Altın Portakal'a rekor başvuru

Altın Portakal'a rekor başvuru
Altın Portakal'a rekor başvuru
Bu yıl 4-11 Ekim tarihleri arasında 50'nci yaşını kutlayacak Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması'na 68 film başvurdu. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen festivalin 50 yıllık tarihinde rekor anlamına gelen 68 film, Altın Portakal'ın en iyileri arasında yer almak için ön jüri karşısına çıkacak.

Bu yıl 4-11 Ekim tarihleri arasında 50’nci yaşını kutlayacak Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na 68 film başvurdu. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) işbirliğiyle düzenlenen festivalin 50 yıllık tarihinde rekor anlamına gelen 68 film, Altın Portakal’ın en iyileri arasında yer almak için ön jüri karşısına çıkacak. Portakal’a bu yıl başvuran ilk film sayısında da bir rekora imza atıldı. Festivale başvuran 68 filmin 46’sı yönetmenlerinin ilk filmlerinden oluşuyor. Altın Portakal’a bu yıl kısa film yarışması için 206, belgesel film yarışması için 99 film başvurdu. Yarışmaya başvuran 99 belgeselin 45’i yine yönetmenlerinin ilk filmleri.

AKSV Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Dağıstanlı’ya göre festivalde rekor düzeyde başvuru, Türk sinemasının gençleşme eğiliminin de göstergesi. Özellikle genç sinemacıları teşvik etmek amacıyla festivalin bu seneki ödüllerinde de ciddi artış var. İlk film ödülünün 50 bin TL’den 100 bin TL’ye çıkarıldığı yarışmada geçen sene 15 bin TL olan en iyi belgesel film ödülü 30 bin TL’ye, 10 bin TL olan kısa film ödülü ise 15 bin TL’ye yükseldi. Ulusal uzun metraj yarışmasında birinci gelen filmin ise 350 bin TL ile ödüllendirileceği açıklandı.