Altın Portakal'da 'Sarmaşık'ın gecesi

Altın Portakal'da 'Sarmaşık'ın gecesi
Altın Portakal'da 'Sarmaşık'ın gecesi
52. Antalya Film Festivali, Altın Portakal ödüllerinin verildiği törenle sona erdi. Geceye ulusal yarışmada en iyi film, yönetmen, senaryo ve erkek oyuncu olmak üzere dört önemli ödül kazanan Tolga Karaçelik'in 'Sarmaşık' filmi damgasını vurdu. Filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçilen Nadir Sarıbacak'ın "Bizi ancak kardeşlik ve muhabbet kurtaracak. Bir duble rakı ya da bir demlik çay" diye başladığı konuşmasının bir kısmı A Haber'deki canlı yayına verilmedi. Uluslararası yarışmada ise en iyi film ödülü Irak Kürdistanı'nda geçen 'Taşa Yazılmış Hatıralar'ın oldu.

ANTALYA/ DHA - 52'nci Uluslararası Antalya Film Festivali'nin 'en iyisi' Tolga Karaçelik'in yönetmenliğini yaptığı 'Sarmaşık' oldu. Film geceden 4 ödülle ayrılırken filmdeki rolüyle en iyi erkek oyuncu' ödülü alan Nadir Sarıbacak'ın "Bizi ancak kardeşlik ve muhabbet kurtaracak. Bir duble rakı ya da bir demlik çay" diye başladığı konuşmasının bir kısmı canlı yayına verilmedi. Buna tepki, yönetmen Karaçelik'ten geldi. Yönetmen ödülünü almak üzere sahneyle çıkan Karaçelik, "Kötü bir şey söylemeyeceğim kesmenize gerek yok" dedi. Gecede uluslararası kategoride en iyi film ödülü ise bir Kürt filmi 'Taşa Yazılmış Hatıralar'a gitti.

Tolga Karaçelik ödülünü Can Dündar ve Erdem Gül'e armağan etti

Nadir Sarıbacak'ın ödül konuşmasının bir kısmı yayınlanmadı

Bu yıl 52'ncisi düzenlenen Antalya Film Festivali'nin 'en iyileri' Cam Piramit'te düzenlenen geceyle belli oldu. Oktay Kaynarca'nın sunuculuğunu yaptığı geceye 'Sarmaşık' damgasını vurdu. Tolga Karaçelik'in yönetmenliğini yaptığı film geceden en iyi film de dahil 4 ödülle ayrıldı.

'BENİM GİBİSİNİ BULAMAZSINIZ'
Gece Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel'in konuşmasıyla başladı. Türel, 29 Kasım'da kapılarını açan festivalde bir haftada yaşananların kısa bir özetini yaptı, "52 yıllık festival tarihinde birçok festivalde gazeteci ve belediye başkanı olarak yer aldım. Ama bu yıl öyle bir festival yaşadık ki duygu seli yaşamaktan kendimi alıkoyamadım" dedi. Antalya Film Festivali'nin kurucularını anarak konuşmasına devam eden Türel, "Devraldığımız bu toprağa geçen yıl yeni bir fidan diktik. Bu fidan Antalya Film Forum oldu. Antalya film festivali artık iki yönde, birisi Uluslararası Film Yarışması ve bir diğeri Film Forum, ilerliyor. Artık Antalya sinemaya ödül vermekle yetinmiyor, artık film projelerine de destek veriyor" diye konuştu.

'ÖZGÜRLÜĞÜN OLMADIĞI ÜLKELERDE SİNEMA YOKTUR'

Gecede festivalin ilk ödülü onur konuğu Vanessa Redgrave'e takdim edildi. Redgrave, yaşam boyu başarı dülünü Antalya Valisi Muammer Türker ve Belediye Başkanı Türel'den aldı. Gecenin ilerleyen dakikalarında Redgrave'in İtalyan oyuncu eşi de Franco Nero'ya da yaşam boyu başarı ödülü takdim edildi. Kendisine bir ara Kültür Bakanlığı tarafından Atatürk'ü oynamasının da teklif edildiğini aktaran Nero, "İşimizin bir parçası birçok iyi proje tamamlanmıyor" dedi.

100 BİN LİRALIK ANTALYA ÖDÜLÜ 'KAR'IN
Üçte birlik bölümü Antalya'da geçen senaryo aşamasında yapımlara verilen 100 bin lira para ödülle Antalya Film Destek Fonu Ödülü 'Kar'la Emre Erdoğdu'nun oldu. Ödülünü yönetmen Ezel Akay'dan alan Erdoğdu, "Siz bir hayali ödüllendirdiniz. Biz de sizi gelecek yıl bu hayalle buluşturacağız" dedi.

