Altın Portakal şanına yakışır başlıyor!

Altın Portakal şanına yakışır başlıyor!
Altın Portakal şanına yakışır başlıyor!
Türkiye'nin en uzun soluklu sinema etkinliği 47. Altın Portakal Film Festivali şanına yakışır bir biçimde tartışmalarla başlıyor. Emir Kusturica protestolarının gürültüsü arasında Murathan Mungan'ın jüriden çekilmesi ses getirmedi

ŞENAY AYDEMİR

İSTANBUL - Türkiye ’nin en uzun soluklu sinema etkinliği Antalya Altın Portakal Film Festivali, bugün 47’nci kez perdelerini açıyor. Her yıl Türkiye sinemasının yeni yüzlerini seyirciyle buluşturan festival, şanına yakışır şekilde tartışmalarla birlikte açılıyor. Uluslararası yarışmanın jürisinde yer alacak ünlü yönetmen Emir Kusturica’nın ‘Yugoslavya iç savaşı’ sırasında ‘Sırp yönetimini desteklediği’ gerekçesiyle protesto edilmesi tartışmalara neden oldu. Şimdi tüm gözler usta yönetmenin festivale katılıp takılmayacağı, katılırsa ne gibi tepkiler alacağına çevrilmiş durumda.

47. Festival çerçevesinde ulusal bölümde 130, uluslararası bölümde 61 film olmak üzere, 35 ayrı ülkeden toplam 191 film seyirciyle buluşacak. Ulusal yarışmada usta isimlerin yanı sıra dokuz yönetmenin ilk filmi yer alıyor.

Zaim’den Sinan Çetin’e
Daha önce Altın Portakal’dan ödüller kazanan Derviş Zaim, ‘Gölgeler ve Suretler’ ile bu yılın da favorileri arasında. Yine çeşitli festivallerden ödüllerle dönen Tayfun Pirselimoğlu da son filmi ‘Saç’ ile Antalya’da ödül arayacak isimlerden. Yarışmanın deneyimli kategorisinde iki isim daha yer alıyor. Sinan Çetin yıllar sonra ‘Kağıt’ isimli filmiyle bir festivalde yer alıyor. Orhan Oğuz ise ‘Hayda Bre’ ile yarışmada.
İlk filmi ‘Başka Dilde Aşk’ ile dikkatleri üzerine çeken İlksen Başarır’ın ensest sorununa değindiği yeni filmi ‘Atlı Karınca’ festivalin merakla beklenen yapımları arasında. Eylül ayında Venedik’den ‘Genç Aslan’ ödülünü kazanan Seren Yüce’nin ‘Çoğunluk’ isimli filmi de ilk kez Türkiyeli sinemaseverlerin karşısına çıkıyor. İddialı yapımlardan birisi de Altın Koza’dan ödüllerle dönen Selim Demirdelen’in ‘Kavşak’ isimli ilk filmi.
Ulusal yarışmada ayrıca, ‘Çakal’ (Erhan Kozan), ‘Gişe Memuru’ (Tolga Karaçelik), ‘Kar Beyaz’ (Selim Güneş), ‘Pres’ (Sedat Yılmaz), ‘Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak’ (Ali İlhan), ‘Siyah Beyaz’ (Ahmet Boyacıoğlu) ve ‘Zefir’ (Belma Baş) da Altın Portakal için yarışacak filmler.

Özel gösterimler
Festivalde Ulusal Özel Gösterimler başlığı altında ise 8 film gösterilecek. Filmlerden 7’sinin en önemli özelliği, yönetmenlerinin ilk uzun metraj çalışması olması.
Dünya prömiyeri Altın Portakal bünyesinde gerçekleştirilecek Umur Hozatlı’nın JİTEM cinayetlerini anlattığı ‘Kayıp Özgürlük’ filminin yanı sıra özel gösterimi yapılacak diğer filmler şunlar: ‘Off Karadeniz’ (Nur Dolay), ‘Orada’ (Hakkı Kurtuluş ve Melih Saraçoğlu), ‘Peş Peşe’ ‘Ertan Velimatti Alagöz ve Suvi Elif Alagöz), ‘Teslimiyet’ (Emre Yalgın), ‘Ev’ (Alper ve Caner Özyurtlu), ‘Kanatsız Taklalar’ (Savaş Baykal), ‘Bal’ (Semih Kaplanoğlu).

690 bin lira ödül
Festivalin uluslararası bölümünde yarışma dışı filmler de yer alıyor. 2010 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödüllü ‘Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor’un Türkiye prömiyeri festival bünyesinde gerçekleştirilecek. Festivalde ayrıca ‘Sihirbaz’ (Sylvain Chomet), ‘Bitmeyen Yaz’ (Alexei Popogrebsky), ‘Turne’ (Mathieu Amalric), ‘Yasak Aşk’ (Luca Guadagnino), ‘Ayla’ (Su Turhan) isimli filmler de gösteriliyor. Öte yandan uzun metraj filmler dışında festivalde 20 belgesel, 24 kısa film Altın Portakal için yarışacak.
Festival kapsamında ulusal yarışmada birinci olan film 330 bin lira ile ödüllendirilecek. Bu sene en iyi filme yeni bir ödül daha verilecek. En iyi film ödülünün sahibi olan yapımcı, ödülü aldığı yılı takiben 2 yıl içinde çekeceği yeni filminin en az yüzde 15’lik bölümünü Antalya’da çekerse, 70 bin lira değerindeki Antalya Teşvik Ödülü’ne de sahip olacak. Bu yıl festivalde ulusal kategoride 520 bin, belgeselde 20 bin, kısa filmde 10 bin, halkın portakalı ödülü olarak 60 bin, Antalya teşvik ödülü adı altında 70 bin lira olmak üzere toplan 680 bin lira para ödülü dağıtılacak. Ayrıca Dijital Film Akademisi de kısa film ödülünü kazanan yönetmene 10 bin lira değerinde teknik destek ve eğitim ödülü verecek. Festivaldeki en büyük ödül ise ulusal yarışmanın en iyi filmine verilecek olan 330 bin lira.
Festivalde bu yıl yaşam boyu onur Ödülleri Safa Önal, Ertem Göreç, Nur Sürer, Gülşen Bubikoğlu, Metin Akpınar ve Zeki Alasya’ya verilecek. Yıldırım Önal Anı Ödülü’nün bu yılki emanetçisi Yıldız Kenter olacak. Necmettin Çobanoğlu da Sinema Emek Ödülü’nü bu yılki sahibi oldu.