@ErkanAktug

Altın Portakal'da ilk çatlak

Altın Portakal'da ilk çatlak
Altın Portakal'da ilk çatlak
10-18 Ekim tarihlerinde 51'ncisi düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne sayılı günler kala Elif Dağdeviren liderliğinde oluşturulan yeni ekipte anlaşmazlık meydana geldi. Festivalin basın-halkla ilişkileri ve ulusal yarışma direktörlüğü görevini yürüten SRP İletişim- Serap Engin'le yollar ayrıldı.
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

Altın Portakal’ın fıtratında var, olay çıkmazsa olmuyor! Türkiye sinemasın en önemli etkinliklerinden olmasına karşın olayları hiç eksik olmayan Antalya Altın Portakal Film Festivali, yine bir anlaşmazlıkla gündemde. Yapımcı Elif Dağdeviren liderliğinde alanında yetkin isimlerin yer aldığı yeni bir ekip ve Yılmaz Erdoğan başkanlığında dengeli bir jüri oluşturuldu, birbirinden iddialı ulusal yarışma filmleri açıklandı, tam her şey yolunda gidiyor derken ekipte çatlak oluştuğu ortaya çıktı. Dağdeviren’in oluşturduğu yeni ekibin sacayaklarından biri olan, festivalin basın-halkla ilişkiler ve ulusal yarışma direktörlüğünü görevini yürüten SRP İletişim- Serap Engin, festivale çok az zaman kala ekipten ayrıldı. Peki neden? Sinema çevrelerinde dillendirilen gerekçe şu iki kelimede saklı: Kan uyuşmazlığı…

Oysa her şey umutlu başlamıştı. Antalya’nın yeni belediye başkanı Menderes Türel, yaklaşık iki ay önce yeni festival ekibiyle basının karşısına çıkmıştı. Başkanlığını Türel’in, sanatsal direktörlüğünü ise yapımcı Elif Dağdeviren’in üstlendiği Antalya Altın Portakal, bu yıldan itibaren bir festival komitesinin danışmanlığında yürüyecekti. Festival komitesi ise alanında yetkin isimlerden; yıllırca İstanbul Film Festivali’nin direktörlüğünü üstlenen Hülya Uçansu, 32 yıl sonra Türkiye’ye Cannes’da Altın Palmiye ödülü kazandıran ‘Kış Uykusu’ filminin yapımcısı Zeynep Özbatur Atakan, dünyada gitmedik festival bırakmayan, hem Sinemaya Yazarları Derneği hem de Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu FIPRESCI’nın başkanlığını yürüten deneyimli sinema yazarı-gazeteci Alin Taşçıyan’dan oluşuyordu. Festivalin basın halkla ilişkiler ve ulusal bölümün direktörlüğü Türkiye sinemasıyla ilgili yurtdışı organizasyonlarına da imza atan Serap Engin’e emanet edilirken dünya festival çevrelerinde saygın bir yeri olan Nesim Bencoya da uluslararası bölümün direktörlüğünü üstlenmişti.

Sonrasında Yılmaz Erdoğan başkanlığında yönetmen Belmin Söylemez, oyuncu Bülent Emin Yarar, Altın Palmiye ödüllü ‘Kış Uykusu’nun senaristlerinden Ebru Ceylan, görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan, edebiyatçı İskender Pala, oyuncu Meral Çetinkaya, besteci Selim Atakan ve oyuncu Songül Öden'in yer aldığı dengeli bir ulusal yarışma jürisi oluşturulmuştu. Kısa süre önce de aralarında ‘Balık’, ‘Sivas’, ‘İtirazım Var’, ‘Kuzu’, ‘Annemin Şarkısı’, ‘Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku’, ‘İyi Biri’ gibi filmlerin yer aldığı iddialı bir ulusal yarışma programı açıklanmıştı.

Tam her şey yolunda gidiyor derken festivale yaklaşık iki hafta kala Serap Engin’in ayrılık haberi geldi. Belli ki bir şeyler yolunda gitmiyor. Şimdi kısa süre içinde yeni bir iletişimci bulunmak zorunda, ki basın işi bu kadar kısa bir süre kala hiç de öyle kolay bir iş değil! Ama olsun böyle şeyler Altın Portakal’ın fıtratında var, şanındandır.