ULUSLARARASI ÖDÜL KÜRT FİLMİNE
Fridrik Thor Fridriksson başkanlığındaki Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, 50 bin euro'luk en iyi film ödülüne 1988 yılında İran'da gerçekleşen El-Enfal operasyonu sırasında gerçekleşen Kürt soykırımını filme çekmeye çalışan iki arkadaşın hikayesini anlatan 'Taşa Yazılmış Hatıralar' layık gördü.

ÖDÜLÜ TARIK ELÇİ'NİN EŞİNE ADADI

Ödülü alan filmin yapımcısı Mehmet Aktaş, ödülünü Yılmaz Güney gibi Kürt ve Türk halkının kardeşçe yaşamasını isteyen barış elçilerine, başta Tahir Elçi'nin eşi Türkan Elçi'ye adadı. Aktaş, "Cizre'de ve Diyarbakır'da çocuklarını kaybeden bütün Türk ve Kürt annelerine bağışlıyorum. Burada size yeni yıl dileğimi iletmek istiyorum. İstiyorum ki adı çözüm süreci, barış süreci neyse yaralı coğrafyamıza barış gelsin" dedi.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'ndan en iyi yönetmen ödülü 'Idol'la Hany Abu Assad'ın oldu. Jüri üyesi Nesrin Cavadzade'nin açıkladığı en iyi kadın oyuncu ödülü ise 'Yeminli Bakire'deki rolüyle Alba Rohrwacher'e verildi. Uluslararası yarışmada en iyi erkek oyuncu ödülü 'Kalandar Soğuğu'ndaki rolüyle Haydar Şişman'ın oldu. Şişman ödülünü halkların kardeşliğine ve demokrasiye adadı.
'Kayıp Kızlar' festivalde en iyi senaryo ödülüne layık görülürken şef Gürer Aykal'ın takdim ettiği müzik ödülü ise 'Kuşatılmış' filmine gitti.
Uluslararası yarışmada izleyici ödülü Özcan Alper'in yönetmenliğini yaptığı 'Rüzgarın Hatıraları' filminin oldu. Jüri mansiyon ödülü Rusya yapımı 'Devrimciler' filminin oldu.

KORSANCIYA SESLENDİ

Yönetmen Ömer Vargı başkanlığında Şerif Sezer, Şebnem Bozoklu, Naz Erayda, Mirsad Herovic, Tarık Tufan ve James Ulmer'den oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi, 100 bin lira ödüllü 'En İyi Film' ödülü için 'Sarmaşık'ı seçti.
Ödülünün almak için sahneye çıkan yönetmen Tolga Karaçelik, ilk filmi 'Gişe Memuru'nun bir afişini 'Recep İvedik' afişinin yanında bir korsancıda gördüğünü belirterek, "Filmi sordum, 'Ödül mödül almış ama sıkıcı değil' dedi. Buradan o korsana seslenmek istiyorum. Film gösterime girdi, biraz bekle. Sıkıcı değil. Gelin filmimizi izleyin" dedi.

RAKI YA DA ÇAY BİZİ MUHABBET KURTARIR

Festivalde en iyi erkek oyuncu ödülü geceye damgasını vuran 'Sarmaşık'taki rolüyle Nadir Sarıbacak'ın oldu. Ödülünü jüri üyesi Sezer'den alan Sarıbacak, "Bizi ancak kardeşlik ve muhabbet kurtaracak. Bir duble rakı ya da bir demlik çay. Sadece muhabbet etmek kurtaracak bizi" dedi. Ancak Sarıbacak'ın konuşmasının bundan sonrası canlı yayına verilmedi.
Sarıbacak'tan sonra THY'nin 1 milyon mil ödülüyle desteklenen en iyi yönetmen ödülü için 'Sarmaşık' filmiyle almak için sahneye gelen Tolga Karaçelik konuşmasına "Kötü bir şey söylemeyeceğim kesmenize gerek yok" diyerek başladı. Karaçelik, festival dolayısıyla belediye başkanı Türel, Elif Dağdeviren ve Zeynep Özbatur Atakan'a teşekkür etti.

