Altın Portakal Şiir Ödülü Cevat Çapan'a

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle verilen 12. Altın Portakal Şiir Ödülü, Yapı kredi'den çıkan 'Bana Düşlerini Anlat' kitabıyla Cevat Çapan'ın öldü.

İSTANBUL - Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle verilen 12. Altın Portakal Şiir Ödülü, Yapı kredi'den çıkan 'Bana Düşlerini Anlat' kitabıyla Cevat Çapan'ın öldü. Geçen yılki ödülün sahibi Lale Müldür'ün şiirini ele alan sempozyumun ardından Antalya'da toplanan ve Doğan Hızlan, Mehmet Taner, Necmi Zeka, Orhan Koçak ile Lale Müldür'den oluşan seçici kurul, "Özel ile geneli buluşturmuş olması, kişisel olanın evrensel olana gömülü özünü pırıl pırıl bir lirizmle dile getirişindeki ustalık, doğallık ve sahiciliği" gerekçesiyle ödülün Çapan'a verilmesini kakarlaştırdı. Çapan Ödülünü 21 Mart Dünya Şiir Günü'nde düzenlenecek törende alacak.
Şiirleriyle olduğu kadar özenli şiir çevirileriyle de tanınan 75 yaşındaki Cevat Çapan'ın ilk şiiri 1952'de Varlık dergisinde yayımlandı. İlk şiir kitabı 'Dön Güvercin Dön' 1986'da basılan Çapan, bu kitapla Behçet Necatigil Şiir Ödülü'nü kazandı. (Kültür Sanat)