Tulgar'ın elinden aldı. Halkın Portakalı dalında, ‘Yazmaya gidiyorum, dönmeyeceğim’ ikinci, ‘Yakamoz’ filmi de üçüncü oldu.


CEYLAN'A İKİ FİLM

Bir süre önce Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde patlayıcı bir maddenin patlaması sonucu bedeni parçalanan Ceylan Önkol, Altın Portakal Film Festivali ödül töreninde de gündeme taşındı. İlk kez kamera arkasına geçip çektiği ‘İki dil bir bavul’ adlı film ile ‘En iyi ilk film’ ödülünü alan Özgür Doğan ile ‘Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda birincilerinden yönetmen Çayan Demirel, kazandıklarını ödülleri Ceylan Önkol'a ithaf etti. Özgür Doğan, “Filmimi çocuklar ile öğretmenlerin çektiği sıkıntıları anlatmak için yaptık. Anadilde eğitim her çocuğun hakkıdır. Bu ödülü havan topu ile ölen Ceylan'a ithaf ediyorum” diye konuştu ve salondaki davetlilerden alkış aldı.


ÇOK GÜÇLÜ FİLMLER VARDI

Ulusal uzun metrajlı film jürisi başkanı Erden Kıral, sonuçları açıklamak için sahneye çıktı. Jüri Başkanı, güçlü filmlerin ve güçlü yönetmenlerin eserlerini olduğunu belirterek, filmlerde rol alan çoçuklara, ‘Aferin’ dedikten sonra, genç yönetmenlere övgüler yagdırdı. “Genç arkadaşlar çıtayı yükseğe koymuşlar” diyen Kıral, “Mecburen ödülleri paylaştırdık. Genç arkadaşlar yepyeni filmler yapıyorlar. Ülkemizde dertler ve sorunlar çok değişti. Gençler bu sorunları çok çarpıcı anlatıyorlar” diye konuştu. Kendi gençliğinde filmleri yurtdışına kaçırmak zorunda kaldıklarını belirten jüri Başkanı Erden Kıral, “Bu genç yönetmenler çok yürekliler, bu arkadaşşları kutlarım. Bir gelişmeden, bir aydınlanmadan söz edebiliriz. Herkese ödül veremedik. Puşkin ne söylemişti, ‘Ödül sanatçının kendisidir”

OLAYLI FİLMİN ÖYKÜ YAZARINA ÖDÜL
Festivale katılan kürtçe çekilmiş ilk film özelliği nedeniyle tepki çeken, galasında olayların çıktığı ‘Min Dit’ (Ben Gördüm) adlı film, tek ödül aldı. Behlül Dal adına genç yeteneklere verilen ödül, 4 film tarafından paylaşıldı. ‘Usta’ filminin yönetmeni Bahadır Karataş, ‘40’ filminin yönetmeni Emre Şahin, ‘Ben Gördüm-Min Dit’ filminin öykü yazarı Evrim Alataş ile ‘Beş Şehir’ filminin oyuncusu Tansu Biçer bu ödülün sahibi oldu ve Altın Portakal heykelciğini CHP Milletvekili Berhan Şimşek'in elinden aldı. Şimşek, “Ben 30 yıldır sinemadayım, ilk kez iki ödülü elime aldım. Sinema öğretir, sinema hayattır” dedi. Min Dit'in öykü yazarı Evrim Alataş da, “Bu film çok tartışıldı, ancak ben bu ödülü kardeşliğin ödülü olarak görüyorum ve Diyarbakırlı çocuklar adına alıyorum” diye konuştu.
Bu arada 16 filmin gösterildiği kolajda, diğer filmlerden konuşma verilirken, Min Dit filminden verilmemesi dikkat çekti.


