Altın Portakal'da olay çıktı!

Altın Portakal'da olay çıktı!
Altın Portakal'da olay çıktı!
Altın Portakal Film Festivali'nin açılışında, Emir Kusturica'nın jüride olmasını protesto etmek isteyen MHP'li belediye meclis üyesi salonun karışmasına sebep oldu. Yuhalanan protestocu güvenlik görevlileri tarafından salondan çıkarıldı.


ANTALYA - 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali olaylı başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın açılış konuşması yapmak üzere sahneye geldiğinde Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin MHP’li üyesi Mustafa Reşat Oktay, Emir Kustirica’nın festivalin jüri üyesi olmasını protesto etmek istedi. CHP’li meclis üyelerinin kolundan tutarak yerine oturtmaya çalıştığı Oktay, protestoya devam edince müdahale sertleşti.

Bu sırada davetlilerden ‘Yuh’ sesleri yükseldi. Davetlilerin tepki gösterdiği Oktay, güvenlik görevlileri tarafından dışarı çıkartıldı. Doğa Rutkay ve Hakan Yılmaz’ın sunduğu gecede salondan yaka paça çıkarılan Oktay, “Bosnalı Müslüman kardeşlerimizin uğradığı soykırımı alaya alan saygısızlık eden birinin burada Türk vatandaşlarının huzuruna sanatçı olarak getirilmesini kınıyorum. O kişi önce söylediği sözlerin tavırların hesabını versin” dedi. Akaydın olaylar yaşanırken “Kültür ve sanata gölge düşürülmesini kınıyorum en başta da kültürün başındakini kınıyorum” diye konuştu.

Altın Portakal Film Festivali’nde jüri üyesi olması tepkilere neden olan Emir Kusturica, dün özel uçakla Antalya’ya geldi. Kusturica havaalanı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine “Bu konuda yorum yapamam ancak ben Türkiye ’yi seviyorum. Daha önce de geldim. Türkiye’nin çayı çok güzel, burada çay içmek istiyorum. Ben ülkemi tanıtmak için buradayım,” yanıtını verdi. Kendisine yönelik eleştiriler üzerine Kusturica, “Bu konuda fazla konuşmak istemiyorum” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise “Tepkiler art niyetli” dedi. Yönetmeni bundan birkaç ay önce AK Parti’li belediyenin Bursa’da konuk ettiğini, Kustirica’nın burada konser verdiğini ve kimsenin sesini çıkarmadığını belirten Akaydın, CHP’li belediye davet ettiği için tepki gösterildiğini görüşünde. Akaydın, festival etkinliklerine katılmayacağını açıklayan Semih Kaplanoğlu için “Kusturica’nın geleceği iki ay önceden belliydi. Neden bu tepkiyi Altın Koza bitimine kadar sakladı da, Altın Koza’da ödül alınca sahneledi? Bu davranışını anlayamadım” dedi.

Bakan da boykota katıldı
Bu yıl Ulusal Yarışma jürisinde görev alan Atilla Dorsay da Antalya’da konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Dorsay, “Kusturica dünya çapında bir sanatçıdır. Festivale gelişinin protesto edilmesi tatsız bir davranış. Antalya’ya yakışmıyor. Semih Kaplanoğlu, aşırı milliyetçi bir tavır içine giriyor. Çok daha liberal, özgürlükçü biri olduğunu düşünüyordum. Umarım bu tavrını sürdürmez” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise festivale katılmayacağını söyledi. “Emir Kusturica’nın festivale çağrılması haklı tepkilere yol açtı.” diyen Bakan Günay, Antalya’da olacağı halde festivale katılmayacağını söyledi. Günay, Semih Kaplanoğlu’na dadestek çıktı ve “Gösterdiği tavır kendi halkının, barışçı duyguların önemini bilen bir sinemacı, sanatçı tavrı.” yorumunu yaptı. (aa/dha)