DİRENEN KARADENİZ KADINLARINA ADADI
Gecede en iyi kadın oyuncu ödülü ise 'Kalandar Soğuğu'ndaki rolüyle Nuray Yeşilaraz'ın oldu. Yeşilaraz, "Bu ödül çileli, çalışkan Karadeniz kadınları ve direnen ve haksızlığa boyun eğmeyen tüm Karadeniz kadınları için. Karedenizliler Nazım Hikmet'in dediği gibi uzun eğri burunlu konuşmayı çok seven insanlarız" diye konuştu.

ÖDÜLÜNÜ CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL'E ADADI
52'nci festivalde senaryo ödülü de 'Sarmaşık' filmiyle Tolga Karaçelik'in oldu. Karaçelik, "Ben o olmasaydı kendi odamda, kimsenin bilmediği öyküler yazmaya devam edecektim. Onun sayesinde oldu. Yanımda annem var, o beni sinema yapmaya itti. Bu ödülü Can Dündar ve Erdem Gül'e armağan etmek istiyorum. Biz biliyoruz ki siz içerde olduğunuz sürece biz de içerdeyiz. Buz burada olduğumuz sürece siz de buradasınız. Sizin gibi insanlar sayesinde umudum artıyor. Bu ödül sizin için" diye konuştu.

Jüri üyesi Şebnem Bozoklu'nun takdim ettiği müzik ödülü bu yıl iki filme birden verildi. 'Rüzgarın Hatıraları' ve 'Kalandar Soğuğu' bu ödülün sahibi oldu.
Ulusal yarışmada izleyici ödülü, Ufuk Bayraktar'ın yönetmenliğini yaptığı 'Kümes'e verildi.

'UZUN İNCE BİR YOLDAYIM' FİLMİNE ÖZEL ÖDÜL
Gecede Akdeniz Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi ortaklığında çekilen, Antalya Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin anlatıldığı 'Uzun İnce Bir Yoldayım' kısa filmi dolayısıyla filmin engelli oyuncuları ve yapım ekibine özel ödül takdim edildi.

İSİMDEN ÇIKAN PORTAKAL'A TEPKİ
Antalya Film Festivali'nin 'gelenekselleşen' ödüllerinden 'Emek Ödülü' sayısız filmde set amirliği yapan Sonay Kanat'ın oldu. Ödülü takdim eden Selda Alkor, Sonay Kanat'a dakikalarca sarıldı. Ödülünü alan Kanat, "Benim arkamdaki tüm arkadaşların adına alıyorum" dedi. Alkır ise festivalin bu yıl adından Altın Portakal'ın çıkarılmasına göndermede bulunarak, "Bugün belki portakalımız kalktı ama çok uluslararası oluruz" dedi. (Haber: Emre BAYLAN, DHA-Kültür Sanat)


ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
En İyi Film: Sarmaşık (Bilge Elif Turhan)
En İyi Yönetmen: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi Senaryo: Tolga Karaçelik (Sarmaşık)
En İyi Kadın Oyuncu: Nuray Yeşilaraz (Kalandar Soğuğu)
En İyi Erkek Oyuncu: Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)
En İyi Müzik: François Couturier (Rüzgarın Hatıraları)
Eleonore Fourniau (Kalandar Soğuğu)
En İyi Kurgu: Emre Şahin (Takım: Mahalle Aşkına)
En İyi Sanat Yönetmeni: Uykura Bayyurt (Takım: Mahalle Aşkına)
En İyi Görüntü Yönetmeni: Andreas Sinanos (Rüzgarın Hatıraları)
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Çiğdem Selışık (Çırak)
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Kaan Çakır (Muna)
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Yağız Can Konyalı (Takım: MahalleAşkına)
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Kalandar Soğuğu (Yön: Mustafa Kara)
Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü: Selim Evci (Saklı)
En İyi İlk Film: Çırak (Yön: Emre Konuk)

ULUSLARARASI UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI ÖDÜLLERİ
En İyi Film: Taşa Yazılmış Hatıralar
En İyi Yönetmen: Hany Abu Assad (Idol)
En İyi Senaryo: Kayıp Kızlar
En İyi Erkek Oyuncu: Haydar Şişman (Kalandar Soğuğu)
En İyi Kadın Oyuncu: Alba Rohrwacher (Yeminli Bakire)
En İyi Müzik: Kuşatılmış
İzleyici Ödülü: Rüzgarın Hatıraları
Uluslararası Jüri Mansiyon Ödülü: Devrimciler
Yaşam Boyu Başarı Ödülü: Vanessa Redgrave ve Franco Nero
Altın Portakal Emek Ödülü: Sonay Kanat