Altın Portakal'da iki kadın yönetmen

Altın Portakal'da iki kadın yönetmen
Altın Portakal'da iki kadın yönetmen
Bu sene 47'ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na seçilen filmler arasında iki kadın yönetmen de yer alıyor.

Festivalde, İlksen Başarır’ın 'Atlıkarınca' ve Belma Baş’ın 'Zefir' adlı filmleri yarışmaya hak kazandı.

Geçtiğimiz yıl 'Başka Dilde Aşk' filmi ile ödül sahibi olan İlksen Başarır ' Altın Karınca'da, ensestin toplumda tabu haline getirilerek üzerinin kapatılması bir aile üzerinden anlatılıyor.

Bu sene Toronto Film Festivali 'nde 'keşifler' bölümünde dünya prömiyerini yapan film Zefir'in konusu ise şöyle:

Başına buyruk bir kız çocuğu olan Zefir, yaz tatilini anneannesiyle dedesinin Doğu Karadeniz Dağları'ndaki yayla evinde geçirmektedir. Uzaklardaki annesinin gelip onu alacağı günü iple çekerken, zamanını anneannesiyle dedesinin gündelik işlerinin yükünü paylaşarak ve kırlarda dolaşarak geçirir. Annesi sonunda beklenmedik bir anda çıkagelir. Ne var ki Zefir'i almaya değil, her zamankinden daha uzun bir yolculuğa çıkmadan önce onunla vedalaşmaya gelmiştir. Oysa Zefir, bir daha ondan ne pahasına olursa olsun ayrılmamaya kararlıdır.


Geçmişteki Altın Portakal Film Festivalleri’nde Bilge Olgaç, Canan Gerede ve Handan İpekçi gibi kadın yönetmenler ödül almışlardı.(radikal.com.tr)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  portakal

  ,

  Film Festivali