KORO HALİNDE KARAR VERDİK

Hürriyet Gazetesi Sinema yazarı Ömür Gedik, ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ ödülünü açıkladı. Gedik, “En kolay karar verdiğimiz, hatta koro halinde ağzımından çıktı” dedikten sonra, ‘Kara köpekler havlarken’ adlı filmden Volga Sorgu'yşu sahneye davet etti. Sorgu, ödülünü iki kızkardeşine ithaf etti. ‘En iyi yardımcı kadın oyuncu’ ödülünü alan Bornova Bornova filminin oyuncusu Damla Sönmez, gözyaşlarına hakim olamadı, “Her zaman arkamda durdukları için anneme ve babama teşekkür ediylorum” dedi. Sunucu Burcu Kara ile eski sevgilisi ve jüri üyesi Yavuz Bingöl arasında da ilginç diyalog yaşandı. Senfoni orksetrası eşliğinden, ‘Anlamazdın’ adlı şarkıyı söyleyen Bingöl, sahneden inmeye çalışırken, Kara'nın, “Yavuz Bey sizi bırakmıyoruz” sözleriyle geri döndü ve en iyi müzik ödülünü Deli Deli Olma filminin müziğini yapan Mehmet Erdem ile Özgür Akgül'e takdim etti. Ödül töreninden en iyi görüntü yönetmenini açıklayan Mustafa Altıoklar'ın da dili sürtçtü, Kosmos şeklindeki anons yerine, ‘Kaos’ dedi. Altıoklar, ödülü taktim ettikten sonra da özür diledi.


EN İYİ SENARYO BEŞ ŞEHİR'E

En İyi Senaryo ödülünü Beş Şehir filmiyle Onur Ünlü aldı. Jüri başkanı Erden Kıral, film için ‘Ezberimizi bozan bir film’ benzetmesinde bulundu. Ödülü Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif İşleri Genel Müdür Yardımcı Hüseyin Ülger'in elinden alan Onur Ünlü, “Senaryolar görüntüye dökülmedikçe kağıttan öteye geçemezler” diyerek ekibine teşekkür etti. En iyi kadın oyuncu ödülünü İzzet Günay'dan alan Nergis Öztürk ise titreyen sesiyle “Herkese teşekkürler” deyip hızla sahneden indi. Öztürk'ü ilk kutlayan ise rol arkadaşı Berrak Tüzünağaç oldu.


İTALYAN VE YUNANLI YÖNETMENE ONUR ÖDÜLÜ VERİLDİ

İtalyan yönetmen Francesco Maselli ile Yunan yönetmen Theo Angelopoulos gecede onur ödüllerinin sahibi oldu. İtalyan yönetmen Maselli, üç kez, “Teşekkürler” derken, Yunanlı Angelopoulos, Usta filmi için Antalya'ya geldiğini, ödülün kendini zçok mutlu ettiğini söyledi. Festival ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da, 46'ncı festivalde Yeşilçam'ın sanatçılarını ağırlamaktan mutlu olduklarını belirtti. Antalya Valisi Alaaddin Yüksek de Atatürk Türkiyesi'nin sönmeyen neferi olan sanatçıları selamladığını söyleyerek, “Bir başarı öyküsü yazılan Türk sinemasında evrensel çizginin yakalandığını görmekten mutluyuz. Antalya'nın ufak katkısı oluyor ise mutluluğumu ifade etmek isteriz” diye konuştu.


BAYKAL EN İYİ FİLM ÖDÜLÜNÜ VERDİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, jüri başkanı Erden Kıral tarafından açıklanan en iyi film ödülünü vermek üzere sahneye çıktı. Salona girişinde de büyük alkış aldığı için keyifli görülen CHP Lideri, Bornova Bornova ve Kosmos'un yönetmenlerine heykelcikleri takdim etti. Baykal, Bornova Bornova'nın yönetmeni İnan Temelkuran'ın, “12 Eylül önemli bir asfalttı, biz arasından çıkan ot gibiyiz” sözlerini dikkatle takip etti. Daha sonra söz alan Baykal, Türk sinemasının yeni ve heyecan verici bir döneme geçtiğini görmekten mutlu olduğunu vurguladı. Baykal sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çok köklü ve saygın geçmişi olduğunu biliyoruz. Aydınlarımız dudak büktüğü, Türk filmi denince müstesi denildiği bir dönemden şimdi sinemamanın yeni bir atılım dönemine girmekte olduğunu görüyoruz. Sinemacılarımıza renkli heyecan verici güzelliklerini, 8 gün boyunca aktardıkları için yürekten teşekkür ediyorum. Sinemamızın yaratıcı, canlı, yenilikçi yönünün oluşu, herhalde Türkiye'de insanlarımızın anlatacak hikayesi olduğu içindir. İnsanlarımızın her birinin içinde paylaşmak istediği anlatmak bir hikayesi var. Bu hikayeyi tek başına yaşamak insanlara yetmiyor. Kendi hikayesini başkalarına aktarmak istiyor. İnsanlar anlatılan hikayelerde kendilerini, korkularını umutlarını buluyor ve karşılıklı etkileşim içinde sinema şekilleniyor. Bir kere buna tanık oldum. Sergilenen son dönem sinema atılımının heyecanla coşkuyla genç sinemacıları kutuluyorum. Hepinizle iftihar ediloruz. Bugün bu buluşmamızda türk sinemasının dönüşümüne ciddi emek vermiş, önemsemiş, büyük sanatçı Halit Refiğ'i saygıyla anıyorum”
Ödül töreni toplu fotoğraf çekilmesiyle son buldu.46. ULUSLARARASI ANTALYA ALTIN PORTAKAL FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİ

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI
---------------------------------

* En İyi Film: Bornova Bornova, Kosmos (300 bin TL ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi İlk Film: İki dil bir bavul (50 bin TL ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi Yönetmen: Reha Erdem (Kosmos)(50 bin TL ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi Senaryo: Beş Şehir (Onur Ünlü)(30 bin TL ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Harry (Kosmos) (30 bin TL karşılığı film ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi Müzik: Deli Deli Olma (Mehmet Erdem-Özgür Akgül)(30 bin TL ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi Kadın Oyuncu: Nergis Öztürk (Kıskanmak) (Altın Portakal heykeli)
* En İyi Erkek Oyuncu: Öner Erkan (Bornova Bornova)(Altın Portakal heykeli)
* En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Damla Sönmez (Bornova Bornova)(Altın Portakal heykeli)
* En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Volga Sorgu (Kara köpekler havlarken) (Altın Portakal heykeli)
* En İyi Kurgu: Erkan Egemen Bornova Bornova(Altın Portakal heykeli)
* En İyi Sanat Yönetmeni: Zeynep Koloğlu (Usta)(Altın Portakal heykeli)
* Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Bahadır Karataş (Usta), Emre Şahin (40) Evrim Alataş (Min Dit) Tansu Biçer (Beş Şehir)(Altın Portakal heykeli)
* Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Kosmos (Altın Portakal heykeli)


ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI
--------------------------

* En İyi Kısa Film: Kısır Döngü (10 bin TL ve Altın Portakal Heykeli)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI
------------------------------

* En İyi Belgesel Film: 100 bin Kişiydiler (Metin Kaya) ile Ben Ve Nuri Bala (Melisa Önel), (15 bin TL ve Altın Portakal heykeli)
* En İyi İlk Belgesel: Ziyaretçiler (Melis Birder) ile 5 Nolu Cezaevi (Çayan Demirel) (5 bin TL ve Altın Portakal heykeli)


ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI
---------------------------------------

* En İyi Film: Kağıttan askerler- Sınır(Altın Portakal heykeli)
* En İyi Yönetmen: Georgi Ovashvilli (Öteki Yaka)(Altın Portakal heykeli)
* En İyi Oyuncu: Tedo Bechauri (Öteki yaka) (Altın Portakal heykeli)


SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) JÜRİSİ
---------------------------------------

* En İyi Ulusal Film: Bornova Bornova (inan Temelkuran) (Plaket)
* En İyi Uluslararası Film: The Other Bank (Öteki Yaka) (Plaket)


NETPAC JÜRİSİ
-------------

* En İyi Film: Kan Arzusu (Plaket)


KENT KONSEYİ SEYİRCİ ÖDÜLÜ
--------------------------

* En İyi Ulusal Film: Başka Dilde Aşk (Plaket)


GENÇLİK JÜRİSİ
--------------

* En İyi Uluslararası Film: Şark Oyunları (Plaket)


HALKIN PORTAKALI
----------------

* En İyi Film: Domates filmi (Dima Mat ekibi) (Altın Portakal heykeli)