Altın Portakal'da zafer 'Büyük Adam Küçük Aşk'ın

Handan İpekçi'nin 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmi 5 ödül kazanarak, Altın Portakal Film Festivali'ne damgasını vurdu.

Türk Sineması'nın kalbinin attığı 38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin sürpriz filmi, 5 ödüle layık görülen Handan İpekçi'nin yönettiği 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmi oldu.
38. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin Kapanış ve Ödül Töreni, dün gece Cam Piramit Sabancı Kongre ve Fuar Merkezi'nde yapıldı. Ayşe Tolga ve Cem Davran'ın sunduğu törene katılan Türk sinemasının eski ve yeni sanatçıları Cannes Film Festivali'nde olduğu gibi kırmızı halılar üzerinde yürüyerek Cam Piramit'e geldi. Vatandaşlar, demir parmaklıklar arkasından sanatçılara tezahürat ve sevgi gösterilerinde bulundu.
Törende konuşan Büyükşehir Belediyesi ve Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı Başkanı Bekir Kumbul, sıkıntılı bir dönemde yapılan Altın Portakal Film Festivali'ne katkı sağlayan herkese şükran duyduğunu belirterek, festivali bugünlere getiren sanatçılar ve Antalyalılara teşekkür etti. Kumbul, "Bu yıl Altın Portakal Film Festivali'nin uluslararası statüye kavuşması yolunda önemli bir adım attık" dedi.
Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. En İyi Ses-Efekt Dalı'nda ödüle layık eser bulunmazken, Jüri Özel Ödülü 'O da Beni Seviyor' filmiyle Ece Ekşi, 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmiyle 5,5 yaşındaki Dilan Erçetin ve 'Yazgı' filmiyle ¦Serdar Orçin'e verildi.
Diğer ödüller ise şöyle dağıtıldı:
En İyi Laboratuvar Ödülü: 'Şarkıcı' filmiyle Fono Film Stüdyoları'na,
En İyi Kurgu: 'O da Beni Seviyor'la Adnan Elial'a,
En İyi Müzik: 'Vizontele' filmiyle Kardeş Türküler Grubu'na,
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmiyle İsmail Hakkı Şen'e,
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmiyle Füsun Demirel'e,
En İyi Sanat Yönetmeni: 'Yazgı' filmiyle Bahar Engin'e,
En İyi Görüntü Yönetmeni: 'Şarkıcı' filmiyle Ertunç Şenkay'a,
En İyi Senaryo: 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmiyle Handan İpekçi'ye,
En İyi 3. Film ve Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: 'Yazgı' filmiyle Canan Akgül'e,
En İyi 2. Film ve Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: 'O Da Beni Seviyor' filmiyle Mine Vargı'ya,
En İyi Yönetmen: 'Yazgı' filmiyle Zeki Demirkubuz'a,
En İyi Kadın Oyuncu: 'Vizontele' filmiyle Demet Akbağ, 'Şarkıcı' filmiyle Yeşim Salkım'a,
En İyi Erkek Oyuncu: 'Vizontele' filmiyle Altan Erkekli.

ÖDÜL KAZANANLAR YOKTU

Gecenin en önemli olayı ise, ödül kazanan sanatçıların kapanış gecesine katılmamaları oldu. Festivalde, 'Ödülünü almaya gelmeyen sanatçılara ödül verilmeyeceği' kuralı uygulanamadı. Ödül kazanan sanatçıların çoğunluğunun törende hazır bulunmaması, festival organizatörleri ile sinemaseverlerde hayal kırıklığına yol açtı.
Festivalde 5 ödül birden kazanan 'Büyük Adam Küçük Aşk' filminin yönetmeni ve tüm kadrosu festival etkinliklerinin tümüne 1 Ekim'den itibaren katılırken, En İyi Yönetmen seçilen ve iki filmiyle festivalde yarışan Zeki Demirkubuz bu yıl Antalya'ya gelmedi.
Demirkubuz'un ödülünü ve Yazgı filminin çeşitli ödüllerini 'İtiraf' filminin başrol oyuncusu Başak Köklükaya alırken, Demet Akbağ ve Altan Erkekli'nin ödülleri de yurtdışı turnesinde oldukları için Beşiktaş Kültür Merkezi yöneticisi tarafından alındı. En İyi Kadın oyuncu ödülünü alan Yeşim Salkım da geceye katılmazken, ödülünü filmde birlikte oynadığı Berhan Şimşek aldı.

5 ÖDÜL BİRDEN

Küçük bir Kürt kızını evlatlık edinen ve inandığı önyargılardan küçük kızla psikolojik mücadelesi sonucunda Kürtçe öğrenecek kadar vazgeçen emekli bir hakimin öyküsünün anlatıldığı 'Büyük Adam Küçük Aşk' filmi 5 ödül alarak festivale damgasını vurdu. Film, En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerinin yanı sıra filmde rol alan sanatçılar da, En İyi Yardımcı Kadın, En İyi Yardımcı Erkek oyuncu ve Jüri Özel Ödülü'ne sahip oldu.
Festivalde, ödül kazan filmlerin yapımcılarına toplam 36 milyar lira para ödülü dağıtıldı.