Altın Portakal'da yarışacak eserler!

Bu sene 47'ncisi düzenlenecek olan Altın Portakal Film Festivali'nde toplam 44 film yarışacak.

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından düzenlenen 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde düzenlenen Ulusal Belgesel Film Yarışması’na başvuran 110 filmden 20’si, kısa film yarışmasına başvuran 222 filmden 24’ü ön değerlendirme sonunda finale kaldı.

AKSAV’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, belgesel dalda "en iyi film" 15 bin, "en iyi ilk film"e 5 bin TL ödül ve Altın Portakal heykeli verilecek. "En iyi kısa film" ödülü 10 bin TL olarak belirlenirken, en iyi kısa filme para ödülün yanı sıra Altın Portakal heykeli de verilecek.

Belgesel dalda 32, kısa film dalında 46 filmin festival programı içinde gösterimi yapılacak. AKM Perge Salonu’nda gerçekleştirilecek belgesel ve kısa film gösterimleri, sinemaseverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek.

Festivalin, belgesel film dalında yarışacak filmler ve yönetmenleri şu isimlerden oluşuyor:

Anadolu ’nun Son Göçerleri Sarıkeçililer: Yüksel Aksu

Anka’nın Doğuşu: Ersen Çıra

Bağdat: Berrak Samur

Canıyla Oynayanlar: Serdar Güven

Gazze’nin Yarası: Necati Sönmez

Göbekli Tepe: Ahmet Turgut Yazman

Herkes Uyurken: Erdem Murat Celikler

İfakat: Orhan Tekeoğlu

İki Tutam Saç Dersim’in Kayıp Kızları: Nezahat Gündoğan

Kayıp Toprakların Torunları: Berfi Dicle Öğüt

70-80-90 Masum, Küstah, Fettan: Melek Özman

Miraz: Rodi Yüzbaşı

Müsteşfa: Armağan Pekkaya

Ofsayt: Reyan Tuvi

Ordu’da Bir Argonot: Rüya Arzu Köksal

Pippa’ya Mektubum: Bingöl Elmas

Selahattin’in İstanbul’u: Aysim Türkmen

Tülay German Kor Ve Ateş Yılları: Didem Pekün
Üç Mevsim Bir Ömür Karadeniz Yaylaları: Murat Erün

Üç Nokta: Tuğba Bozkurt-İlkem Ulutaş

BELGESEL JÜRİSİNDE YER ALAN İSİMLER
Oscar ödüllü yönetmen Megan Mylan’ın da yer alacağı belgesel film yarışması jürisinin diğer üyeleri şu isimlerden oluşuyor:

Coşkun Aral (yönetmen), Zeynep Tül Akbal (akademisyen, sinema yazarı), Semra Güzel Korver (BSB Başkanı), Füsun Demirel (oyuncu).

ARIŞMAYA SEÇİLEN 24 KISA FİLM
Ön jürinin yarışmayla seçtiği 24 kısa film ve yönetmenleri şöyle:

Anı Yaşamak: Hakan Metin Mercan

Anneannem: Mehtap Köroğlu

Bahar Soğuk Geçecek: Alihan Sakman

Bedengi (Sessizlik): Aziz Capkurt

Berf (Kar): Erol Mintaş

Besinlerin Oksitlenmiş Kalıtı: Orçin Uzun

Bisiklet: İ.Serhat Karaaslan

Dem: Ayşegül Okul

Dönüşü Olmayan Yolculuk: Güçlü Yaman

Eylül Gelmedi: Ali Ayyıldız

Fareler Geceleri Uyur: Özgür E.Arık

Fırça Darbesi: Nihan Belgin

Gelecekten Anılar: Hüseyin Mert Erverdi

Hazan: Nazlı Sultan Kesici

Heim: Hüseyin Tabak

Kağıt Uçak: Murat Tahan

Kağıttan Cinayetler: Selin Cevizli

Meret: Hakan Ömer Zorka

Mukadderat: Cenk Kaptan

Patapat: Doğukan Bey

Small Talk: Barış Konbal-Dila Yumurtacı

Teneke: Bora Yüksel

Tepedeki Ev: H. Melih Eryılmaz

Zu Vermieten (Kiralık): Emre Karapinar/ İsmail Onay

Ulusal kısa film Yarışmasının ana jürisinde ise Serge Avedikian (yönetmen), Aslı Tandoğan (oyuncu), Mehmet Bahadır Er (yönetmen), Nil Kural (sinema yazarı) ve Nur Akalın bulunuyor.(aa)