@ErkanAktug

Altın Portakal resmen başladı

Yerli sinemanın en çok ilgi gören organizasyonlarından Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün hayli ilgi gören...
Haber: ERKAN AKTUĞ / Arşivi

ANTALYA - Yerli sinemanın en çok ilgi gören organizasyonlarından Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün hayli ilgi gören geleneksel festival kortejiyle 38'inci kez sinemasevere 'merhaba' dedi. Her yıl kortejin yıldızı olan Cüneyt Arkın bu yıl, iş yoğunluğu nedeniyle etkinliğe katılamaması, korteji izlemek için erken saatlerde yerlerini alan Antalyalıları üzdü.
Yarışma filmleri gösteriliyor
Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün sabah 10.00'da Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına sanatçıların çelenk koymasıyla resmen başladı. Önceki yıllarda erken saatte olduğu için sanatçıların fazla rağbet etmediği çelenk koyma töreni bu yıl hayli ilgiyle karşılandı. ÇASOD, SODER ve Oyuncubir derneklerinin anıta çelenklerini bıraktığı törene Ekrem Bora, Rutkay Aziz, Selda Alkor, Göksel Kortay, Göksel Arsoy, Çolpan İlhan, Mine Soley, Yılmaz Köksal, Gani Şavata, Yılmaz Duru ve Şebnem Özinal gibi birçok sanatçı katıldı. Sanatçılar ardından mezarlığa giderek Boran Kaya'nın 37'nci Altın Portakal Film Festivali'nde yapılmasına 'söz verilen' anıt mezarını ve Hayati Hamzaoğlu'nun mezarını ziyaret ettiler.
Festival kapsamında seyirciyle bulaşacak 11 yarışma filminin gösterimleri de başladı. Kazım Öz'ün iki gencin tesadüf eseri bir otobüste karşılaşmasıyla gelişen olayları konu alan 'Fotoğraf' adlı filminin ilgi gören galası saat 19.00'da gerçekleşti. Festivalin saat 21.00'de Antalya Kültür Merkezi'ndeki Cesare Ferrario'nun 'Moskova Güzeli'nin galasıyla yapılan açılışına da sanatçılar yoğun ilgi gösterdi. Taha Feyizli'nin TRT için çektiği 'Uzak Bakışla Kadınlar' belgeseli de festival kapsamında AKM'de seyirciyle buluştu.
Suna Pekuysal, Yılmaz Köksal, Yılmaz Duru, Aydan Şener, Berhan Şimşek, Aykut Oral, Göksel Arsoy, Selma Güneri, Kerem Alışık, Kuzey Vargın, Füsun Demirel gibi 200'e
yakın ünlü sanatçı şu sıralar festival için Antalya'da bulunuyor. Sanatçılar dün akşam saatlerinde kendileri için düzenlenen eğlenceye katılmak üzere Dedikodulu meyhaneye gitti.